Kabelové televize versus televizní divák,
aneb platíme dvakrát! – dokončení
Autor: Karel Filip , e-mail: antenyPraha@click.cz Přidané: 27.05.2002
Dnes dokončím téma placení poplatků za kabelový příjem. Podle mého názoru operátoři neoprávněně účtují za něco, co mají povinnost vysílat ze zákona a navíc za to abonenti platí - jak jsem uvedl v první části – dokonce dvakrát!

Jednou platí ČT formou koncesionářského poplatku a podruhé kabelovému operátorovi. Je také potřeba si uvědomit, že kabeloví operátoři žádné programy nevyrábí. Tím chci říci - proč dát zadarmo kabelovému operátorovi programy, které stojí ať veřejnoprávní, nebo komerční televize velkou sumu peněz. Takže pokud budou za vysílání celoplošných TV kabeloví operátoři vybírat peníze s tím, že po odečtení daně půjdou do jejich kapsy a ČT, Prima a Nova z těchto peněz nevidí ani haléř, tak těžko uvidíme tyto programy jako součást paketů kabelovek na satelitu. Zákon totiž povinnost šířit plošné TV určuje pouze v pozemním příjmu, nikoliv však v satelitním. A navíc za šíření po dalším satelitu by se musela platit autorská práva - a dost pochybuji, že by je kabelový operátor chtěl platit, nebo by se navýšily již tak vysoké poplatky za UPC Direct. Podle mne je to jeden z mála případů, kdy se ČT snaží chránit diváka, byť to vypadá, že ho vlastně nemá ráda. Proč by ale měla veřejnoprávní TV vysílat přes satelit dvakrát, když už má Czechlink? Je to sice drahé, musíte mít vše vlastně dvakrát. Ale pro anténáře je to, díky pochybným praktikám kabelových operátorů, další práce a samozřejmě i výdělek. V případě UPC Direct pak vzniká vlastně paradoxní situace, když si k satelitu musíte ještě nechat nainstalovat vlastní anténu na pozemní příjem, nebo, v případě velkých domů, se připojit ke stávající společné televizní anténě. Která je některými diskutujícími tak zatracována a je zpochybňován její význam.

Z toho také vyplývá další věc a tou je kvalita Novy v kabelových rozvodech. Kabeloví operátoři mají totiž jen výjimečně přístup k pozemním linkám Českých radiokomunikací, které šíří Novu. Jsou tedy nuceni ji převážně přijímat z pozemních vysílačů na normálních distribučních frekvencích. To s sebou nese nevýhody zejména při údržbách vysílačů, ze kterých je Nova přijímána. Kde o digitální kvalitě nelze uvažovat - vzhledem k analogovému příjmu.

Co se týká vlastních rozvodů kabelových operátorů a STA, lze jen říci, že soukromník bude mít vždy snahu udělat rozvod dobře, aby neměl žádné reklamace. Nechci se ale hádat, že neexistují výjimky, které potvrzují pravidlo - jak někdo v diskusi uvedl. Technici kabelových operátorů mohou být přeci jen v tomto směru laxnější, protože vady neohrožující provoz, jako různě špatně připevněné rozvodné krabice, lišty, kabely a jiné pasivní prvky rozvodů, nikdo nereklamuje jako vadné. Ono také není komu, přece mechanik nebude žalovat sám na sebe. Mě osobně stačilo jednou se jít podívat do sousedního vchodu v našem domě, kde zjevně převažuje kvantita nad kvalitou.

Z tohoto mi vyplývá to, že se dnes skutečně vyplatí investovat do STA, která se po určité době zaplatí a je ve vlastnictví domu. Případně investovat i do vlastní antény, pokud majitel domu odmítá zprovoznit STA. A případně i do satelitního přijímače. Vzhledem k četnosti programů vysílaných digitálně bych osobně preferoval digitální receiver, nejlépe s natáčecím zařízením, modulem 5v1 a přístupovou kartou Czechlinku. Pokud máte prostor na vaší střeše na alespoň 100 cm a větší parabolu, můžete přijímat tolik programů, kolik vám nemůže poskytnout žádná nabídka jakéhokoliv kabelového operátora. Ale pro začátek vám postačí běžný dobrý digitální přijímač. Samozřejmě i dobrý analogový přijímač poslouží svému účelu ještě nějaký ten rok za přijatelné peníze. Co se týká informací a financí - stačí navštívit webové stránky prodejců, anebo mi pošlete e-mail. Tak si můžete spočítat, co se vám skutečně vyplatí. Prostě dnes jsou technologie, které v ledasčems předčí kabelové rozvody. Počínaje digitální kvalitou obrazu i zvuku a bezdrátovým internetem anebo internetem přes satelit konče.

Je sice možné, že někdo bude argumentovat tím, že i kabelová televize dosahuje digitální kvality. To je podle mého názoru sporné, zvlášť když nevidíte do „kuchyně“. Tedy tam, kde se programy přijímají, převádí a slučují. Jako příklad z mnoha lze uvést to, že ještě dnes některé programy, původně vysílané ve stereo zvuku, jsou distribuovány v mono zvuku. Což svědčí o použité technologii. Dále mohou být zdůrazňovány výhody kabelovek v možnosti poskytování internetu. Což je také zpochybnitelné, protože v Praze je to sice v 985 ulicích, což ale neznamená, že je to možné ve všech číslech popisných. Viz Evropská ulice v Praze. Nebo sídliště Prosek, které má stejný počet obyvatel jako Kolín, ale není zde možnost internetu prostřednictvím kabelového operátora (UPC). Protože vše je vedeno v koaxiálních kabelech nikoliv v optických kabelech. A TESMedia není o nic pružnější, když stěží pokrývá polovinu této lokality. Odkáže vás na připojení vzduchem za podstatně více peněz, a to i přestože jejich optický kabel se válí ve sklepě domu kde bydlíte. Prostě co je jeden zákazník? Jenže když tuto zkušenost sdělíte sousedovi, ten u piva dalšímu, tak se obchodní zástupci kteréhokoliv kabelového operátora nesmí divit když jsou odkazováni kamsi…..

Pokud se týká investic, tak vím o velké investici do výstavby tras optických kabelů v oblastech Prahy, kde se dříve nevyplatilo z finančních důvodů pokládat kabely. V souvislosti s ukončením MMDS si ale kabeloví operátoři nemohli dovolit tak velkou ztrátu zákazníků v aglomeracích jako Jižní Město, Horní Počernice, Kamýk – Libuš, Barandov, Řepy, Červený Vrch a mnoha dalších. Je s podivem, že i tak velké centrály jako Letňany, Krč, Kobylisy či Jižní Město odebíraly signál z MMDS. Nyní přešly tedy na příjem signálu přes satelit UPC, nebo optickým kabelem. Investice to byla velká a tak se nabízí otázka, jak se tato kabelovka dostane z červených čísel. Tomu ale nepřispějí některé situace v chování kabelových operátorů. Například některým mechanikům není cizí za úplatu (samozřejmě do vlastní kapsy) od 1000,- Kč do 2000,-Kč udělat ze základní nabídky rozšířenou, včetně HBO. Takže platíte místo 656,- Kč pouze 148,- Kč měsíčně a při pořízení neoficiálního dekodéru na Privat Gold ušetříte ještě navíc 211,-Kč oproti 508,-Kč. Při množství přípojek a nepořádku v evidenci (zejména po Kabel NETu, Kabel Plus měl, myslím, velice přesnou evidenci) toto lze za určitých podmínek udělat a často se to i delší dobu nezjistí. Konec konců je v zájmu mechanika, aby se na toto nepřišlo, protože by přišel o práci. Dalším příkladem je moje vlastní zkušenost, kdy na kabel vedoucí od kabelového operátora (a který je ukončen v domě) je potřeba přidat pouhých několik metrů koaxiálu, které chybí k propojení s původní centrálou, přijímající signál s MMDS. Na ni se dívalo se ve třech vchodech až 50 lidí ze 120. Na pracovišti operátorů vám ale sdělí, že zde není předpokládaný zájem a odkáží vás na dražší služby UPC Direct, přestože vám kabely končí za dveřmi. UPC totiž malé domy s původními rozvody přijímající signál z MMDS zřejmě odepsala. A to i v lokalitách, kde jim původní kabeloví operátoři natahali rozvody do všech domů.

Uvidíme, jak si kabelovky povedou v budoucnosti. Abychom třeba nakonec nebyli rádi za to, že nám (za nějaký pátek) zůstanou v provozu aspoň kabelové rozvody s místním pozemním televizním signálem. Já osobně samozřejmě budu raději, jestliže opak bude pravdou. Je ale jen otázkou - za jakou cenu?

<< předešlá část

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5097/kabelove-televize-versus-televizni-divak-aneb-platime-dvakrat-dokonceni/