Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 12.04.2024 - 19:52:26   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

3D vysílání - v Evropě již realita, u nás ? ...

  Autor: Redakce satCentrum , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 02.04.2010


Včerejší aprílový příspěvek European 3D Day si náš externí publicista Lipra připravoval už od Vánoc. O tom, že si vybral skutečně aktuální téma ho přesvědčilo vystoupení zástupců komerční televize NOVA na lednových Digitálních milnících v budově České televize na Kavčích horách, kde prezenovali možnosti technologie 3D a její implementaci do televizního vysílání, a pak také představení nových 3D televizorů Panasonic, Samsung, LG a Sony pro jarní a letní nabídku.


Mezitím do médií pronikly informace o přenosech z červnového fotbalového Mistrovství světa, které budou už vysílané v HDTV a 3D a start několika 3D televizí v zahraničních placených paketech. Zbýval tedy jen poslední otazník - bude 3D vysílání dostupné i pro českého a slovenského diváka?

Zatím to, bohužel, vypadá opravdu jen na apríl, fotbal z Jihoafrické republiky bude přenášet veřejnoprávní Česká televize pouze ve standardním rozlišení (SD), na HD i 3D musí náš fanoušek zapomenout. Tak se obrazu v HD rozlišení se dočkáme jen na placeném Eurosportu HD či na zahraničních televizích, je možné, že Slovenská televize vzhledem k postupu slovenské reprezentace přinese větší kvalitu. A pokud se jedná o vysílání filmů a dokumentů v 3D - ty jsou převážně jen na placených kanálech, ke kterým se domácí divák nedostane.

Nezbývá, než doufat, že se při větší dostupnosti techniky (televizory, DVD rekordery a blu-ray playery) pro reprodukci 3D časem najde i domácí vysílatel 3D obsahu, a předpověď Lipry se tak naplní...


A kdo je vlastně ten Lipra? Je to náš externí publicista (apríl - čteno odzadu a přehozené p a r - aby to nebylo hned na první pohled tak průhledné), který už desátým rokem chystá vždy na prvního dubna zajímavé příspěvky. Jeho cílem však nebylo jen pouhé "napálení" čtenářů, ale také, jak je každým rokem u něj zvykem, přimět vás na chvíli k zamyšlení, proč by to tak nemohlo nakonec být. Ne třeba hned, ale časem určitě. Za 10 let aprílových "předpovědí" se opravdu řada jeho někdy na první pohled nesmyslných konstrukcí vyplnila, jak si shrneme v dalším textu.


Historie deseti let aprílových "předpovědí" Lipry:

Poprvé před devíti lety, v roce 2001 (ano, utíká to) zařadil TV Markízu do Czechlinku, a rok poté si vymyslel celý paket na Eurobirdu, pro který vymyslel název Slovlink – a v obou případech to do půl roku byla pravda!

Také v roce 2002 byl velký poprask v diskusi pod aprílovým článkem o zařazení Jojky a TA3 (a Nautik TV) do paketu Slovak link - a na podzim tam tyto slovenské stanice (až na ten Nautik) opravdu byly!

Před sedmi lety (2003) jsme mohli vidět v jeho „snu“ o abonenci paketu Sky - Multichoice jistou narážku na slibovaný a (půl roku na to) odvolaný projekt East Box Digital. Tehdy se sice ještě žádný zázrak nekonal a místo výběru z několika satelitních služeb jsem měli stále jen jedinou možnost – UPC Direct. Ale Lipra si tehdy zvolil rozhodně téma nadčasové – po třech letech poté zavítala na Slovensko a půl roku na to i do České republiky satelitní platforma DIGI TV, která všechny smělé plány „domácí“ DTH platformy překonala několikanásobně! A kdykoliv jsme následně někde četli o 1. Evropské televizi, hned jsme si též vzpomněli na tento aprílový článek z dubna 2003. A pak že se některé věci neopakují!

V roce 2004 hodlal Lipra umístit Novu na satelit do platformy Telenor, ale to ještě netušil, že několik měsíců na to zprovozněná optická trasa z Bratislavy do Sofie bude tak nespolehlivá. Ale včas se to dozvěděl staronový majitel této české komerční jedničky a tehdy satelitní distribuci Nově nedoporučil :-) Jak prozíravě se CME zachovala jsme viděli několik měsíců poté, kdy na Thoru skončily slovenské stanice TA3 a TV Joj, a zamířily do Slovak Linku (dnes SkyLink). TV Nova se skutečně po nějaké době na orbitu objevila, nejdříve ale jen pouze v placené „satelitní kabelovce“ UPC Direct a poté i v platformě DIGI TV. Až za další rok se konečně objevila i v CS Linku, poté, co jí „zakoupili“ tehdejší distributoři přístupových karet diGITALlink a TT Karet místo v paketu …

Také příspěvek z roku 2006 Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR) byl složen z řady zajímavých úvah, které se naplnily startem již zmiňované platformy DIGI TV.

Ani v roce 2007 nebylo zapotřebí mnoho korekcí k aprílovému příspěvku externího redaktora serveru satCentrum. Vatikánské televizní centrum (CTV) opravdu začalo vysílat přes satelit v HDTV, ale až za 14 dní po zveřejnění příspěvku - v neděli 15. dubna, a ne přes ostravskou „Televizi dobrých zpráv“ - TV Noe, ale na samostatném transponderu...

A předloňský apríl s prvním předplatným HDTV programů pro abonenty v ČR a SR se přesně do roka vyplnil, od 1. 4. 2009 je oficiálně spuštěný nový DVB-S2 transponder platformy Skylink s nabídkou předplatného - balíčku HD plus. Lipra měl určitě radost, jak se mu apríl vyplnil!

Horší to bylo loni, příspěvek Venkov TV startuje 1. 4. 2009 měl sloužit k zamyšlení, proč nejsou oblíbené hudební žánry country a folkové muziky zastoupené na některém z mnoha hudebních kanálů na satelitním orbitu. A to nejen u nás, ale ani u sousedů v okolních státech. Taková stanice ovšem dosud stále nevysílá, určitou náplastí snad může být jen nedávný start Retro Music Television.


Tolik aspoň pár vět za redakci na vysvětlenou. Pokud vás včera Lipra přiměl aspoň k malému zamyšlení, splnil tento článek svůj smysl. Pokud jste se nechali napálit, nezlobte se na nás, pokud vás článek přivedl k úvahám "co by, kdy by", tak to bylo fajn a právě takto jsme to v redakci satCentrum zamýšleli. Děkujeme vám za vaše reakce pod článkem.

Všechny další zprávy a informace na tomto serveru jsou již pravdivé a ověřované, či přebírané ze zdrojů, které by měly zaručovat solidnost a objektivnost. Dnes je už druhého dubna a redakce přechází na běžnou všední rutinu nezávislého zpravodajského webu, zabývajícího se vším okolo satelitního příjmu. Jsme tu pro vás a přejeme vám úspěšné vykročení už do prvního opravdového jarního měsíce...

A tak vám přejeme především sluníčko po dlouhé zimě, jarní pohodu a také kvalitní satelitní obraz a zvuk (s HD obrazem a Dolby Digital zvukem, i když zatím bez 3D)!


Vaše redakce satCentrum, 2. 4. 2010


Odkazy na předchozí aprílové příspěvky Lipry:

Rok 2009: Venkov TV startuje 1. 4. 2009
Rok 2008: HD Direct CS – první předplatné HDTV programů pro abonenty v ČR a SR
Rok 2007: Dnes poprvé se bude z Ostravy vysílat v HDTV
Rok 2006: Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR)
Rok 2005: Do Slovak linku míří další slovenské stanice
Rok 2004: TV Nova míří na satelit - bude vysílat v paketu Telenor Slovakia
Rok 2003: Multichoice se vrací do ČR a SR
Rok 2002: Slovlink na Eurobirdu od června 2002
Rok 2001: Příspěvek Lipry: Markíza v Czechlinku z roku 2001 není na tomto serveru dostupný.  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 1   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
27.03.2010 • Pozvánka na AMPER 2010
16.03.2010 • 3letá záruka pro nové zákazníky Skylink s instalací autorizovaného partnera
08.03.2010 • Oficina s grafikou Prima COOL zvítězila
25.02.2010 • Česká asociace elektronických komunikací uspořádá každoroční výroční konferenci
21.01.2010 • Satelitní platformy Skylink a CS Link společně překonaly v ČR hranici jednoho miliónu uživatelů na orbitální pozici ASTRA 23,5 stupně východně [ 3 ]
31.12.2009 • PF 2010 [ 4 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  Haha, Lipra má utrum! 

06.04.2010 04:29 • ® Buddy
Haha, tak sa mi zdá že naša situácia sa tak zlepšuje že pán Lipra má utrum vo svojich fantazmagóriách, lebo už sa všetko stáva skutočnosťou: české a slovenské stanice na satelite, 16:9, HD....., dokonca v súvislosti s viac multiplexami sa hovorí o pozemskom DVB-T HD... A ako ste dobre napísali, už ani to 3D nie je až taká fantázia!
Tak ma to dosť mrzí, ale pán Lipra si asi bude musieť hľadať novú prácu! Lebo už ani tento rok nezabodoval nejakou tutovkou, už teraz podľa mňa berie plat napoly za nič!!! :D
 
 
Celkový počet komentářů: 1 / zobrazují se: 1 ... 1

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist