Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 19.09.2021 - 06:29:00   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Skylink buduje na pražském Barrandově nový satelitní uplink

  Autor: Redakce satCentrum , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 10.09.2011


Na pražském Barrandovském vrchu, v areálu filmových ateliérů, vrcholí v současné době výstavba nového stacionárního satelitního uplinku pro platformu Skylink. Tato česko slovenská platforma využívá pro distribuci programů na satelity Astra 3A a Astra 3B, umístěné na orbitální pozici 23,5 stupňů východně dvě paraboly stacionárního uplinku na vrchu Kamzík v areálu Towercomu v Bratislavě. Ty slouží k distribuci signálu pro transpondery č. 205, dowlink frekvence 11,797 GHz, horizontální polarizace, tp. č. 215, 11,992 H, tp. č. 221, 12,110 H a tp. č. 15, 12,565 H.


Pro distribuční transponder č. 295, 11,895 V, který byl aktivován letos 1. dubna, je zatím používán mobilní uplink s parabolou na přívěsu, zaparkovaném před vysílací televizní věží Towercomu na bratislavském Kamzíku. A právě tento transponder, na kterém se dnes vysílají stanice TV NOVA a NOVA Sport ve vysokém rozlišení a TV NOVA, TV Barrandov, Golf Channel, Retro Music TV a CE TV ve standardním rozlišení obrazu, se buduje nový uplink v Praze. Po jeho spuštění skončí přenos datového streamu z Prahy do Bratislavy, a programy, které jsou připravované ve studiích TV NOVA a TV Barrandov, které se nachází přímo v tomto areálu, budou distribuované na satelit z tohoto nového uplinku. A díky sdružovači a využití i druhé vysílací polarizace bude možné počet transponderů rozšířit až na čtyři a výrazně tak navýšit vysílací kapacitu Skylinku pro programy ve standardním i vysokém rozlišení obrazu.


Abychom čtenářům webu satCentrum zprostředkovali poslední informace o výstavbě uplinku, rozjeli jsme se tento týden do pražské „továrny na sny“ a pořídili několik fotografií. Průvodcem v tento deštivý podzimní den nám byl Juraj Zachar z bratislavského Towercomu (viz. foto), který stavbu řídí a poskytl nám další informace, za které mu děkujeme.


Barrandovský uplink je umístěný na jihozápadním „horním“ konci rozlehlého areálu s filmovými studii a sídly televizních společností, na vyvýšeném kopečku u samého plotu, dříve zarostlém náletovou dřevinou. Přes uličku k rozsáhlým halám ateliérů je nejblíže k uplinku umístěna budova TV Barrandov (viz. foto), což usnadní datové připojení této nové komerční televize, včetně jejího budoucího HD kanálu. Na pozemek uplinku jsou už dnes dotažené kabely nejen z této televize, ale také z odbavovacího centra TV NOVA z nové budovy televize v dolní části areálu. Další kabel vede z datového peeringového centra z Prahy, po něm se budou posílat streamy dalších programů k distribuci na uplink.

Tento týden se dokončoval vnitřní elektrický rozvod a klimatizace pro „domek“ s technologií. Ten je větší, než buňka uplinku v areálu ČT na Kavčích horách, i než na Kamzíku, je vyšší, protože zde bude instalován jiný systém rozvodů chlazení ze spodní části. Dokončené jsou už terénní úpravy s jednou vetší a dvěma menšími základovými betonovými deskami pro montáž satelitních parabol. Větší vysílací středovou parabolu o průměru cca 3,7 m dodá firma SAT-COM z Německa, menší paraboly o průměru 180 cm budou sloužit jako přijímací antény. Antény budou dovezené v příštích dnech a nainstalované nejpozději do konce měsíce. Jižní směr, do kterého budou paraboly směrované, je volný a míří do levého horního nezastavěného cípu barrandovského areálu.

Jakmile bude uplink kompletní, zveřejníme na webu satCentrum fotografie a upřesníme i technická data vysílacího a přijímacího zařízení. Pokud budou práce pokračovat v tomto tempu, mohlo by dojít ke zprovoznění uplinku již během příštího měsíce. Výstavbou barrandovského uplinku Skylink zkvalitní a zjednoduší distribuci některých kanálů, připravovaných v Praze a významně rozšíří kapacitu pro nabídku dalších programů, na které již abonenti čekají.


Přečtěte si též: Barrandovský uplink Skylinku dokončen


Redakce satCentrum, Václav Hrubec, 10. 9. 2011, foto autor


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
10.08.2011 • 1,5 miliónu aktivních karet Skylink
08.08.2011 • UPC Direct se svým partnerským call centrem získali hlavní cenu [ 2 ]
01.08.2011 • V anketě satCentrum o sledovanosti placené televize patřila skoro polovina z 12 000 hlasů platformě Skylink
28.07.2011 • Jazyková rozmanitosť v slovenských médiách
15.07.2011 • Finanční skupina J&T chystá prodej satelitní televize Skylink
13.07.2011 • UPC odštartova​la v okolí Bratislavy bezdrôtovú digitálnu televíziu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist