Více karet v receiverech Humax
Autor: redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 08.07.2002
Na webu satCentrum vás čas od času informujeme o trendech ve vývoji dekódovacích systémů a seznamujeme s novými přístupovými moduly, smart kartami a obslužným softwarem, jako byl například MultiDec pro PC DVB satelitní karty. Svým zaměřením jsme však zpravodajský web, nikoliv stránka hackerů. Proto u nás nepublikujeme amatérské úpravy dekodérů receiverů a návody na neautorizovaný příjem placených paketů. Přesto občas dostáváme do redakce příspěvky čtenářů, které ilustrují schopnosti našeho satelitního fanouška poradit si s překážkami, které mu kladou do cesty provozovatelé Pay TV.

Z podobného soudku je i příspěvek zlínského fandy Kamila, který se kromě běžně publikovaných úprav a patchů pustil i do svého vlastního návrhu řešení přepínání dekódovacích karet v receiverech Humax řady 5XXX. Přesto, že se jedná už o starší, mnoha instalacemi prověřený nápad, myslíme si, že stojí za to ho publikovat. Jedná se totiž o elegantní řešení, které nijak neomezuje dosavadní funkce a vzhledem k tomu, že je elektronika schovaná uvnitř přijímače, nejsou úpravy z venku patrné a neruší tedy vzhled receiveru, jak to bývá u jiných přídavných modulů či krabiček.

Zařízení jsme měli možnost vyzkoušet a tak jsme se nakonec rozhodli přinést vám pro ilustraci několik obrázků s krátkým doprovodním textem Kamila, jak lze vylepšit funkce a komfort běžně prodávaných, oblíbených přijímačů.

Ještě však, než se pustíte, po inspiraci tímto příspěvkem, do podobných úprav, musíme vás upozornit na některá úskalí, které vám mohou radost z přestavby přijímače notně zkalit.

Předně je to záruka. Jakékoliv úpravy a zásahy do přijímače, a to i softwarové vedou ke ztrátě záruky. V současné době poskytují prodejci většinou základní, šestiměsíční záruční dobu, ale někteří - a od nového roku pak povinně všichni v ČR budou poskytovat dvouletou záruční dobu po zakoupení přístroje. To už je poměrně dlouhá doba, po kterou byste neměli zasahovat do zařízení. Rozhodně se ale vyplatí trpělivost, protože zvláště opravy mainboardů (základních desek) jsou velmi drahé a některé opravy se realizují až v servisním středisku v zahraničí, což je např. u Humaxu německý Frankfurt, anebo produkční a distribuční centrum v Irsku. Doba opravy se tím prodlužuje a u pozáruční opravy také patřičně prodražuje o náklady na dopravu.

Druhým úskalím jsou odborné znalosti a zkušenosti. Zásahy pájkou do plošných spojů při úpravě mohou skončit tragicky, ale i softwarové konfigurace firmware někdy končí zle. Přijímač už nenabootuje, tedy nenastartuje se, protože se nezavede ovládací systém. Proto si vše raději dvakrát rozmyslete a případně si dobře prověřte i člověka, či firmu, která vám váš přístroj bude upravovat.

A posledním, nikoliv zanedbatelným rizikem jsou ne vždy zrovna právně ošetřené vztahy k vysílacím subjektům a autorským právům. Nebudeme si zastírat, že asi ve většině případů nepřidáváte do receiverů přepínače a blockery na karty z toho důvodu, že máte tolik předplacených paketů, že už vám na to standardní 2 šachty CI pro moduly a jedna štěrbina dekodéru nestačí!

Tolik na úvod, nyní už k příspěvku našeho čtenáře:

V poslední době se především v souvislosti s přijímači HUMAX hovoří o nutnosti použití více dekódovacích karet a s tím související jejich automatické přepínání. Typický příklad je příjem Czechlinku a UPC současně v jednom přijímači.

Samozřejmě existuje možnost přikoupení dalšího modulu CryptoWorks a v něm pak používat druhou kartu, nicméně toto řešení má 2 nevýhody:

1. vysoká cena CI modulu
2. zaplnění dalšího PCMCIA slotu, který často již nebývá volný, protože je obsazen dalšími moduly (např. Irdeto/Freecam a Conax)

Řešením je použití tzv. přepínače karet k jedinému zabudovanému dekodéru CryptoWorks. Existuje samozřejmě několik provedení přepínačů bez nutnosti zásahu do satelitního přijímače, což má výhodu v případě, že je přístroj ještě v záruce.Tyto úpravy však většinou nebývají vzhledově příliš podařené.

V případě, že je již přístroj po záruce, nebo se zbývající záruční dobu rozhodneme ”oželet”, existuje řešení bez dalších vnějších prvků. Úprava je patrná z obrázku.

Jak je vidět, je možno i nadále používat oba CI moduly a k tomu ještě 2 karty CryptoWorks - ideální řešení pro majitele přijímačů Humax 5500, případně softwarově upravených Humaxů 5300. Další možností je použití tohoto přepínače v Humaxech 5400 s úpravou 5in1.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/318/vice-karet-v-receiverech-humax/