Co čeká kabelové sítě v Evropské unii - 2.část
Autor: Václav Bartoň , e-mail: upc@upc.cz Přidané: 18.05.2003
Druhou částí dnes pokračuje příspěvek ředitele největšího poskytovatele kabelového připojení v ČR a předsedy ČAKK. Kabelové sítě už dávno nejsou jen kvalitnější náhradou STA, ale skutečnými širokopásmovými sítěmi pro obousměrnou komunikaci. Jsou ale ty naše, české sítě připravené na požadavky EU?

eEurope 2005: základem je broadband

V polovině loňského roku došlo na aktualizaci iniciativy eEurope členských zemí EU, koncipované s výhledem do konce roku 2002.

Nová iniciativa, která v rámci této aktualizace vznikla, je označována jako „eEurope 2005“ (je výhledem až do roku 2005), a byla přijata přímo v podobě Akčního plánu eEurope 2005.

Jejím hlavním rysem je přechod od „úzkopásmových služeb“ k „širokopásmovým službám“: vychází z předpokladu, že dostupnost základních úzkopásmových služeb je již zajištěna, a proto se orientuje právě na širokopásmové služby – na jejich dostupnost, cenovou přijatelnost a současně i bezpečnost. Požaduje, aby vytčených cílů v oblasti dostupnost širokopásmových služeb bylo dosaženo nejpozději do roku 2005. Od každé členské země se přitom očekává, že bude mít vlastní národní strategii zavádění širokopásmových služeb do praxe.

O tom, že to Unie myslí opravdu vážně, svědčí i následné akce:

28. ledna proběhl „Evropský Broadband Day“, vyhlášeným GD InfoSociety a komisařem Liikanenem. Byl především příležitostí k propagaci širokopásmových služeb a ke sdílení zkušeností s jejich zaváděním, ke vzájemnému seznámení se členských zemí s jejich národními koncepcemi. Je smutným faktem, že v ČR tento den nezaznamenal, kromě České asociace kompetitivních komunikací, nikdo…

18. února přijala Rada Evropy rozhodnutí k implementaci Akčního plánu eEurope 2005. V něm znovu zdůrazňuje význam širokopásmových služeb pro rozvoj všech oblastí e-společnosti a zavazuje členské země k důslednému a včasnému naplnění požadavků Akčního plánu. Kabelové sítě přitom explicitně zmiňuje jako jednu z technologií schopných vytvořit potřebnou platformu pro poskytování širokopásmových služeb (vedle xDSL, satelitních technologií, pevných bezdrátových sítí a budoucích sítí 3G).

Jaká je situace v ČR?

Nás se, jako kandidátské země, požadavky na dostupnost širokopásmových služeb z Akčního plánu eEurope 2005 formálně ještě netýkají. Navíc se trh začíná výrazněji profilovat teprve dnes, především díky začínající konkurenci báze ADSL. a kabelových sítí. Kabelové sítě, které dnes v ČR existují, jsou již dnes schopné vyhovět budoucím požadavkům na dostupnost širokopásmových služeb. Vytvářená báze ADSL tuto možnost implicitně obsahuje.

To je pozitivní stránka věci. Ta méně příjemná spočívá v tom, že na požadavky EU v celé jejich šíři zatím příliš nemyslíme. Chybí národní strategie, koordinace, vůle. A to je chyba. Zdaleka ne pouze kvůli tomu, že to po nás bude záhy někdo chtít. I nám, zde v ČR, by totiž mělo ležet na srdci všechno to, co dostupnost širokopásmových služeb dokáže podnítit, iniciovat, zprostředkovat a zpopularizovat.

Jinak se odstup mezi ČR a technologicky nejpokročilejšími členy Unie nejenže nesníží, ale naopak rozšíří. A to tím nejhorším způsobem: budeme mít připravenou technickou základnu, ale nebudeme mít vymezen dostatečně kvalitní legislativní rámec pro její maximální využití v národní prospěch.

Václav Bartoň
Autor je předsedou kabelové sekce ČAKK a ředitelem společnosti UPC ČR.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5315/co-ceka-kabelove-site-v-evropske-unii-2-cast/