Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 14.06.2024 - 20:44:17   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Změny parametrů | Články
 

Den "HD" pro Skylink - start prvního uplinku HDTV transponderu u nás!

  Autor: Redakce satCentrum , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 18.03.2009


Den "HD" pro Skylink a vlastně celé česko - slovenské satelitní vysílání nastává! Právě dnes by mělo, podle neoficiální informace našich slovenských kolegů, dojít k prvnímu testovacímu vysílání nového transponderu s HD programy. SatCentrum přináší další podrobnosti.


Jak uvedl server satCentrum už v půli února jako první web u nás v článku Skylink připravuje druhý uplink pro 2 transpondery, jeden z nich bude pro HDTV, naplánoval si tento domácí provider zprovoznění dalšího, druhého uplinku pro distribuci digitálních českých a slovenských kanálů prostřednictvím satelitu ASTRA 1G, umístěného na orbitální pozici 23,5 stupňů východně.

V areálu TVS Towercom na bratislavském Kamzíku, na místě pahrbku, který tvoří základy původního bratislavského televizního stožáru, než jej v sedmdesátých letech minulého století nahradila nová známá vysílací věž, je umístěný „domeček“ s vysílací, měřící a řídící technikou a parabolou stávajícího uplinku Skylinku na tp. č. 15, frq. 12,565 GHz, horizontální polarizace, SR 27500 kSymb/s, FEC 2/3 (na satelitu ASTRA 3A).

A hned vedle něj se na nové betonové ploše montuje další parabola, tentokráte ofsetová G.I.G.A. SAT, která umožní uplink dvou transponderů – ke stávajícímu tp. 11,797 H přibude nový, ve kterém budou umístěny programy vysílané v normě DVB-S2/MPEG-4, v HD rozlišení (1080i). Skylink totiž chce během letošního roku nabídnout svým abonentům až 8 programů ve vysokém rozlišení, tedy nejlepší obrazové kvalitě, vysílané ze satelitu.

A právě dnes by mělo, podle neoficiální informace našich slovenských kolegů, dojít k prvnímu testovacímu vysílání nového transponderu s HD programy. Den "HD" pro Skylink a vlastně celé česko - slovenské satelitní vysílání nastává dnes, 18. 3. 2009!

Oficiální představení nového transponderu Skylinku, určeného pro šíření programů ve vysoké obrazové kvalitě chystá společnost ASTRA ve spolupráci s providerem - společnostmi TradeTec a Towercom na příští úterý, 24. 3. 2008 na tiskovou konferenci do Prahy, ovšem už dnes, pokud vše dopadne podle plánu, bychom měli zachytit první testovací vysílání na novém transponderu.

Podle informací kolegů půjde o zcela nový, dosud neaktivovaný transponder č. 3.121 na Astře 1G, frekvence uplinku (tedy vysílání směrem na družici) 17709.50 MHz, vertikální polarizace, DVB-S2, datový tok 49.186 Mbit/s.

Majitelé HD receiverů a samozřejmě aktivních karet Skylink se zaplaceným balíčkem programů HD plus budou po zprovoznění transponderu na svém přijímači nastavovat tyto parametry:

satelit: ASTRA 1G
orbitální pozice: 23,5 stupňů východně
transponder: č. 3.221
provider: Skylink
frekvence: 12 109.50 MHz (stačí zadat 12,109 GHz)
polarizace: horizontální
symbol rate: 27 500 kSymb/s
FEC: 9/10
norma: DVB-S2, MPEG-4/HD
modulace: QPSK
pilot: vypnuto (off)
kódování: CryptoWorks (Skylink)

Při spuštění a nastavování nového transponderu se budou vysílat testovací kanály, které budou kódované v systému CryptoWorks, ale pro stávající abonety Skylink zatím nedostupné, teprve od cca 24. - 26.3. - oficiálně pak od 1.4.2009 bude balíček HD programů dostupný i pro zájemce o nabídku HD plus na přístupové kartě Skylink.

Protože letošní zima na Kamzíku příliš nepřeje venkovním pracím na uplinku a konečná montáž a otestování nové paraboly by se mohla o trochu protáhnout, rozhodl se provider pro dodržení slíbeného oficiálního termínu startu HD balíčku k 1. 4. 2009 po dobu několika dní ještě využít dočasný mobilní uplink společnosti TST Kommunikationstechnik GmbH, Kommerzielle Satellitentechnik, jehož přívěsný vůz s parabolou je zaparkován už od závěru loňského roku pod televizní věží nedaleko stávajícího uplinku Skylinku. Tento mobilní uplink pak bude po zprovoznění druhého stacionárního uplinku odvezen společností ASTRA, od které je zapůjčený, zpět do Německa.

A jaká bude nabídka nových HD programů na tomto transponderu? Podle diskuze i reakcí na základě ankety Máte zájem o vysílání ve vysokém rozlišení (HD)?, mají nejčastěji čtenáři satCentrum zájem o další filmové kanály v češtině (např. Filmbox HD, nebo HBO HD), dokumentární kanály (např. Discovery HD, Animal Planet HD, History Channel HD), případně sportovní (Nova sport HD). Určitě se některý z nich na novém transponderu objeví, protože Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 5. zasedání, konaném ve dnech 10. 3. 2009 - 11. 3. 2009 registrovala společnosti TradeTec tyto nové HD a SD programy : FILMBOX HD, MGM - Channel Central Europe (SD i HD), The History Channel UK - HD, Animal Planet, DISCOVERY Channel (SD i HD), Eurosport 2, History Channel Europe (SD). Ne všechny se ale objeví v nabídce Skylinku od startu nového uplinku, některé budou zařazeny později, až se dořeší otázka dabingu či titulkování v českém jazyce.

Už od loňského roku mohou abonenti platformy Skylink sledovat tři programy ve vysokém rozlišení: NOVA HD, Eurosport International HD a BravaHDTV. První dva by se podle předběžných úvah měly přemístit na nový transponder, program BravaHDTV (a zřejmě i Discovery HD) se bude i nadále ladit z transponderu 11,856 V holandské platformy Canal Digitaal Satelliet. V druhé polovině roku přibude do nabídky HDTV programů i nová veřejnoprávní stanice ČT HD, zájem o satelitní vysílání v HD kvalitě mají i TV Barrandov HD a NOVA Sport HD.

Nabídka by tedy mohla být zajímavá, což ostatně dokládá ve svém únorovém rozhovoru pro satCentrum výkonný ředitel společnosti TradeTec Jaromír Glisník:

„Na našem satelitním trhu existuje tvrdá konkurence. Skylink se rozhodl profilovat jako platforma přinášející kvalitu. Věříme, že se HDTV stane fenoménem letošního roku a hodláme k tomu významnou měrou přispět. Jak jsem již před časem uvedl, předpokládáme, že se letos rozšíří nabídka HDTV Skylinku na cca 8 programů. Nebudou chybět filmové a dokumentární programy, sport ani hudba. Náš projekt HDTV je enormně nákladný. Je však nutný pro další rozvoj satelitního podnikání. Prodejci i montážníci budou mít díky HD plné ruce práce a zajištěné živobytí po mnoho příštích let. Mezi jiným i díky Skylinku. Věříme tedy, že naše HDTV ocení nejen zákazníci, ale i široká komunita prodejců a montážníků satelitní techniky.“


satCentrum, Václav Hrubec, 18. 3. 2009, 06:00 hod., foto autor


Příloha: Ozařovací diagram (footprint) satelitu Astra 1G, zdroj: lyngsat-maps.com

  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 32   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
20.03.2009 • První testy na novém HD transponderu, změny budou i na stávajícím SD transponderu
17.03.2009 • EuroBird 28,5° východně: přerušení vysílání OBE TV (Original Black Entertainment TV)
13.03.2009 • Tři ukrajinské kanály na novém transpondéru družice Amos 4° západně [ 1 ]
13.03.2009 • Hot Bird 13° východně: Sportitalia 24 v platformě Sky Italia
11.03.2009 • Sirius 5° východně: „TV-Paprika” a „Radio ZU”
11.03.2009 • Konec lokálních verzí „Bloomberg TV”

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
2 / 2

  Pre CS 

18.03.2009 16:28 • ® DaUphin
Pochopil som to neboj sa, ale NOVA HD je pre mna fakt OK, idu tam tie iste veci co na ostatnych programoch tohto typu ako markiza joj prima atd, ale kvalita je vyssia. Takze preto si ju prepnem castejsie ako JOJ, ktora okrem toho ze je SD, je este preistotu aj komplet 4:3. Chapem ze ked kupuju film je lacnejsie ho kupit len s vysielacim pravom pre CZ, nez priplacat za vacsi region ako to musi robit trebars pro 7 alebo ine FTA ... Ale dalo by sa keby bol zaujem. Okrem toho su finty ako sa to da na dlhu dobu oklamat - napr. testovacie obdobia az do dlzky dvoch rokov atd. Vid test joj v skylink CZ... Lenze musi byt zaujem a ten nie je ked rovnaka spolocnost vlastni aj CZ aj SK program, ktory musi mat top podiel na trhu aby boli drahsie reklamy......
 
 
  ...a Nova HD ide a prichádzajú normálne ´dalšie 

18.03.2009 16:27 • ® Milan C
...a Nova HD ide a prichádzajú normálne ´dalšie zápisy.Trochu porozmýšľaj,ako to môžeš mať aj ty.
 
 
  ® DaUphin 

18.03.2009 16:25 • ® Milan C
® DaUphin ty si to zjavne nepochopil.Mne ide a pôjde všetko ako som napísal.Chytračíš ty a zavádzaš.Ked nevieš ako mať všetko,tak tu nepíš.A nie je to sharing...ale offico. ;)
 
 
  Drahý Milan C 

18.03.2009 16:20 • ® DaUphin
zavádzaš Ty. To že Ti to ide od začiatku - ide to každému. To že je tu skylink vie každý. Ale keď už chceš niečo tvrdiť pozri sa na stránku skylink sk a cz a porovnaj rozdiely. Ak zaregistruješ TÚ istú kartu pre český región nemáš markízu atď. Ak pre Slovenský - nemáš NOVU HD atď. Ak si ju registroval na Slovensku - pozri si na zápisy na svojej karte a budeš presne vedieť dokedy Ti tá NOVA HD pôjde. Dlho to nebude neboj sa. V nalepšom prípade istej akcie pol roka. Další zápis Ti už nepríde. Skôr ako začneš chytračiť over si fakty.
 
 
  ® CS- 

18.03.2009 15:59 • ® Milan C
® CS- ďalší nezmysel,čo si napísal.Prečo by to nemalo ísť,keď to ide a sledujem to od začiatku...
 
 
  ® DaUphin 

18.03.2009 15:56 • ® Milan C
Prepáč,ale čo si zaspal dobu.Všetky HD programy budeš môcť sledovať aj na Slovensku.Ako aj teraz môžeš sledovat Eurosport HD,Brava HD alebo Nova HD.Už existuje SKYLINK.... ;)
 
 
  Nova HD pre Slovensko ide.... 

18.03.2009 15:53 • ® Milan C
...aká tma,sledujem ju od začiatku.Nezavádzať prosím.
 
 
  no nám sa nova páči mne aspoň osobne 

18.03.2009 15:48 • ® Jupi
no nám sa nova páči mne aspoň osobne :good:
 
 
  DaUphin 

18.03.2009 15:40 • ® Blooddog
Toho sa bat nemusis...pojde o rozsirenie poctu platenych HD programov,takze pojdu aj na Skylink SK
 
 
  Pro ® DaUphin: Už konečně pochop že Nova HD zrovna 

18.03.2009 15:11 • ® CS-
Pro ® DaUphin: Už konečně pochop že Nova HD zrovna tak jako Nova a Nova Cinema na Slovensku asi nikdy nepojde tak v ČR nepojde nikdy Markíza a její další případné programy. Nova sport na Slovensku ide protože je určená pro celý československý trh a je placená tak nevidím jediný důvod proč by něměla jít na Slovensku Nova Sport HD pokud by byla někdy v budoucnu zařazena do nabídky. Jediné co na Slovensku nende je Nova, Nova Cinema a ČT4 tak nevím proč sa rozčiluješ. V ČR taky nende Markíza a STV3.
Mimochodem nevím co vy Slováci s tou Novou máte když ta lautr nic není na co by se dalo dívat. Já osobně Novu a Primu nesleduju a vobec mi nechybí!!!
 
 
  Som zvedavý, 

18.03.2009 14:47 • ® DaUphin
aká časť toho "dne HD" bude aj "dňom HD". Aby to nedopadlo ako pri Nove HD - pre Slovensko tma... Verím že ak sa tam časom objaví napríklad spomínaný NOVA SPORT HD dopadne to podobne. Takže HD balík asi zaktivujem pre istotu na českej karte, u nás nečakám že sa tak skoro objaví nejaká markíza HD... Je to blbé živiť 2 karty, ale čo sa dá robiť...
 
 
  Doobeda ziadna zmena 

18.03.2009 11:17 • ® EnoSat
http://ipbox.wz.cz/23e.htm
mozno nejaky blavak potrdi ci okolo parabol dneska "zufalo pobiehaju" nejaky ludia ;)
 
 
Celkový počet komentářů: 32 / zobrazují se: 21 ... 32

|<«12»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist