Hlavní události v českých médiích v roce 2005
Autor: ČTK, ČM , e-mail: info@ceska-media.cz Přidané: 12.12.2005
TELEVIZE

Začátkem února schválil antimonopolní úřad vstup Central European Media Enterprise (CME) do televize Nova. Americký investor, který se podílel na začátcích Novy a kterého později odstavil Vladimír Železný, se v březnu dohodl i s menšinovým vlastníkem CET 21 Petrem Kršákem. Operaci dokončila CME v červnu, kdy oznámila převzetí 15 procentního podílu PPF v televizi.

CME také od PPF v září koupila sportovní kanál Galaxie sport.

Zahraniční vlastník, švédská skupina Modern Times Group, vstoupil v září i do televize Prima, když získal 50 procent v mateřském holdingu.

Už v létě tehdejší vlastníci Primy ukončili vysílání TV Praha a TV Hradec Králové, a to kvůli ztrátám i nejasnostem kolem licence.

Česká televize začala v květnu vysílat zpravodajský kanál ČT24; nepřetržité vysílání zpravodajství spustila v září.

Začátkem září začala vysílat i teleshoppingová televize Top TV.

Hudební stanice Óčko se v dubnu stala součástí mediální skupiny Mafra.


ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ

V květnu spustil Český rozhlas vysílání dvou stanic, připravených pro pozemní digitální vysílání. ČRo zatím šíří zpravodajské Rádio Česko a stanici zaměřenou na vážnou hudbu D- Dur hlavně na internetu.

Od června přibyl i vědě věnovaný program Leonardo, od počátku příštího roku má začít vysílat i stanice pro mladé Čro 4.

Mezi soukromými rozhlasovými stanicemi patří k nejzajímavějším změnám nedávný vstup francouzského koncernu Lagardere, kterému patří mu Frekvence 1 a Evropa 2, do pražského Radia DeeJay (dříve Bonton).


KONCESIONÁŘSKÉ POPLATKY

Po mnoha letech sporů a několika neúspěšných návrzích schválili v červnu poslanci zvýšení poplatku za rozhlas a televizi. Poplatek za rozhlas stoupl od října z 37 na 45 korun měsíčně, platba za televizní přijímač vzroste postupně ze 75 na 135 korun v roce 2008. Česká televize až na výjimky přijde o možnost vysílat reklamu.


START DIGITÁLNÍHO VYSÍLÁNÍ

V říjnu spustily České radiokomunikace v Praze a okolí po pěti letech experimentů řádné digitální vysílání televize a rozhlasu, které divákům nabízí větší škálu programů i kvalitnější příjem. Na jaře 2006 mají být digitálním signálem pokryty Brno a Ostrava, možná i některá další velká města.


TISK

V březnu se objevil další titul, konkurence nejprodávanějšího Blesku - SuperSpy, který navázal na stejnojmenný nedělník i na týdeník Spy.

Ve stejné době se na bulvární témata zaměřil i Večerník Praha, který se v říjnu přejmenoval na Šíp a z pražského deníku se stal celostátním listem.

Koncem listopadu přišlo vydavatelství Ringier s bezplatným deníkem 24 hodin, který se snaží konkurovat zavedenému Metru.

V květnu přestal po více než 45 letech vycházet týdeník Mladý svět, který koupil vydavatel Sebastian Pawlowski a spojil jej s časopisem Instinkt.


INTERNET

Na začátku listopadu vznikl zpravodajský server Aktuálně.cz, projekt portálu Centrum.cz, který do té doby spolupracoval s internetovou podobou Lidových novin. Do projektu přišla řada známých novinářů, například z Hospodářských novin. Internetový deník, který nemá na rozdíl od konkurence papírovou podobu, například přinesl jako první informace o spekulacích s pozemky, jež vedly k pádu ministra zemědělství Petra Zgarby.


Zdroj: ČTK, Česká média, 12.12.2005

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/7561/hlavni-udalosti-v-ceskych-mediich-v-roce-2005/