Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích - 21. část – DVB-T v Estonsku
Autor: Petr Miklík , e-mail: miklik@vues.cz Přidané: 17.01.2003
Ačkoliv zavedení digitálního pozemního vysílání v Estonsku je ještě velmi vzdálené, Estonské středisko pro rozhlasové a televizní vysílání (ERSK) získalo výhradní práva k provedení zkušebního vysílání a může tak učinit již v roce 2003.

Společnost ERSK, kde má vláda většinový podíl a která je podporovaná společností TDF (Tldiffusion de France), provozuje estonskou národní vysílací síť a tak z organizačního hlediska jsou patrně ideální předpoklady, aby v budoucnosti v Estonsku zahájila jakoukoliv službu DVB-T. Je možné se také domnívat, že společnost má lepší finanční profil než v roce 2001, kdy společnost snížila svůj zisk o 15 % na 910 tisíc EUR, což vyplynulo z ukončení provozu celoplošné komerční televize TV1.

Veškeré aspekty vysílání v Estonsku jsou v současné době regulovány Národním úřadem pro spoje a pravděpodobně i vysílání DVB-T bude regulováno, jakmile budou tyto služby zavedeny. První kroky, které patrně předznamenaly budoucí dlouhý proces, již byly udělány v prosinci roku 2002, když Ministerstvo kultury a spojů vytvořilo pracovní skupinu, která má zahájit své konzultace v lednu 2003 a zřejmě se bude věnovat řadě problémů, týkajících se problematiky DVB-T.

Při neexistenci termínu vypnutí analogového vysílání a (což je důležitější) regulační struktury, to bude mít pracovní skupina nicméně obtížné, koncipovat časový harmonogram pro zavedení DVB-T. Až dosud však neexistuje žádný záměr, který by vedl ke schválení nové legislativy v oblasti vysílání.

V současné době tři hlavní vysílatelé v Estonsku – státem vlastněná Eesti Televisioon (ETV) a komerční televize TV3 ( s podporou švédského „Uskupení moderní doby“ - MTG) a televize Kanal Kaks (která je zcela vlastněná norskou společností Schibsted) – dali najevo svou podporu myšlence vysílání DVB-T, bez nabídky nějakých skutečných závazků. Náklady a zajištění realizace by se nepochybně mohly v budoucnosti stát dvěma největšími překážkami, které by si mohli přát při pozdějších krocích, ačkoliv společnost MTG již v zemi distribuuje DTH platformu Viasat digital a placený televizní kanál TV1000.

Televize ETV, např. oznámila, že v červenci plánuje spustit druhý kanál nabízející z větší části kulturní program se značnými náklady na provoz až 1,9 miliónů EUR - což odpovídá téměř 19 % jejího finačního rozpočtu. Nicméně mezitím upustila od komerčního vysílání a její prosazená, státní subvence – současný skutečný jediný zdroj příjmů televize – byla neúspěšná. Následkem toho bude muset televize v roce 2003 významně omezit sportovní a dětské pořady, pravděpodobně právě tak jako bude muset upustit od plánů na druhý kanál.

Televize TV3 a Kanal Kaks se mezitím dostaly do finančních nesnází, každá potřebuje zaplatit téměř 1 milión EUR ročně za svou vysílací licenci a v podstatě tak kompenzovat televizi ETV ztráty z jejich příjmů.
Na druhé straně, estonský průmysl kabelové televize pravděpodobně DVB-T nechápe jako svou hrozbu. Poskytuje služby asi 25 % domácnostem v zemi (z celkového počtu 600 tisíc. domácností), zbylý podíl je doménou společností MSOs Tele 2 (kterou podporuje švédská společnost Kinnevik), Starman a STV.


Zdroj: Chris Dziadul, News World News - www.dtg.org.uk, přeložil: Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5237/rozvoj-dvb-t-a-dab-v-nekterych-evropskych-zemich-21-cast-dvb-t-v-estonsku/