Ministři EU se neshodli na pravidlech přeshraničního vysílání
Autor: ČTK a M&M , e-mail: info@mam.cz Přidané: 04.03.2004


Evropští ministři se zatím nedohodli na pravidlech, podle nichž by se mělo řídit vysílání z jedné země určené pro posluchače v jiné zemi EU. Evropská komise je proti návrhu Irska a dalších států, aby takové vysílání bylo regulováno ze dvou míst.


Český ministr kultury Pavel Dostál řekl, že vedle tohoto tématu se chce na poradě ministrů EU a kandidátských zemí v Dublinu věnovat dalšímu aspektu společné evropské legislativy - kvótám na evropskou televizní filmovou produkci. "My jsme v situaci, kdy jsme se ve svém zákoně zavázali dodržovat evropské kvóty. To znamená jistý počet evropských děl odvysílat v našich televizích, ať veřejnoprávní televizi nebo privátních, ale nastala otázka, jak zajistit kvalitní výrobu těchto děl," vysvětlil.

Ministr řekl, že chápe nutnost kvót na evropskou produkci, ale nechce podporovat administrativní metody, které by se zaměřily jen na původ díla, a nikoli na jeho kvalitu. "Pak by se stejně na ně nikdo nedíval," řekl o situaci, kdy by se vysílaly sice evropské, ale málo zajímavé pořady.

Pokud jde o vysílání přes hranice, předsednická země Irsko patří k těm, které se domnívají, že vysílání z jedné země určené výlučně pro posluchače v jiné zemi by mělo podléhat také legislativě cílové země. Jde mu hlavně o obsah reklamy, protože Irsko chce nyní výrazně zpřísnit režim pro tabákovou reklamu a reklamu alkoholu. Pokud by mohlo regulovat jen irské stanice, dotkla by se nová pravidla podle ministra Dermota Aherna jen poloviny diváků, protože do Irska vysílají intenzivně i britské televize.

Komisařka Viviane Redingová ovšem řekla, že Irskem navrhovaný postup není možný, protože je proti zakládací smlouvě EU. V ní byl vytvořen jednotný trh a přijata zásada, že za regulaci odpovídá vždy země původu.

Ministr Dostál řekl, že debata má dopad i na Českou republiku a okolí - jde například o vysílání českých televizí zaměřené na Slovensko. "Evropští ministři se tady rozdělili na dvě skupiny," popsal situaci na jednání a řekl, že sám zastává liberálnější stanovisko vycházející z principu regulace na straně země původu. I podle irského ministra debata bude pokračovat ještě i po skončení irského předsednictví.

Ministři měli 2. března také možnost poprvé vyslechnout názor komise po rozsáhlých konzultacích ohledně direktivy "televize bez hranic" z roku 1989, která upravuje základní principy audiovizuální politiky EU. Komisařka Redingová řekla, že komise dostala 150 připomínek o 1400 stranách nejen od států, ale také od profesionálů a organizací působících v oboru.

Podle jejích slov panuje souhlas, že direktiva je nutná a že odpovídá potřebám. Komise se zatím nedomnívá, že by ji bylo potřeba měnit, ale chce zpřesnit či závazně vyložit některé pasáže zejména s ohledem na novou techniku, která se vyvíjí rychleji, než příslušné normy. Ministři i komise se shodli, že je nutná také zvýšená ochrana mladistvých před televizním sexem a násilím, ale například i v počítačových hrách.

Irský Dermot Ahern si pochvaloval také pravidla EU o zajištění zpravodajství z významných událostí, která Irsko podle jeho slov umělo dobře využít. Jde o princip, že je možno vysílat audiovizuální zpravodajství i z akcí, na něž si určitá společnost koupí výhradní práva.


Zdroj: ČTK, M&M, 3.3.2004

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/5942/ministri-eu-se-neshodli-na-pravidlech-preshranicniho-vysilani/