Digitálne na vlnách MMDS ? (2.časť)
Autor: Dušan Ščepka , e-mail: dusan@pcsalon.sk Přidané: 22.11.2003
Pri samotnom digitálnom prenose sa často hovorí o výhodách, ale aj o nevýhodách.

+ Ako už bolo spomenuté, medzi hlavné výhody patrí kvalita vysielaných služieb pri porovnateľnom množstve programov ako v klasických káblových rozvodoch v mestách. Signál nie je rušený vonkajšími vplyvmi a dostáva sa v nepoškodenej kvalite prostredníctvom digitálneho prijímača – boxu priamo k užívateľovi. Rovnako aj straty na dĺžke kabeláže sú menšie, jednotlivé kanály v rastri sa nerušia. Na prvý pohľad vidno vyššiu rozlišovaciu schopnosť programu, ako aj stabilný príjem v prípade nepriaznivého počasia či atmosferických iónových výpadkov. Práve rozličné vonkajšie vplyvy, niekedy aj nepriamo súvisiace s vysielaním ( prekážka vo forme stromu, iónový výboj, hmla, dážď, sneženie ) často boli zdrojom neodstrániteľného rušenia. V digitálnom vysielaní sú tieto prvky čo najviac eliminované. Každý kanál má rovnakú úroveň a rovnakú technickú kvalitu vysielania.

Obr.3. Znehodnotený digitálny signál, prípadne signál na hranici príjmu v digitále.
+ Samotné pokrytie sa multiplexom zvyšuje, odpadávajú však zóny na tzv. „hrane“ pokrytia. Pokiaľ ste na hrane pokrytia, môže sa stať, že signál budete naďalej mať a kvalitnejší ako doteraz. Rovnako však môže byť zóna menej pokrytá, vtedy signál úplne stratíte, aj napriek tomu, že v analógu ešte vidno zazrnený obraz. Digitál na základe vzorkovania a opravného kódu rozlišuje buď 100% signál alebo žiadny. Signál môže „kockovať“ ako pri klasickom digitálnom satelitnom vysielaní. Vtedy sa nachádzate už mimo pokrytia.

+ Hlavné plus pri výbere tohto systému zohráva aj fakt, že vysielanie je kódované nelineárnym spôsobom, teda každý kanál v multiplexe zvlášť a na kombinatorickú rovnicu. V konečnom význame to pre abonenta znamená, že môže pozerať iba ten program, ktorý si zaplatí.

Obr.4. Úplny výpadok analógového signálu.
+ Tzv. „čierne antény“ budú hneď v prvý deň digitálu vyradené z činnosti.

- Medzi jedinú, dosť často skloňovanú nevýhodu digitálu patrí fakt, že jeden digitálny box môže byť napojený iba na jeden televízny prijímač. Množstvo užívateľov má svoj signál niekedy aj niekoľkokrát rozbočený po celom dome alebo bytovke. Pri prechode na digitál si budú musieť zaobstarať presne taký počet boxov, koľko vlastnia televízorov. Rozbočovanie signálu bude možné, avšak konečný dekodér bude musieť byť inštalovaný pri každom televíznom prijímači.

- Druhá nevýhoda môže byť práve v prijímači, ktorý bude potrebné si zakúpiť, nebude sa prenajímať a po ukončení zmluvy so spoločnosťou zostane užívateľovi ako jeho majetok. Týmto faktom sa samotný prevádzkovateľ chráni pred zneužitím prístrojov v prospech pirátstva.

Obr.5. Úplny výpadok digitálneho signálu.

Ak ste pozorne čítali, určite ste si všimli prevahu výhod nad nevýhodami. Naučiť a presvedčiť súčasných abonentov o výhodách digitálneho príjmu bude istotne pre prevádzkovateľa veľmi náročné. Všetko bude závisieť od samotnej prezentácii nového systému a zviditeľnenie jeho výhod oproti starému analógovému prenosu.




Dušan Ščepka ml.
Sat Club Slovakia

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5732/digitalne-na-vlnach-mmds-2-cast/