Co bude vysílat HBO2?
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 10.08.2003
Získali jsme pro vás oficiální programový přehled nového kanálu HBO2, jak by měl vysílat od jeho startu 15.9.2003. Porovnali jsme jej s polským schématem a byli velmi překvapeni…Jsme rádi, že vás, zřejmě jako úplně první web, můžeme seznámit s programovou skladbou vysílání nového kanálu HBO2. Jeho start je naplánovaný na 15.9.2003. Ponecháme nyní stranou otázku licence, k tomuto problému jsme se podrobně věnovali již ve dvou článcích v uplynulém týdnu. Do doby konání 16. zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, které proběhne až 26. srpna se zřejmě v této kauze nic nezmění, a tak se k licenci vrátíme znova až po tomto termínu.

Mnohem zajímavější však byl pro nás pohled na podrobný přehled pořadů, naplánovaných na měsíc září pro tento nový kanál. V době, kdy budete číst tyto řádky si jej už budete moci stáhnout na našem webu v sekci TV program (třetí záložka zleva v horním menu). Jak je to obvyklé, budeme vám přinášet v několikatýdenním předstihu opět kompletní programy na každý den v měsíčním souhrnu a také populární přehlednou „skládačku“ programového průvodce (guide), která může být kdykoliv k dispozici třeba poblíž televizního přijímače. Program i guide bude zvlášť pro kanály HBO a HBO2. Připomínáme, že na stejném místě na našem webu můžete najít i programy dalších stanic – Spektrum, SuperMax, Galaxie-sport a terestrických stanic TV Praha a TV Hradec Králové. Pokud budeme pravidelně dostávat program kanálu Romantica TV, i ten se zde pro vás objeví.


Jaké bude HBO2?

Podívali jsme se podrobně na skladbu každého dne – a byli jsme velmi překvapeni. Žádné polské, maďarské či domácí snímky jsme zde neobjevili. Ani seriály typu Hvězdná brána, některé starší snímky či animované pořady pro děti. Nechceme spekulovat či „vařit z vody“, jak jsme tomu někdy svědky na jiných serverech, ale nakonec jsme došli k závěru, že naše HBO2 se svou skladbou diametrálně liší od současně vysílaného polského kanálu stejného jména. Úplně jiná je i časová skladba uvádění programu, která jak se zdá, neumožňuje společné vysílání, protože pořady začínají a končí jindy.

Zatímco polské HBO2 začíná každý den přesně v 6.30 hod a pokračuje non stop programy po celý den, u české verze HBO2 je tomu jinak. Denní program – aspoň při svém startu v září - začíná vždy přesně ve 14.00 hod a poslední film startuje kolem jedné hodiny po půlnoci. V pátek a o víkendu pak je doba vysílání o hodinku delší. Podle porovnání polského a českého programu to zatím nevypadá na společné vysílání jednoho kanálu s různými jazykovými mutacemi. Na webu www.hbo.pl sice je zatím dostupný jen srpnový programový přehled, ale počítáme, že u našich severních sousedů nedojde ve školním roce k tak drastickému omezení vysílání. Uvidíme, samozřejmě až bude dostupný zářijový programový přehled „jejich“ kanálu HBO2, tak bude už vše naprosto jasné. Nakonec i logo HBO2 je jiné – to v záhlaví u nás uveřejněné je certifikované pro naše HBO2 a zaslala nám jej k používání společnost HBO Česká republika. Polské je odlišné.

Ale vraťme se k programu na září. Při podrobném zkoumání skladby pořadů jsme se také dívali na zemi provenience. I zde jsme byli trochu překvapeni - jedna francouzská komedie (Průvodci čekají), dva britské thrillery (Nakažen a Sexy bestie), australský Krokodýl Dundee v Los Angeles a americko-český koprodukční film Dračí doupě s Jeremy Ironsem. To jsou jediní „mimoameričtí“ zástupci v zářijové nabídce na HBO2. Ostatní snímky mají zemi původu USA.

Také nás zamrzelo, že až na výjimky je tento kanál brán jako oddychový. Tedy vysílá komerčně úspěšné komedie, rodinné či akční filmy, ty „těžší“, dramaticky složitější filmy zde až na výjimky chybí. Tedy kromě už několikrát v naši diskusi vzpomínaný válečný film Konference ve Wannsee, na který se už také těšíme. Přiznáme se, že jsme v koutku duše doufali, že dojde k přerozdělení diváků ve stylu české veřejnoprávní televize – tedy oddych a zábava pro všechny bude na „jedničce“, tedy původním HBO, zatímco náročný divák půjde na „dvojku“, kde najde drama, dokumenty a koncerty. Ale podle startu v září tomu tak nic nenasvědčuje. Uvidíme, zda se toto programové schéma v dalších měsících trochu nezmění a kanál se nakonec nebude postupně více profilovat. Takto to v nás vzbuzuje dojem, že jde jen o rozmělnění jednoho HBO do dvou kanálů a jde spíše o marketingový tah – „máme nyní o další filmový kanál více“!

A na závěr ještě dvě otázky, která vás určitě také při čtení napadly. Kde tento program uvidíme a kolik bude stát? Podle posledních informací z HBO by měl být dostupný ve všech sítích hlavních kabelových operátorů v ČR, oboustranný zájem (HBO i UPC) je i o jeho zařazení pro abonenty UPC Direct na satelitu. Kdy tomu tak bude, není ale ještě v současné době známo. A zřejmě bude při svém uvedení na trh pro stávající abonenty prémiového kanálu HBO zdarma. Což samozřejmě nevylučuje, že jeho přidání do nabídky nebude použito jako určitý argument při budoucích úpravách předplatného v příštím roce. Ale to jsou už jen spekulace, do kterých se nechceme pouštět. A dnešní článek přeci jen pojednával o něčem jiném - o programové skladbě kanálu. Nakonec vše ještě může být trochu jinak - do 15. září – termínu startu HBO2 zbývá ještě několik týdnů.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/647/co-bude-vysilat-hbo2/