Rozvoj DVB-T a DAB v některých evropských zemích - 24.část – Švýcarsko a Itálie
Autor: Petr Miklík , e-mail: miklik@vues.cz Přidané: 19.02.2003
V našem seriálu, mapujícím současný stav digitálního pozemní vysílání se vrátíme do Itálie, kde přehodnocují časový plán na digitální vysílání 18 multiplexů, protože termín úplného vypnutí analogu v roce 2006 se dnes nejeví jako reálný . Nejprve se však podíváme do Švýcarska.


DVB-T ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je jen velmi malá část populace (cca 5 %) bez možnosti kabelové přípojky. I když se síť kabelové televize rozšiřuje, v některých případech nelze očekávat - ani v brzké budoucnosti - připojení na kabelovou televizi a tady je prostor i pro využití systému DVB-T. Společnost SRG SSR idée suisse (SRG) v oblasti Dolního Engadinu, kde kabelová televize není téměř vůbec zavedena, zahájila od 1. 1. 2002 zkušební provoz DVB-T.

Vysílají se programy SF1, SF2, TSR1 a TSI1 a provádí se podrobná měření za účelem přezkoušení mobility tohoto systému. Pokusné vysílání s třemi vysílači by mělo být od konce ledna 2003 rozšířeno o experimentální provoz dvou vysílačů i v Horním Engadinu Zernez a Celerina/Laret, bude tak pokryto signálem DVB-T území mezi místy Zernez a Silvaplana. Ten, kdo skutečně programy šíří, je podle objednávky SRG, společnost Swisscom Broadcast AG.

Švýcarsko, jako člen CEPT (Evropské asociace poštovních a telekomunikačních správních úřadů), se muselo zavázat již v roce 1997 k přechodu na pozemní digitální vysílání. Švýcarské ministerstvo pro životní prostředí, energii a komunikace (UVEK) v září 2002 zavedlo pro společnost SRG zrychlený časový plán: do roku 2008 má být vytvořena celoplošná digitální televizní vysílací síť. Společnost SRG získala potřebné vysílací frekvence vypnutím několika menšinových jazykových regionálních programů v různých oblastech země, což mělo za následek mnoho protestů veřejnosti.

Spolková rada vyslovila politování nad tím, že veřejnost byla informována o tomto záměru nepříliš optimální cestou a požádala společnost SRG o znovuobnovení těchto programů v dřívějším rozsahu - tak rychle, jak jen to bude možné - zejména na platformě DVB-T. Soukromým provozovatelům bude rovněž umožněno využívat společná vysílací zařízení.


DVB-T v Itálii – plán 18 muliplexů

Italský Úřad komunikací (Agcom) nedávno schválil národní kmitočtový plán pro vysílání DVB-T, přidělující frekvence pro obě celoplošné a regionální sítě. Plánovaná frekvenční pásma jsou III (VHF), IV a V (UHF) pro celkem 54 frekvencí. Sítě používají tři kmitočty (kanály) pro pokrytí celého státu (3-SFN).

Celkově bude 18 digitální multiplexů, 12 z nich je rezervováno pro celoplošné a 6 pro regionální vysílání, každý umožňuje přenos 4 nebo 5 programů, to by znamenalo 48 až 60 celoplošných a 24 až 30 regionálních programů. Nový plán, založený na použití nynějších analogových kanálů, má ještě před oficiálním vydáním několik vlivných odpůrců, neboť provozovatelé TV programů nebudou dobrovolně vypínat své analogové frekvence a tím riskovat ztrátu diváků a příjmů z reklamy.

Skutečný časový horizont souběžného analogového a digitálního provozu a následného úplného přechodu na DVB-T by tak mohl být podstatně delší než jsou dnes předpokládané termíny. Zákon č. 66/2001 totiž stanovuje krajní mez ukončení simultánního provozu na prosinec 2006.


Zdroj: Engadiner Post, Urs Dubs, Glob News - www.digitag.org. a Branislav Pekic, News World News - www.dtg.org.uk, přeložil: Petr Miklík, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5257/rozvoj-dvb-t-a-dab-v-nekterych-evropskych-zemich-24-cast-svycarsko-a-italie/