Digitalizace má v České televizi zelenou
Autor: vhr , e-mail: vhr@vhr.cz Přidané: 30.09.2001
Ano, skutečně je možné říci, že už dnes je Česká televize připravena na digitalizaci. Po technické stránce se v letošním roce dokončí výstavba digitální ATM sítě, budované pro ni Telecomem k distribuci signálu na všechny základní pozemní vysílače. Dosud ČT k tomuto účelu používala digitální satelitní paket Czechlink na družici EuroBird 1 jako hlavní a služeb Českých radiokomunikací jako záložní distribuci. Nyní bude síť ATM hlavní a satelitní paket záložním zdrojem přenosu televizního signálu pro pozemní vysílače. Od roku 2003 pak hodlá Česká televize začít digitálně vysílat i z pozemních vysílačů v České republice, kdy signál bude zřejmě nejméně do roku 2010 šířen paralelně, tedy analogově i digitálně.

Samozřejmě digitální nebude jen vlastní přenos, tedy distribuce signálu, ale také se rozvíjí i kontribuce, tedy výroba programů, odbavování, režie, záznam i archiv bude také plně digitální. Velký důraz vedoucími pracovníky i technickými specialisty je kladen též na doplňkové služby, tedy interaktivní přidané funkce k programu, jako je elektronický programový průvodce na obrazovce, výběr z různých jazykových mutací a titulků k vysílaným pořadům, teleshoping, zpravodajské, bussiness, info a další služby na vyžádání, interaktivní mailing, chat, a řada dalších funkcí, jež nám dnes připadají jako utopie, ale za pár let je budeme brát jako samozřejmou součást vysílání. Také technická kvalita bude vysoká, bez kompromisů s datovými toky a šířkami přenosových kanálů, které by mohly být brzdou a zklamáním už dnes, natož pak v budoucnu. Proto se například perspektivně počítá s šířkou audio signálu 512 kHz namísto současných satelitních 384 kHz, to je nutné pro přenos zvuku v úplném 5+1 audio Dolby Digital pro vaše domácí kino. V delším horizontu let se počítá s přechodem k televizi s vysokým rozlišením (HDTV). Pro pozemní digitální šíření televizního signálu bude používat Česká televize 8k modulaci, kdy stačí hustota pokrytí území sítí vysílačů, vzdálených od sebe cca 65 km a vysílajících s desetinovým vyzářeným výkonem oproti stávajícím vysílačům. Dojde tedy v budoucnu i k ekologičtějšímu, nižšímu zatížení obyvatelstva elektromagnetickým smogem. Jen pro dokreslení dodávám, že například v Anglii se realizuje systém 2k modulace se vzdáleností vysílačů okolo 30 km, což je podstatně hustší a nákladnější síť.

Česká televize plánuje vyjít hned zpočátku s vlastním digitálním paketem, zahrnujícím maximálně 2-3 programy v extrémní kvalitě, doplněné nejvýše dvěma doplňkovými kanály. Už dnes se pro tento paket hledá programová náplň a pracuje se na digitálním schématu. Kromě stávajících dvou licencovaných veřejnoprávních kanálů ČT 1 a ČT 2 se v paketu objeví určitě další, speciální zpravodajský kanál, který by neměl být finančně náročný, protože Česká televize dnes disponuje velkým zpravodajským servisem a denně vyprodukuje řadu příspěvků, na které se v pravidelných relacích v současných schématech z časových důvodů vůbec nedostane. Dalším kanálem, o kterém se uvažuje by měl být výukový program ve stylu známých stanic BBC či RAI Education. Česká televize by tak chtěla naplnit i své výchovné a vzdělávací poslání ve společnosti a navázat na dřívější projekty vysílání pro školy či televizní university. Opět je zde silný potenciál již natočených či právě vznikajících krátkometrážních naukových, vědeckotechnických, či přírodopisných osvětových pořadů. No a když jsme u té řady již hotových snímků, mezi nimiž je i řada skvělých inscenací, dramatických pořadů či původních televizních filmů, hned se nabízí další využití, a to je odvysílání těchto starších věcí na speciálním kanále ČT archiv. Myslím si, že tento typ programu by u nás našel řadu vděčných diváků. Posledním kanálem, o jehož možném zařazení do paketu České televize se v současné době uvažuje, by mohla být stanice ČT info, tedy informační kanál. Zde by se vysílal teletext a některé programové informace k vysílání a byl by i vhodným místem pro delší aktuální přenosy, jako byly například nedávné komentované přenosy EuroNews po teroristickém útoku na USA.

Nápadů, myšlenek a nových řešení mají tedy lidé v České televizi nepřeberně a věřím, že se s řadou z nich v brzkém horizontu budeme moci seznámit i u nás doma. Nové přidané funkce by nás měli motivovat k zakoupení nutného digitálního přijímacího zařízení, ať už se bude jednat o receivery - set top boxy či o nové digitální televizní přijímače. Uvažuje se i o možnosti leasingu, pronájmu či zapůjčení zařízení v podobné formě, jak to známe u dnešních placených či kabelových televizí, určitou pobídku či příspěvek k rozvoji digitalizace jistě přinese i stát. Jedná se totiž o významný projekt veřejnoprávní televize, na který asi žádná z našich komerčních televizí, sledujících v první řadě svůj reklamní koláč (protože jiné, jak reklamní a sponzorské příjmy samozřejmě nemají) v současné době nemá.

Otázka do diskuse – Pořídil byste si už dnes speciální přijímač – set top box pro příjem České televize, pokud by u vás digitálně vysílala?

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/4875/digitalizace-ma-v-ceske-televizi-zelenou/