Nejočekávanější přenos z Metropolitní opery Live in HD: Bizetova Carmen
Autor: PR Press AEROFILMS , e-mail: pr@kinoaero.cz Přidané: 13.01.2010
V sobotu 16. ledna od 18:45 hodin čeká operní fanoušky z celé České republiky mimořádný zážitek v podobě dalšího přímého satelitního přenosu z Metropolitní opery New York do českých a moravských kin. V rámci úspěšné a oblíbené série Met: Live in HD se bude do kin přenášet slavná Bizetova opera Carmen.


V titulní roli svůdné cikánky zazáří lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča, dobře známá českému publiku z jejího nedávného pražského recitálu i z loňského kinopřenosu Rossiniho Popelky. Vavříny ověnčený tenorista Roberto Alagna vystoupí v roli touhou po Carmen posedlého Dona Josého. V dalších hlavních rolích se objeví Mariusz Kwiecien jako toreador Escamilio a Barbara Frittoli jako Micaëla.

Přenosové představení bude dirigovat mladý (*1975) kanadský maestro Yannick Nézet-Séguin, jehož hvězda stoupá v posledních letech strmě vzhůru závratnou rychlostí. Například v loňské sezoně převzal po Valerii Gergievovi post šéfa a hudebního ředitele slavné Rotterdamské filharmonie. Průvodkyní přenosu bude v Česku mimořádně oblíbená americká sopranistka Renée Fleming.


Mnoho kin hlásí vyprodáno!

„Značný divácký zájem o přenos Bizetovy Carmen jsme zaznamenali už před třičtvrtě rokem při zahájení předprodeje na letošní sezonu přenosů,“ říká manager projektu Met: Live in HD v ČR Martin Cikánek a pokračuje: „Carmen byla beznadějně vyprodána v mnoha kinech už dlouho před Vánoci a není se co divit. Nová inscenace jednoho z nejpopulárnějších titulů operní literatury vůbec v kombinaci s hvězdně nedostižným obsazením, navíc živě přenášená z Metropolitní opery New York ve vysokém obrazovém rozlišení a prostorovém zvuku 5.1 – to vše dává dohromady událost, u které žádný operní milovník nemůže chybět.“


Už ve 20 kinech

Sobotní přenos Carmen se bude v České republice vysílat už do 20 kin v 18 českých a moravských městech. Nově se přidává kino Svět v Kutné hoře (www.divadlo.kh.cz) a kino Květen ve Zlíně – Malenovicích (www.velkekino.cz).

Tradičně bude přenos k vidění ve dvou pražských kinech Aero a Světozor, dále ve velkých krajských městech Brně, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Karlových Varech a dalších a nebude chybět ani v nabídce digitálních kin v menších městech jako například Žatci, Chotěboři či Boskovicích. Na severu Čech bude možné Carmen navštívit v Teplicích a Děčíně. Distribuční společnost Aerofilms, s.r.o., která na přenosy Met: Live in HD vlastní licenci, věří, že by v sobotu při přenosu Carmen mohlo být dosaženo nového návštěvnického rekordu, a to překonáním počtu 5000 diváků sledujících přímý operní přenos v ČR.


O projektu Met: Live in HD

Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007. Více informací na www.metinhd.cz.

(Doplnění redakce satCentrum: Přenosy představení Met: Live in HD do kin jsou distribuovány přes satelit a projekce zabezpečuje společností Aerofilms, s.r.o.. Satelitní přenos (feed) je ale určený pouze ke sledování v kinech na projektu participující.)


Kina a divadla participující na Metropolitan Opera: Live in HD

Boskovice – Kino Panorama, www.kinoboskovice.cz/
Brno – Národní divadlo Brno, www.ndbrno.cz
České Budějovice – kino Kotva, www.kinokotva.cz
Děčín – Kino Sněžník, www.kinosneznik.cz
Hradec Králové – kino Centrál, www.kinocentral.cz
Chotěboř – kino Družba, www.cekus.eu
Jablonec nad Nisou - kino Radnice, www.eurocentrumjablonec.cz
Karlovy Vary – kino Drahomíra, www.kinopanasonic.cz
Olomouc - kino Metropol, www.olomouckakina.cz
Ostrava – Dům kultury města Ostravy, www.dkmoas.cz
Pardubice – CineStar, www.cinestar.cz/pardubice
Plzeň – CineStar, www.cinestar.cz
Praha – kino Aero, www.kinoaero.cz
Praha – kino Světozor, www.kinosvetozor.cz
Teplice – Kino Květen, www.dkteplice.cz
Zlín – Velké kino, www.velkekino.cz
Zlín - Malenovice – kino Květen, www.velkekino.cz
Žatec – Městské divadlo a digitální kino, www.divadlozatec.cz
Kutná Hora – kino Svět, www.divadlo.kh.cz


Nora Eckhardtová, www.kinoaero.cz, 13. 1. 2010

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/3751/nejocekavanejsi-prenos-z-metropolitni-opery-live-in-hd-bizetova-carmen/