Príbeh o STA, alebo čo nás čaká po 1.3.2002
Autor: Dušan Ščepka ml. , e-mail: dusan@pcsalon.sk Přidané: 11.02.2002
Príbeh o STA (spoločná televízna anténa) možno nazvať aj úvahou nad spoločným majetkom obyvateľov sídlisk. Keď sa povie STA zvyčajne zbystria pozornosť obyvatelia bytoviek, panelových domov, alebo užívatelia spoločných anténnych systémov. STA spolu s domovým rozvodom televízneho signálu, nazývaným ľudovo aj stupačka, tvoria súčasť „prijímacej súpravy“ obyvateľov paneláku. Pritom STA nemá jedného majiteľa, ale podľa zákona má patriť všetkým, ktorí dom alebo stavbu obývajú. A ako vyzerá situácia na niektorých panelákoch v skutočnosti?

Bola doba, kedy sa o STA staral štát prostredníctvom bytových fondov, prípadne bytových družstiev. V niektorých prípadoch to tak zostalo, vo väčšine ostatných prípadov sa však situácia zmenila.

Rozvod, ako aj anténny systém bol vybudovaný ešte za socializmu podľa vtedajšieho zákona o skupinovom príjme televízneho signálu v panelových domoch. Hoci sa zákon nevolá presne takto a problematika je o trochu zložitejšia už aj vzhľadom k jeho rôznym novelizáciám, jednoduchý výklad hovorí, že každý obyvateľ, ktorý riadne platí koncesionárske poplatky má právo prijímať terestriálne programy zdarma. A ak býva v panelovom dome, mal by kvôli STA odvádzať do bytového fondu aj určité poplatky v rámci fondu opráv verejného majetku. Zákon sa postaral zároveň aj o tých, ktorí sa rozhodli postaviť si svoju vlastnú anténu na balkóne alebo okne. Ako?

Jednoducho im to zakázal. Tento zákon sa však nedodržiava. Nechcem sa dostať do postavenia obhajcu ani užívateľa, ani správcu STA. Chcem len trochu priblížiť situáciu čitateľom, ktorí nemajú skúsenosti s problémami súvisiacimi so spoločnou anténou.

Ako som už spomínal, STA je majetkom občanov žijúcich v paneláku. Napriek tomu si lokálne káblové televízie v niektorých mestách anténny systém, ako aj rozvody doslova privlastnili. Súčasné zákony zabraňujú súkromným firmám – príp. lokálnym káblovým subjektom privlastňovať si rozvody STA pre vlastné použitie, pokiaľ firma alebo jednotlivec nepredloží dostatočné dôkazy o tom, že má financie na správny chod rozvodu, že má skúsenosti s distribúciou programov a dokáže rozvod obhospodarovať. Viaceré lokálne káblové TV však tieto podmienky dodnes nespĺňajú.

Zoberme si príklad: Káblová televízia ponúkla občanom svoje služby prostredníctvom už vybudovaných rozvodov STA, ktoré si privlastnila s ponukou, že terestriálne programy budú mať aj naďalej zdarma, ale v prípade ich záujmu si môžu príjem rozšíriť o ďalšie, už platené programy. Spoločnú anténu na streche zlikvidovala ako nepotrebnú. Vyskytli sa však aj prípady, kedy káblový operátor zaradil terestriálne programy do svojho základného balíka, ktorý bol spoplatňovaný. A milému občanovi, ktorý nemal záujem o pridané programy neostalo nič iné, len si znovu zafinancovať vlastnú anténu, hoci aj na okne. A čo ak káblový operátor skrachuje? Anténa nikde, operátor tiež. Znovu kupovať novú anténu?

Kde teda hľadať vinníka? V bytovom družstve, že dalo súhlas káblovému operátorovi použiť vaše rozvody? A čo keď ste to bytovému družstvu vy sami odsúhlasili a ani neviete ako? Napr. tak, že bola schôdza a vy ste na nej neboli. Povedzme si úprimne, koľkí z nás majú záujem a čas chodiť na schôdze. Väčšinou už dostaneme len uznesenie, ktoré za nás schválilo pár poctivcov, často dôchodcov. A koľkí z nás si ho vôbec prečítajú? Dá sa to však preveriť. Stačí sa viac informovať na vašom bytovom družstve. A ak zistíte, že to bolo urobené bez potrebného súhlasu, môžete sa začať naťahovať s úradmi o svoju pravdu.

Podobným situáciám je preto lepšie sa dopredu vyhnúť. Avšak je ťažké posúdiť káblového operátora, ktorý vstupuje do mesta a nepredloží v plnom rozsahu svoj plán podnikania. V každom prípade prvým chybným krokom, ktorý sa zvyčajne vždy opakuje, je tzv. prepožičanie STA firme, ktorá ide poskytovať káblovú tv. Tá by si totiž mala vybudovať v danej lokalite svoj vlastný rozvod a to spôsobom, ktorý by nenarúšal už existujúce rozvody. Rozvod káblovej tv by nemal podľa predpisov napr. vyžarovať žiaden signál, čo tiež nebýva vždy splnené.

Pre všetkých uvádzam informatívne, že ak ste užívateľom káblovej tv, ktorá si privlastnila rozvod STA a vysiela si pomocou neho vlastný programový raster, nesmie spoplatňovať nasledovné programy:
STV 1
STV 2
TV Markíza
JOJ TV *
+
programy, ktoré sú v danej lokalite voľne prijímateľné na klasické anténne zostavy v pozerateľnej kvalite. Pozerateľnou kvalitou máme na mysli signál, ktorý nie je rušený, nevypadáva, v obraze sa neoobjavujú nežiadúce prvky aspoň v pomere 50% obraz ku 50% rušivý faktor.

Už aj vzhľadom k malému územiu nášho štátu tu máme množstvo programov s presahom signálu zo susedných krajín, ktoré spĺňajú vyššie uvedenú podmienku. Pojem presah signálu môžeme vyjadriť prienikom signálu prichádzajúceho zo susednej krajiny v rámci vopred dohodnutých frekvenčných pásiem.

Typickým príkladom je maďarská komerčná tv RTL KLUB, alebo TV2.

Z Českej republiky je to zase napr. TV Nova alebo TV Prima. Presah signálu môže byť rôznej kvality. V niektorých mestách bola TV Nova šírená regulérne pomocou presahu signálu. Často však bol tento signál využívaný na retransmisiu, čo znamená, že sa ďalej načierno zosilňoval a distribuoval do káblovej tv bez súhlasu kompetentných inštitúcií.

V poslednej dobe silnejúci tlak zahraničných spoločností od ktorých má TV Nova zakúpené autorské práva na vysielanie niektorých programov prinútil aj riaditeľa televízie prijať opatrenia, ktoré vedú k tomu, že začiatkom marca 2002 sa bude musieť TV Nova vypnúť v káblovej TV v mestách, ktoré nie sú pokryté aj prirodzeným presahom signálu. Tým bude splnená regula zákona o medzinárodných autorských právach. TV Nova má totiž tieto práva zakúpené len pre Českú republiku a inde ich bez súhlasu nesmie šíriť. Tento zákaz sa však vzťahuje len na káblovú distribúciu signálu a nie na terestriálny príjem pomocou prirodzeného presahu signálu.

Ak má teda operátor káblovej TV v rastri program, ktorý má na danom území aj prirodzený presah singálu, nesmie ho mať po 1.3.2002 zaradený v platenej ponuke, ale môže ho mať v základnej ponuke bez finančných nárokov.

Výnimku tvorí situácia, keď káblová TV vysiela terestriálny program prostredníctvom svojho rozvodu s úpravou kvality signálu. To znamená, že ho prijíma iným, neobvyklým spôsobom z prenosovej trasy, alebo pomocou ďalších zariadení. Vtedy má právo zohľadniť manipulačné poplatky v celkovej cene káblovej TV. Avšak aj v tomto prípade musí postupovať podľa zákona a nesmie neúmerne zvyšovať poplatky za príjem programov.

Ak patríte medzi podobne ukrátených užívateľov káblovej TV, napíšte nám svoje skúsenosti a postrehy, prípadne návod, ako sa Vám podarilo vyriešiť problém s „lajdáckym“ káblovým operátorom. Aj my ostatní sa tak možno vyvarujeme ďalšiemu rozkrádaniu majetku, ktorý má slúžiť zo zákona nám všetkým.


*od marca terestriálne spustený v niektorých lokalitách v SR. ( Bratislava-Kamzík, Žilina-Krížava, Banská Štiavnica-Sitno, príp. Košice-Dubník ). Ďalšie oblasti pokrytia signálom sú vo fáze príprav.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5010/pribeh-o-sta-alebo-co-nas-caka-po-1-3-2002/