Smělé plány regionálních televizí
Autor: Tomáš Trampota, M&M , e-mail: info@mam.cz Přidané: 16.08.2003
Regionální televize společnosti GES Holding TV Praha a TV Hradec Králové chtějí expandovat do dalších krajů. V rozhovoru pro M&M to říkají výkonný ředitel Martin Havlíček a Martin Dvořák, pověřený řízením projektu RTV Galaxie.


Po Praze a Hradci Králové chystáte nyní spuštění regionální televize v Pardubicích. Stavíte tedy síť regionálních televizí po celé ČR?

M. D.: Naším cílem je vytvořit síť televizí, která bude do určité míry následovat krajské uspořádání ČR. Kraje budou více posilovat, budou ekonomicky nezávislejší a budou mít do značné míry svůj vlastní život. Televize v tom může hrát značnou roli. Momentálně hrajeme v Praze a Královéhradeckém kraji. Spuštění pardubické televize je připraveno a teoreticky mu nic nebrání. Pak budou následovat další regiony. Jde ale o projekt na mnoho let dopředu.

Nebude regionální síť konkurencí celoplošné Primě?

M. D.: Jistým způsobem možná bude, ale pro nás je důležité, že mezi Primou a regionální sítí lze nalézt mnoho synergií. Obě média se i při svém odlišném zaměření a profilaci mohou navzájem podporovat a doplňovat a tím posilovat své pozice na českém televizním trhu.

Která oblast je na řadě po Pardubicích?

M. D.: Do konce tohoto roku spouštět další nebudeme, ale mohly by přijít na řadu další rok. Chtěli bychom jít do Plzně, do Českých Budějovic, Brna a tak dále. A to dokonce v tomto pořadí.

Podle jakého klíče jste vybírali oblasti, do kterých se chcete s regionální televizí rozšiřovat?

M. D.: Máme několik interních kritérií pro rozhodování a výběr jednotlivých oblastí. Na počátku našeho projektu byla logicky metropole Praha. Jde o hlavní město, byly zde volné kmitočty a je to ekonomicky silný region, takže lze očekávat relativně velké příjmy z inzerce.

Silným regionálním trhem je také Ostravsko...

M. D.: Ostravsko je silný trh, na druhou stranu jsme limitováni technickými parametry. Dopravit signál do Ostravy a získat volné kmitočty na Ostravsku je velmi komplikované. Reálně si myslím, že Ostrava nepřijde na řadu ani v řádu měsíců, ani příští rok.

Uvedený rozvoj musí stát dost peněz. Jak jste spokojeni s prodejem reklamy na stávajících stanicích?

M. H.: Převážnou část prodeje komerčního prostoru představuje v tuto chvíli prodej teleshoppingu. Mimo to běží i některé menší kampaně. Pracujeme na tom, aby se podíl reklamy zvýšil, ale to samozřejmě souvisí se sledovaností. Zvláštností regionálních stanic TV Praha a TV Hradec Králové je oslovování menších klientů, pro které není efektivní si pořizovat reklamní čas na celoplošných televizích.

M. D.: Prodej reklamy splnil naše očekávání, která byla velmi realistická. Klienti na českém trhu jsou dost konzervativní a je nutné je pro investici do reklamy v regionální televizi hodně přesvědčovat.

Říkáte, že inzertní příjmy potvrdily vaše očekávání. Co si pod tím můžeme představit?

M. D.: Jde řádově o miliony korun.

U prodeje reklamy v regionální televizi je nevýhodou, že tyto stanice nejsou zařazené do peoplemetrového výzkumu...

M. D.: Potřebná data poskytujeme klientům v jiné formě. Ale myslím si, že data, která poskytujeme, to znamená data, která vznikají na základě Media projektu, jsou dostačující. Jde o standardní data, která na českém reklamním trhu používají stejným způsobem tisková média i rádia.

Nedávno jste zveřejnili druhou vlnu výzkumu sledovanosti TV Praha a TV Hradec Králové. Jak si interpretujete výsledky vy?

M. D.: Překvapením bylo, jak silná je skupina ”mladí”, druhým příjemným překvapením bylo, jak rychle vzrostla povědomost o stanicích. Samozřejmě, že povědomost je jedna věc a reálná sledovanost druhá. Ovšem klíčem ke sledovanosti je právě povědomost.

Vyplynou z výzkumu nějaké programové změny?

M. H.: Zcela určitě. Tyto průzkumy se dělají i proto, abychom mohli program lépe přizpůsobit a zacílit na diváky, na jejich výsledky bude brán zřetel při sestavování programových schémat.

V čem mají regionální televize největší výhodu oproti celoplošným?

M. D.: Výhodou je, že divák má zprávy a informace z dění a událostí, které se přímo dotýkají jeho okolí, z oblasti, ve které žije. Myslím, že je stále větší poptávka po těchto informacích a diváci mají čím dál větší zájem o to, co se děje v jejich blízkosti. Můžeme to označit za trend.

Co jsou podle vás největší překážky rozvoje regionálního trhu televizí?

M. D.: Jde o dva typy překážek. První je technický - katastrofální nedostatek kmitočtů. To je největší překážka. Doufám, že v tomto pomůže digitalizace. Druhou překážkou je zatím nedostačující ekonomická síla některých regionů, aby televize uživily, i určitá konzervativnost zadavatelů, kteří nejsou úplně zvyklí zkoušet regionální nebo krajské televize.

Ve zpravodajství, které patří mezi největší nákladové položky v médiích, se nabízí využívat kooperace mezi jednotlivými médii GES Holdingu. Využíváte tuto možnost, nebo ji zvažujete?

M. D.: Tuto možnost využíváme, snažíme se synergie mezi jednotlivými médii prohlubovat v rámci několika koncepcí, které máme k tomuto tématu zpracovány.

Neuvažujete o rozšíření zpravodajství na TV Praha a TV Hradec Králové?

M. D.: Myslím, že rozsah osm zpravodajských vstupů denně je nyní optimální, i když určité procento z nich jsou reprízy. Je nám jasné, že pokud mají tyto projekty přežít a dočkat se doby, kdy se bude investice vracet, což bude za několik let, tak musí být drženy na extrémně nízkých nákladech.

Připravujete nějakou konkrétní programovou změnu?

M. H.: Zhruba od září počítáme se spuštěním vysílání kulturního magazínu.


Zdroj: Tomáš Trampota, Marketing & Média, 11.8.2003


Poznámka redakce:
Týdenní podrobné vysílací přehledy TV Praha a TV Hradec Králové si můžete stáhnout na našem webu v sekci TV program.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5459/smele-plany-regionalnich-televizi/