Seznamte se: Kaon XSC 320 ANV – dokončení
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 17.11.2003
Poslední část uzavírá test dalšími praktickými postřehy a zkušenostmi, na které jsme narazili při testování tohoto receiveru firmy Kaon s vestavěným dekodérem @Sky crypt a USB rozhraním @Sky Video Link. Navazujeme na místo, kde jsme skončili, vlastně se ještě na chvíli zastavíme u dvou problémů, se kterými jsme se při několika týdenním testování setkali.


Na náš první problém jsme si vlastně „zadělali“ sami. V našem testovacím pracovišti zkoušíme i další satelitní komponenty, jako jsou moduly, konvertory, pozicionery apod. A právě ve stejné době, kdy jsme trápili receiver Kaon, jsme také zkoušeli různé softwarové verze pro flešování modulů Sky crypt (Free-X TV). K tomuto účelu jsme používali smart karty FUN 5. No a protože jsme měli také náplně pro FUN 6in1 pro vestavěný modul @Sky crypt v Kaonu na kartičkách FUN 5, došlo jednou k omylu a do šachty receiveru byla vložena špatná karta, určená k upgrade software modulu. Po zapnutí receiveru ze stand by modu se receiver okamžitě pokoušel upgradovat čtečku, což se mu po krátké době nezdařilo a od té chvíle přestal fungovat jak dekodér @Sky crypt, tak i USB rozhraní @Sky Video Link. Řešením je pouze přehrátí novým platným firmwarem receiveru. Od ing.Bedrníčka z klatovské Impexy, která k nám tyto receivery dováží a velkoobchodně distribuuje jsme obdrželi jak loader, tak vlastní data pro firmware, a nakonec i náplně pro čtečku, a tak jsme si mohli ověřit, že i aktualizace firmware přes sériový port je rychlá a bezproblémová. Navíc do budoucna bude aktivní i funkce OTA Upgrade, tedy aktualizace firmware ze satelitu. Poučení, které z této naší nepozornosti vyplývá – i sebelepší a takřka „blbuvzdorný“ receiver se může zavedením nesprávných dat firmware zbořit. Proto veškeré zásahy do receiveru „zvenčí“ si raději dvakrát rozmyslete, abyste nemuseli hledat nakonec pomoc v servisu dodavatele. Že se jedná o obecnější problém dokazuje několik receiverů Kaon 520U či UH s UCAS modulem typu Magic, kteří se někteří zákazníci pokoušeli neúspěšně přeflešovat z verze 1.09 na 1.11. Na druhou stranu, jsme si mohli vyzkoušet práci s upgrade tool programem KUP a programem Xtreme loader. Za tento software dostává od nás firma velkou pochvalu.

Druhým problémem je opět, jako v případě v létě testovaného receiveru Xtreme 520 UH s hard diskem, čas. Tedy vnitřní, softwarové hodiny. Nejsou řízené krystalem ani se nesynchronizují např. z teletextu či datového streamu. Frekvence sítě u nás zdaleka nedosahuje normou požadovaných 50 Hertzů, a tak se nám hodiny zpomalovaly. A to již znatelně, za čtrnáct dní už to dělalo skoro deset minut. Po vypnutí receiveru tlačítkem na dálkovém ovladači anebo na levé straně čelního panelu se ve stand by režimu čas zobrazuje na čtyřmístném LED displeji. Po vypnutí síťovým vypínačem a zadním panelu se sice hodiny vynulují, ale po zapnutí receiveru se ze zálohy obnoví datum a hodiny naskočí a pokračují v běhu, ale opět v opožděném čase. Řešením by tedy byla buď synchronizace z času vysílaného programu, ale při přechodu na stanice mimo naše časové pásmo bychom se rázem rozešli i o několik hodin, anebo doplnění krystalem. Což by ale výrobu receiveru asi prodražilo. To, že to výrobní závod neřeší svědčí asi o tom, že v jiných zemích Evropy či světa nemají s kmitočtem sítě takové problémy jako u nás. Na druhou stranu lze ručně jednoduše v uživatelském menu minuty čas od času ručně poposunout. Tato závada není pro provoz receiveru podstatná a zmiňujeme ji proto, že jsme vlastně na jiné další problémy u tohoto přijímače nenarazili.

Bez problémů byla i spolupráce receiveru s počítačem, pokud se jednalo o načtení předvoleb, tedy editaci. K editaci kanálů jsme používali jednoduchý, ale spolehlivý program Xtreme Channel Editor II, verze 2.1.1., jeden „zkušební“ seting načtených družic od 42,0 st. východně po 7,0 st. západně jsme uveřejnili na naší Upload stránce. Tolik k několika poznatkům a postřehům, které se týkají obou typů receiveru Kaon XSC 320 – testovaného typu ANV či stejného receiveru a označením XSC 320 AN, u kterého není pouze konektor USB a tedy funkce @ Sky video link.

Ano, to je jakási třešnička na dortu u tohoto velmi dobře vybaveného receiveru, funkce @ Sky video link asi bude mnohými uživateli preferovaná a vyzdvihovaná při koupi, ale nakonec můžete být překvapeni či zklamáni, pokud nevíte, „do čeho jdete“ a k čemu je tato funkce určena. Jedná se o zajímavé využití receiveru, ale dopředu musíme říci, že o tom musíte cosi vědět. Už po zveřejnění první části testu jsme začali dostávat e-maily anebo nám telefonujete (jak jsme se dočetli v jedné diskusi, jsme prý jediní, kdo to má nainstalované !?!), jak to vůbec funguje. Skoro bychom mohli začít psát nový seriál - něco jako ”Pravda a mýty o @ Sky video linku” :-) prostě co se dá a co zatím ne. Lidé by skutečně potřebovali polopatistický návod, krok za krokem, protože je to něco nového a kdo není zběhlý v počítačích, tak v tom tápe. Mýtem je to, že si někteří myslí, že si lehce sami vypálí film ze satelitu na DVD. I když na VideoCD už jsou s tímto programem celkem snadno připravené soubory o velikosti CDčka, které stačí jen vypálit, na DVD se musí soubory v MPEG 2 ještě upravovat a konvertovat, což zabere spousty času, a místa na HD v počítači a je potřeba ještě další software. Navíc tu je velké omezení, protože v dostupném software jsou „předpřipravené“ satelitní programy jen z několika paketů providerů na Astře a na Hot Birdu. Na upload stránce dodavatele tohoto software, francouzské firmy Neotion, která je od října pokračovatelem duchovního otce @ Sky video linku, společnosti AT-Sky (dříve www.atsky.fr) nejsou zatím zeditované nové stanice v UPC (HBO2, Prima) a chybí i Czechlink a také i Telenor Slovakia s JOJ TV, odkud jsme chtěli nahrávát Jamese Bonda... Dostali jsme však příslib, že už snad v brzkém budoucnu budeme mít k otestování nový software k editaci i dalších přijímaných stanic pro záznam do počítače.

Ale i tak jsme byli se současnými omezenými funkcemi spokojeni. S dodaným softwarem jsme bez problémů stahovali filmy z přednastavených stanic a paketů, mezi nimiž nechybí ani české UPC Direct. Podrobný popis si necháme na příště, nyní jen stručně:

Nainstalujeme z přibaleného CDčka program @ Sky video link do počítače. K provozování stačí Pentium II od 300 MHz, doporučuje se ale 600 MHz a lepší, s pamětí RAM min. 64 MB, doporučuje se 128 MB a dostatečně velkým hard diskem. Pro zaznamenání jedné hodiny filmu počítejme zhruba 1,8 GB místa na HD. Samozřejmě záleží na velikosti datového toku přenášené stanice. Vypneme počítač a připojíme receiver kabelem s USB konektorem. Ve specifikaci se nemluví o typu (1.0 či 2.0) ani délce kabelu, vyzkoušeli jsme rok a půl starý počítač s USB 1.0 a kabelem o délce pěti metrů. Po restartu se nám na lištu doplní ikonka – červený půloblouček. Zapneme receiver a v posledním menu Obslužný program pod položkami Hry, Kalendář a Demonstration najdeme i položku @Sky Video Link. Po potvrzení tlačítkem OK se nám receiver přepne do stavu pro ovládání z počítače. Odepne se výstup na SCART i modulátor, takže nám zmizí obraz z televizoru, ale spustí se nám program v počítači a přijímané programy můžeme sledovat buď v malém okně na displeji monitoru, anebo si obraz po kliknutí myši zvětšit na celou obrazovku monitoru. Vedle okénka pak jsou zobrazena dvě tlačítka, horním se spouští okamžité nahrávání, spodním pak přecházíme do režimu časovače – timer – pro nahrávání v určenou dobu.

Zkusili jsme nahrávat pořady z různých paketů, televizních i rozhlasových stanic. Vždy byl záznam perfektní, bez výpadků, kosteček či zamrzávání či roztřesení, na které jsme byli zvyklí při záznamu z Dreamboxu přes ftp. V software @ Sky video link se záznam vždy ukládá ve formátu TRM, který se dá zase v tomto software přehrávat. Existuje však možnost jednoduše kliknutím na jednu ikonku zaznamenaný film (např. Harry Potter pro děti z HBO – 146 minut - o velikosti 3,55 GB) ve formátu TRM převést do formátu MPEG 2 (pak se zvětšil na velikost 3,73 GB), a ten už prohlížet běžnými přehrávači či vypálit na DVD. Vlastní převod trval s počítačem AMD Athlon 1,8 GHz a 512 MB RAM cca 15 minut. Anebo je tu další možnost převést soubor TRM do formátu VCD (Video CD), kdy se (samozřejmě s poněkud sníženou kvalitou obrazu) sám rozdělí na CDčka o velikosti necelých 600 MB (v našem případě na 3 CDčka o velikosti dvakrát 592 MB – 59,01 minut a jednou 279 MB - 27,53 minut). Zde už byl převod pomalejší a trval přes dvě hodiny. Kdy jsme ale s počítačem dále pracovali a konverze probíhala na pozadí.

Tolik aspoň stručné ozřejmení, jak to vůbec pracuje, vše je jednoduché a uživatelsky přívětivé přes ikonky s logy stanic a paketů a tak lze vlastně ovládat z počítače receiver, a naopak, dálkovým ovladačem pomocí směrových šipek a tlačítka OK se pohybujeme i po ikonkách na obrazovce monitoru počítače. Jak jsme uvedli, podrobnější seznámení s tímto softwarem si necháme až na někdy příště.


Závěrečné shrnutí:

Receiver Kaon XSC 320 ANV nás mile překvapil. Lehce se ovládá, je dobře vybavený funkcemi, nezasekává se a výborně dekóduje dostupné pakety v systému 6in1 (na karty FUN 2-6), kanál Free-X TV a na originální přístupové karty. Výborná je spolupráce s CryptoWorksem, jediný problém byl při dekódování slovenské TV Markíza ve vestavěné čtečce v Sky crypt. V CAM CryptoWorks k problémům nedocházelo. Při použití dvou modulů a karty v šachtě naráz – tedy tří karet (Czech link, Slovak Link a UPC Direct) pro systém CryptoWorks došlo k bezproblémovému dekódování ze správné karty, jen se prodloužila doba přepínání. Místo rychlé detekce do jedné sekundy narostla doba na ještě snesitelné 3 sekundy. S jedním modulem (a kartou) jsou už doby opět minimální. Při přechodu z a do kódování ČT1 a ČT2 nedocházelo k výpadkům signálu či zatuhnutí. Všechny uvedené originální přístupové karty na CryptoWorks se ve vestavěné čtečce bez problémů aktivují (není zde softwarový bloker) a nemusí se vysunovat při příjmu porno kanálu Free-X TV, na který nemusí být ve čtečce žádná karta.

Receiver rychle vyhledává přednastavené transpondery na družicích, dobrá je spolupráce s motory typu H-H s podporou USALS (automatického natáčení po zadání zeměpisných souřadnic místa umístění paraboly). Více než dostatečná je kapacita předvoleb i satelitů, rychlá a pohodlná editace předvoleb při zobrazení přijímané stanice přispívá k pohodlnému a uživatelsky přívětivému ovládání. Receiver se jen mírně zahřívá i při zaplnění obou slotů přístupovými moduly (CAM). Jednoduché a funkční jsou programy pro editaci předvoleb a nahrávání software přes sériový port a spolupráce s PC přes USB port.

Nevýhody jsme v testu odhalili jen tři, vlastně dvě – problémy s dekódováním Markízy ve vestavění čtečce, kdy vina může být i v nestandardním streamu ze Slovak Linku u této stanice a pak hodinami, které jsou závislé na kmitočtu sítě. Třetí problém s přepsáním firmware ve čtečce jsme si totiž způsobili sami vložením karty se špatným softwarem pro upload.

Receiver Kaon můžeme doporučit všem zájemcům o rychlý a spolehlivý přijímač s nadstandardními funkcemi. Zakoupit jej můžete např. v satelitShopu, kde byla jeho cena nyní snížena na 9126 Kč (7481 Kč bez DPH), totožný typ XSC 320 AN bez USB konektoru zde pořídíte za 8580 Kč (7033 Kč bez DPH).


Poznámka na závěr:

Doporučujeme vám si přečíst také předchozí čtyři části, ve kterých jsme si představili tento receiver - a to včetně reakcí čtenářů v diskusi pod článkem. Zopakujeme jen, že jsme první část věnovali funkcím, druhou část popisu přijímače, ve třetím pokračování jsme podrobně psali o menu, a v předposlední, 4.části o obsluze tohoto receiveru.



Aktuálně - 19.11.2003

Receivery Kaon 320 ANV se začaly u nás velmi dobře prodávat. Tak se stalo, že se nyní dočasně vyprodala veškerá zásoba i v obchodě satelitShop. Očekává se však další dodávka ze zahraničí. Pro vážné zájemce lze tedy přijmout závaznou objednávku - receivery Kaon 320 ANV jim budou distribuované v druhém prosincovém týdnu. Skladem je však typ Kaon 320 AN, který je totožný s testovaným přijímačem, liší se pouze tím, že nemá USB konektor a nepodporuje tedy @Sky video link.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/800/seznamte-se-kaon-xsc-320-anv-dokonceni/