Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 20.06.2024 - 13:51:30   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Ze světa | Články
 

Čína úspěšně vyslala na oběžnou dráhu raketu se svým kosmonautem

  Autor: P.Němec, HN , e-mail: ihned@ihned.cz Přidané: 17.10.2003


Let prvního čínského kosmonauta na palubě kosmického modulu Božská loď, který vynesla na oběžnou dráhu raketa Dlouhý pochod, posunul Čínu mezi tři kosmické mocnosti. Ale ani teď, po ukončení letu, nikdo neví, kolik Čína do kosmického programu za deset let jeho trvání vložila. Odhady odborníků tvrdí, že šlo zhruba o 2,3 miliardy dolarů ročně. To je na zemi, ve které obyvatelé vydělávají v průměru jen asi 700 dolarů ročně, hodně.


Část investic se již vrátila. Čína nabízí své rakety jako nosiče cizích družic. Český expert Marcel Grün odhaduje, že se zatím uskutečnilo na třicet komerčních startů. „Ceny za vynesení družice na geostacionární dráhu, na což se Číňané soustřeďují především, nejsou uváděny,“ upřesňuje Grün. „Ze srovnání s jinými nabídkami, například z Ruska, lze odhadnout, že start přijde zákazníka podle nákladů na osm až deset miliónů dolarů,“ upřesňuje Grün. Peking tedy mohl z komerční části kosmického programu získat na 300 miliónů dolarů.

„Teď se ale zájem zvýší i o tyto služby,“ napsal list Financial Times. Peníze ovšem zdaleka nejsou to jediné, co kosmický program Pekingu přináší. „Vlastnímu obyvatelstvu zvyšuje sebevědomí, cizině představuje obrovský technologický pokrok,“ tvrdí Mark Wade, autor Encyklopedie kosmonautiky.

„Cítím se dobře! První slova kosmonauta, osmatřicetiletého vojenského pilota Jang Li-weje v přímém přenosu z oběžné dráhy, se v Číně stanou legendárními,“ napsala agentura AFP. „V zemi, která čelí mnoha sociálním problémům, mají cenu propagandistického zlata,“ dodala agentura. „Všechno, co se v Číně točí kolem nejvyspělejších technologií, je spojeno s armádou, která z nich těží nejvíce,“ míní britský expert na kosmonautiku Phillip Clark.

Ale odrazí se to i v ostatních oborech vyžadujících kvalitní znalosti a dovednosti. „Kosmický průmysl může teď, po úspěšném letu, očekávat více komerčních zakázek i pro civilní sektor,“ napsal list Asia Times. Pro zahraniční investory je demonstrace technologické vyspělosti pobídkou, aby do země přicházeli s vyspělejšími výrobami.


Zdroj: Petr Němec, Hospodářské noviny


Doplnění redakce:

Velmi zajímavou stránku v angličtině, věnovanou startu první čínské kosmické lodě se člověkem na palubě připravila China Central Television – čínská televize CCTV na svém webu. Také ve vysílání programů do zahraničí – CCTV 4 a CCTV 9, které můžeme u nás bez problémů sledovat ze satelitů, bylo věnováno hodně prostoru tomuto historickému letu.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
21.10.2003 • Premiere v zisku a proti "černým divákům" [ 4 ]
15.10.2003 • Střípky ze světa „ostrovní“ televize a rádií
26.09.2003 • Čtvrtfinále ME 2003 v basketbalu na Galaxii sport
16.09.2003 • Evropa se od nového roku dočká první digitální televize [ 3 ]
14.09.2003 • Connected Planet: Bezdrátová domácnost v roce 2004
13.09.2003 • Channel Five má po sedmi letech zisk

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist