Jak je to se zkušebním vysíláním Galaxie sport na Eurobirdu 1? - aktualizováno
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 09.01.2003
Jak jsme vás již v úterý informovali, Galaxie sport testuje od toho dne distribuci svého signálu v paketu Czechlink. Zjišťovali jsme pro vás, jak dlouho se bude tento vysílat a kdy dojde k zakódování.

Od úterý 7.2.2003 vysílá v paketu Czechlink na družici Eurobird 1 (28,5 stupňů východně) sportovní kanál Galaxie sport s technickými parametry:

frekvence 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, V-PID 164, A-PID 96, SID 5.

Jedná se o testovací signál pro distribuci kabelovým operátorům. Zkušebně se bude vysílat zatím jeden týden. V pondělí se sejde plénum vedení Galaxie s dalšími zainteresovanými a posoudí, zda se bude v testování pokračovat, případně jaké kroky se povedou do budoucna se šířením signálu. Zkušební vysílání bylo až do sobotního dopoledne volné, nezakódované, ovšem z důvodů podmínky v autorských právech na sobotní a nedělní přímé přenosy přešla Galaxie sport na kódování v systému CryptoWorks. Používá kódy z přelomu let 1998/1999 pro tehdejší Galaxii.

Signál je však samozřejmě i po dobu testování nadále přenášený přes satelit Eutelsat W2, 16,0 st. východně, frq.: 12,687 H, SR 3333, FEC 2/3 v kódu Irdeto 1 a v paketu UPC Direct přes družici Astra 1G, 19,2 st. východně na tr. 12,382 H, SR 27500, FEC 3/4, v kódu CryptoWorks.

Pokud jste stihli volné vysílání a mohli jste tak posoudit zkušební signál, můžete se k němu vyjádřit v diskusi na našem webu.

Myslíme si ale, že je po prvních dnech testů ještě brzo na nějaké závěry. Navíc se zpočátku pokusně přenášel signál opakovaným kódováním z analogového PALu, získaném ze signálu z Eutelsatu W2, což bylo na výsledné kvalitě poznat.

Do budoucna, pokud bude Galaxie sport natrvalo vysílána z Czechlinku, bude signál samozřejmě zakódován v CryptoWorksu, ale budou se řešit i individuální práva ke sledování. Opět se bude jednat o placený příjem na období jednoho roku, jako je tomu dosud. Kabeloví operátoři, kteří odebírají signál Galaxie sport byli dopředu vyrozuměni o zkušebním vysílání z Eurobirdu a mohou si tedy otestovat rozdíly v kvalitě přenosu. V současnosti je totiž malá šíře vysílaného pásma signálu Galaxie omezením pro zvýšení datové rychlosti, která nevyhovuje sportovním přenosům. Je chválihodné, že si je vedení Galaxie sport vědomo technických nedostatků stávajícího přenosu a hledá možnost distribuce přes kvalitativně lepšího providera.

Pokud se podaří vyřešit otázku přenosu signálu, zaměří se pak v Galaxii sport na zkvalitnění zpravodajství, postupné rozšiřování i do dalších kabelových sítí a uvažuje se i o větším pokrytí slovenských sítí. Do budoucna pak zbudou síly i na teletext a případné další služby divákům.

Tolik pro dnešek. Samozřejmě, že vás po ukončení testů a přijmutí rozhodnutí o další distribuci seznámíme s výsledky. Galaxie sport je zajímavý a hojně sledovaný sportovní kanál, vysílaný navíc v našem rodném jazyce, takže si zaslouží určitě naši pozornost i do budoucna. Na úplný závěr bychom chtěli ještě dodat, jsme řadu cenných informací získali exkluzivně od jednatele tohoto sportovního kanálu – ing.Hojgra, kterému tímto děkujeme a přejeme do nového roku 2003 hodně úspěchů, řadu kvalitních sportovních přenosů a samozřejmě co nejvíce spokojených diváků – sportovních fanoušků.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/431/jak-je-to-se-zkusebnim-vysilanim-galaxie-sport-na-eurobirdu-1-aktualizovano/