Používejte USALS, odpadne vám nastavování pozic satelitů!
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 22.05.2003
Digitální satelitní přijímače jsou stále složitější a obsluha některých z nich již připomíná práci s počítačem. Zejména ladění nových kanálů a nastavování pozic družic může být pro některého ze satelitních uživatelů velkým problémem. Je proto chvályhodné, že se někteří výrobci snaží nám tuto práci zjednodušit a přichází s novými funkcemi, jako je například funkce USALS – což je zkratka Universal Satellites Automatic Location System.

Jedná se o automatické nastavení motoru na pozici družice podle zadané zeměpisné polohy místa, kde je parabola umístěna. Samozřejmě musí tuto funkci podporovat motor, ale také satelitní receiver. Průkopníkem je italská firma Stab se svými motory H-H 100 a H-H 120.

Pokud máme pohonnou jednotku s funkcí USALS, stačí v menu receiveru zadat pouze hodnoty zeměpisné délky (longitude) a zeměpisné šířky (latitude) pro místo, kde máme naistalovanou parabolu a potom po navolení satelitů v menu receiveru nám motor bude sám přejíždět na zvolené pozice na orbitu, aniž bychom je museli ručně dostavovat.

Samozřejmě v takovém případě funguje i funkce motoru GO TO pozice, tedy zvolíme si nový satelit a jen zadáme pozici ve stupních (a doplníme zda je východně či západně). U některých receiverů (například Kayon 520, 570, Xtreme) se zadává v nastavení USALS hodnota pouze na jedno desetinné místo (u DreamBoxu je to na 3 desetinná místa), ale i tak je nastavení pro motory H-H 100 či 120 přesné a korigovat na maximální výchylku musíme pouze u problémových satelitů (jako je např. Eutelsat W4 s ruským paketem NTV+). U ostatních družic v celém dostupném orbitu se můžeme plně spolehnout na „automatiku“. Samozřejmě nejprve musíme mít kvalitně nastavenou celou orbitální dráhu, stejným způsobem jako pro ”normální” natáčení.

Jen pro dokreslení - bez problémů jsme přidali do nabídky i nedávno přesunutý satelit Hispasat 1A, který je nyní na pozici 7,0 st. západně.

Jaká je hodnota longitude a latitude pro vaše bydliště zjistíme podle elektronických map, GPS anebo z internetu na stránce výpočtu souřadnic míst. Najdeme tam i menší městečka a vesnice v České republice i na Slovensku a v řadě dalších zemích.

Funkce USALS představuje významný komfort při řešení natáčení ofsetových parabolických antén, je proto dobré, že přibývá motorů i receiverů, které tuto funkci podporují.


Na prvním obrázku je nastavení funkce USALS v menu receiveru Xtreme - Kaon 520, na druhém je nastavení USALS v menu receiveru satelitního přijímače Dreambox - po kliknutí na obrázky se zvětší!

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/524/pouzivejte-usals-odpadne-vam-nastavovani-pozic-satelitu/