Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 22.03.2025 - 13:17:47   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
TV info - Technika | Články
 

LCD verzus plazma: mýty a pravda

  Autor: Richard Menzer, Profit , e-mail: info@etrend.sk Přidané: 17.07.2006


Aj pri televízoroch platí, že rozhodujú veľké maličkosti. Ploché panely (LCD a plazmy) sú na Slovensku ešte pomerne novým fenoménom, panujú o nich rôzne mýty, chýry a nepravdivé informácie. Spotrebiteľ má potom výrazne sťaženú úlohu ako obe technológie a jednotlivé televízory porovnať.


Mýtus 1: čierna nie je úplne čierna

Medzi dôležité technické parametre plochých panelov patrí kontrast. Ak by ste však chceli porovnať údaje pri LCD a plazme alebo pri rovnakej technológii medzi viacerými výrobcami, je to zložitejšie, ako sa zdá.

Časť výrobcov totiž udáva takzvaný statický kontrast a časť zase dynamický kontrast. Statický kontrast (používa ho napríklad Sony) je číslo udávajúce pomer medzi čiernou a bielou farbou v ktoromkoľvek okamihu. Je to teda minimálny kontrast.

Dynamický kontrast predstavuje maximálnu možnú hodnotu. Ak ich obe porovnáme, dynamický kontrast 3 000 ku 1 nezodpovedá ani statickému kontrastu 500 ku 1.

Nie je možné porovnávať ani kontrast plaziem a LCD. Ak má plazmová obrazovka kontrast 3 000 ku 1, pri prerátaní na kontrast LC displeja je to 350 ku 1 až 450 ku 1. Napríklad najnovšie Sony LC obrazovky majú kontrast 1 300 ku 1.


Mýtus 2: jas medzi plazmou a LCD je porovnateľný

Nie je to tak. Hodnota 1 000 cd/m2 pri plazme predstavuje ekvivalent 100 cd/m2 pri LCD. Ak teda chcete porovnávať údaj o jase medzi plazmou a LCD, musíte údaj pri plazme vždy deliť číslom desať. Pri LC obrazovkách sa pritom jas bežne pohybuje v hodnotách 500-600 cd/m2 a aj medzi jednotlivými značkami nie sú veľké rozdiely.


Mýtus 3: spotreba medzi plazmou a LCD je porovnateľná

Znovu nesprávne. Výrobcovia plaziem hovoria, že spotreba plazmy závisí od priemernej úrovne pixla a pri typickom TV signáli sa rovná spotrebe LCD.

Skutočnosť je však taká, že priemerná spotreba plaziem je o 30 až 40 percent vyššia ako pri LCD. Je to dané energetickou náročnosťou tvorby obrazu: výboj a vytvorenie plazmy na vytvorenie farebného bodu si vyžaduje oveľa viac energie ako vytvorenie bodu pri LCD. Okrem toho údaj o spotrebe energie (príkon) je uvedený na výrobnom štítku.

Ide o priemernú spotrebu, zohľadňujúcu bežnú charakteristiku obrazu. Bez ohľadu na to, koľko „bielych a čiernych scén“ bežne pri pozeraní televízora vidíte, je spotreba plaziem jednoznačne vyššia ako LCD.


Mýtus 4: LCD nie je možné sledovať z uhla

Moderné LCD aj plazmy sú pri sledovaní mimo osi obrazu (čiže „z uhla“) úplne rovnocenné. LC displeje už dávno pri pozeraní zboku neprodukujú „negatívny“ obraz (teda obrátené farby). Sony udáva pri tohtoročných LCD 178-stupňový uhol, čiže obraz možno pozerať takmer z každej časti miestnosti bez zmeny farieb a jasu.


Mýtus 5: LCD má rozmazaný obraz pri športových prenosoch a rýchlych scénach

Nové LCD majú dobu odozvy 8 ms. Tento údaj určuje čas, ktorý potrebuje obrazovka na zmenu farby z čiernej na bielu a späť. Pri tomto údaji je priam nemožné ľudským okom zaznamenať rozmazanie v pohybe. Rýchlo sa pohybujúce obrázky zostávajú dokonale ostré bez rozmazania pri pohybe.

Porovnanie odozvy však môže byť problematické. Niektorí výrobcovia udávajú aj nižšie hodnoty, tieto však označujú takzvanú GrayToGray odozvu, teda zmenu LCD panelu zo sivej cez bielu (čiernu) späť do sivej.

To je, samozrejme, výrazne „kratšia cesta“ ako zmena čiernej cez bielu a späť, ktorá zahŕňa celé spektrum, preto je odozva pri systéme GrayToGray neporovnateľná s klasicky udávanou odozvou.


Mýtus 6: miliardy farebných odtieňov

Niektorí výrobcovia hovoria o miliardách zobrazených farieb. Ľudské oko však vie rozoznať iba 16,7 milióna farieb, čo zodpovedá 24-bitovej hĺbke farieb pri klasickom televíznom systéme RGB.

Čokoľvek nad toto číslo je pre človeka úplne zbytočné – či vyčíslite pri obrazovke dvadsať miliónov alebo desať miliárd farieb, rozdiel neuvidíte. Je to niečo podobné, ako keby ste pri reproduktoroch udávali frekvenčný rozsah do 100-tisíc Hz. Ľudské ucho počuje maximálne 20-tisíc Hz a všetko nad to je už len zážitkom pre komárov a iný hmyz.


Mýtus 7: životnosť plazmy a LCD je výrazne odlišná

Čo kedysi platilo o plazmách (vypaľovanie čiernych bodov), je dnes už minulosťou. Obe technológie výrazne pokročili tak, že ich životnosť v súčasnosti dosahuje okolo 20 miliónov hodín, čiže si môžete byť istý, že nové LCD alebo plazma vás za štandardných okolností bez problémov prežijú.


Mýtus 8: vysoké rozlíšenie obrazovky je zbytočné – TV signál má predsa rovnakú kvalitu ako pred päťdesiatimi rokmi

Napriek tomu, že súčasné televízne vysielanie má rozlíšenie 576 riadkov, TV s vyšším rozlíšením nie sú zbytočné. Všetky totiž obsahujú obvod vytvárajúci zo signálu digitálnu mapu a jej interpoláciou televízor dorátava chýbajúci počet riadkov a prispôsobuje rozlíšenie signálu na rozlíšenie obrazovky. Inak povedané, moderný televízor zvyšuje rozlíšenie a kvalitu obrazu.

Pri HD signáloch 720p alebo 1 080i z HDV kamkordéra, HDTV satelitného prijímača, prípadne DVD prehrávača s upscalerom potom toto rozlíšenie využijeme naplno.


Mýtus 9: zabudovaný digitálny tuner v TV je zbytočný (keď sa prejde na digitálne vysielanie, dokúpim si prídavný a môžem pozerať televízor ďalej)

Keďže kúpa nového televízora je dlhodobou investíciou, je takéto uvažovanie chybné z viacerých dôvodov. Už dnes môžu digitálny signál prijímať v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice, Zvolena, Košíc a Prešove.

Napríklad v Banskej Bystrici a vo Zvolene majú diváci a poslucháči k dispozícii päť televíznych programov: Jednotku, Dvojku, TV Markíza, JOJ a regionálnu AZTV INFO. V Bratislave je to TV JOJ, TA3 a TV Markíza. V regióne Košice a Prešov si môžete naladiť TV Markízu, TV JOJ, Jednotku, Dvojku a TA3. A najneskôr v roku 2012 prejde celé vysielanie na digitálny signál.

Už dnes si teda významná časť Slovenska môže užívať výhody digitálneho signálu, a to vysokú kvalitu obrazu bez šumu a bez „duchov“ z prekrývania signálov, ako aj zvýšenie počtu vysielaných programov z éteru, stereo či viackanálový zvuk. Onedlho pribudnú aj ďalšie výhody, ako sú vyššie rozlíšenie, interaktivita a možnosť mobilného príjmu (vo vlaku alebo v aute).


Mýtus 10: je jedno, aké vysoké je rozlíšenie, hlavne, že je HD ready

Začiatkom roku 2005 sa združenie výrobcov elektroniky (CEITA) dohodlo, že produkty s označením HD ready musia spĺňať nasledujúce kritériá: produkt má byť kompatibilný, schopný spracovať signál 720p/1 080i, jeho horizontálne rozlíšenie musí byť minimálne 720 riadkov a pomer strán 16 ku 9, má obsahovať jeden analógový komponentný (zložkový) vstup a jeden digitálny, a to buď DVI-D, alebo HDMI vstup s HDCP kompatibilitou.

Aj pri HD ready TV sú však rozdiely. Ak porovnáte TV s full HD rozlíšením (1 920 x 1 080), kvalita obrazu vďaka 1 080 horizontálnym riadkom je výrazne iná ako pri 720 riadkoch. Ak v budúcnosti prejdete na Blu-ray ako zdroj najkvalitnejšieho signálu, len pri full HD rozlíšení si ho dokážete na sto percent vychutnať.


Mýtus 11: televízory nemôžu mať prirodzené farby

Princíp prirodzenej farby je jednoduchý. Čím jasnejšie (belšie) svetlo sa docieli pri podsvietení, tým väčšie spektrum farieb možno zobraziť, a preto ľudské oko vníma zobrazené farby ako prirodzenejšie.

Čím má teda podsvietenie bližšie k farbe slnečného svetla, tým prirodzenejšie farby vidíte na obrazovke. Sony to najnovšie rieši technológiou Live Colour Creation a novou výbojkou Cold Cathode Fluorescent Light, ktorá má svoj najväčší podiel na vylepšení zelenej a červenej a zabezpečuje rozšírenie farebného spektra o 30 percent.


Zdroj: Richard Menzer, Profit, www.e-trend.sk, 17.7.2006


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 12   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
10.07.2006 • Matsushita bude prodávat největší plazmové obrazovky na světě
18.06.2006 • Živé vysielanie v mobile
15.06.2006 • Futbalové majstrovstvá sveta nesplnili očakávanie výrobcov televízorov
12.06.2006 • První televizi na webu v Evropě nabídne francouzský Club Internet
07.06.2006 • Počet přípojek pevné sítě v Německu se snižuje
05.06.2006 • O rádiovky se postarají zřejmě mobilní operátoři

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
1 / 1

  MPEG2 vs MPEG4 

07.01.2009 14:04 • hi
Ja len nechapem preco sa ti hore nevedia dohodnut na vysielacom standarde... Lebo ako to tu uz bolo spomenute, malo sucasnych televizorov podporuje MPEG4. Takze aj 40-tisicovy TV bude nanic. Mne osobne pripada blbe kupit si 40-tisicovy televizor a potom k nemu dokupovat nejaky settop box. Navyse sucasne TV obsahuju CI (Common Interface), do ktoreho sa da vlozit dekoder MPEG4 -> MPEG2 lenze na ukor HDTV. Takze budem musiet este s kupou plazmy, ktoru som si vyhliadol este chvilu pockat....
 
 
  20 milionov hodin? 

14.11.2007 21:28 • BV
Čo kedysi platilo o plazmách (vypaľovanie čiernych bodov), je dnes už minulosťou. Obe technológie výrazne pokročili tak, že ich životnosť v súčasnosti dosahuje okolo 20 miliónov hodín, čiže si môžete byť istý, že nové LCD alebo plazma vás za štandardných okolností bez problémov prežijú
TO JE PORIADNA BLBOVINA.
 
 
  hovado jánošíkovské, mající obchod s shitem LCD 

20.05.2007 09:28 • xx
takové nasmysly naříkal ani Goebels, rádio Jerevan, Tirana, bolševici a jiná, dakeko méně prolhaná pakáž, nž jste vy. Příklad : žárovka 100W svítí stejně candel, jako zářivka 5W, nepleťte do toho jakousi vaši metodiku. Luxmetr je jen jeden! Tzn. plazma má svítivost 1300 cd, LCD s bídou 500 cd, a pokud budou oba tv stejné úhlopříčky 42" (nesmíte poměřovat obrovkou plazmu s mrňavou LCD), tak spotřeba plazmy bude nižší! Rovněž kontrast je jen jeden, plazma 10000:1. LCD sotva 1000:1. Tzv.dynamický kontrast je podvod výrobců LCD, kdy si sešvindlují metodiku a v laboratioři vypnou podsvícení LCD, což v běžném provozu doma samozřejmě nejde, pas si můžou u LCD lhát o 5000:1. Díle snad nemá cenu pokračovat. Snad jen to, že v západní Evropě a v USA dává 70% spotřebitelů přednost plazmě ve velkých úhlopříčkách od 42", protože plazma má perfektní obraz, na rozdíl od šuntu LCD.
 
 
  hehe... 

12.03.2007 12:30 • nonick
Je to fakt sranda sledovat ako na obycajnych ludoch testuju nove technologie. Niezeby som na plazmu nemal, ale kupim si ju az ked na nej bude skutocne co pozerat a teraz nemyslim len na blue-ray. Mimochodom, uz sa uspecne testuje XDTV v 4K rozliseni a je dost mozne, ze pri sucasnom technologickom tempe sa za okolo roku 2020 bude znova "upgradovat". Len ci Slovenske TV vobec dovtedy budu schopne prejst aspon na HDTV:-D ...
 
 
  Par poznamok 

11.03.2007 13:29 • Vlado
1. AZTV: Som rad, ze autor nespomina AZTV pri bratislavskom MUXe. Ta len v nom zabera miesto inej tv (napr. STV2), ale pozerat sa skutocne neda... ;-)
2. DVB-T tuner v Tv prijimaci, za sucasnej situacie na Slovensku, sa fakt zda zbytocne vyhodena investicia. Pretoze nasi "tiez-experti" na regulacnych organoch sa stale nedokazali vyjadrit ci (kedy?) sa nastartuje ostre vysielanie v MPEG2 alebo MPEG4. A vstavane digitalne tunery v sucasnosti (podla mojich vedomosti) podporuju na 90% prave len ten prvy format.
3. Podla skusenosti z predajne (NAY) digitalne vysielanie (TA3) na LCD (tusim Sony) vyzeralo fakt uplne nechutne. Neviem odkial beru signal, ci zo satelitu alebo z pozemneho DVB-T vysielaca, ale s klasickym CRT (ako mam napr. doma: JVC 21' natural flat + DVB-T MPEG2) sa to fakt neda porovnat. Neviem ci by tomu pomohol vacsi datovy tok alebo zmena formatu, ale kazdopadne dufam, ze moj stary dobry CRT este dlho nebudem musiet menit za LCD, plazmu alebo nejaky podobny predrazeny s..t...
 
 
  xx 

10.03.2007 22:19 • xx
Autor je baron Prášil a hlúpúčký Jánošík v jedné osobě-o tom, že plazma výrazně převyšuje LCD v kvalitě a podání obrazu, neví vůbec nic. Jen PR kecy ve prospěch nekvality LCD.
 
 
  re-klamstva 

25.08.2006 13:20 • anonym
ano, Sani11, mas pravdu, treba sa pozriet na www.plazma-lcd.sk. Je to taka skvela stranka, ze na fore maju az jeden prispevok
 
 
  dotaz 

16.08.2006 22:24 • karol
Nikde sa nepíše akú kvalitu obrazu majú LCD pri súčasnom analógovom signále.
Je v súčasnej dobe v tomto prípade lepší LCD alebo CRT? Má význam vôbec kupovať si LCD ak sa mi pravdepodobne zhorší kvalita obrazu. /lcd vraj zvýrazňuje chyby/. Len tak pre porovnanie: ktorý TV je v sučasnej dobe lepšie kúpiť -LCD HYUNDAI IQ Q321 /http://www.hej.sk/audio-video/obchod/18 2161/hyundai/hyundai-iq-q321/ alebo SAMSUNG WS 32Z409PQ?
 
 
  klamstva 

09.08.2006 15:37 • sani11
To snad nie je pravda. Tiez pracujem v tomto odbore asi 10 rokov a take klamstva som este nevidel.
Sony uz asi nevie ako sa zachranit, ked dokaze publikovat takyto clanok. Odporucam pozriet stranku www.plazma-lcd.sk alebo podobne stranky vo svete.
 
 
  Mýtus 12: 

06.08.2006 17:02 • rongar
Čo za paka to písal?....pracujem v tomto obore už dlhe roky a ani jedna z týchto informácií nieje pravdivá...nejdem to rozoberať...ale dám jednu radu...ľudia, verte vlastným očiam!!!!!!!!
P.S.Anonym máš jednotku s hviezdičkou...A SONY?Hi-hi...nevedia si vyrobiť ani vlastný panel-tak otravujú SAMSUNG...
 
 
  no comment 

19.07.2006 10:22 • anonym
Musím uznať, že niektoré technické parametre uvedené v článku sú pravdivé a napr. 20 mil hod. životnosť, sorry ale to slušne povedané veľmi prehnané. Bežne sa uvádza životnosť podvsietenia LCD panalu, ktorá sa pohybuje niekde medzi 40-60.000 hodin, čo zodpovedá cca. 5-6 rokom trvalej prevádzky a cca. 10-14 rokom bežnej prevádzky v domácnosti.
Napr. farby: ľudské oko dokáže vidieť cca. 3.8 D (density) hlbky farby, ale videnie nieje linearne a este k tomu dynamicky. Oko sa prisposobuje osvetleniu a preto možme vidieť v tme aj na slnku. Iná vec je už to spracovanie farieb a citlivosť (to má každý jedinec iné).
Napr. dobry DIA film obsahuje cca. 2bil farieb, ale mi z nich vidíme len časť a napr. v časopise ich len zlomok. Podľa áutora by sa v časopise malo zobrazovať 4x256 na druhú farieb čo je o jeden mocnina 16.7 mil farieb. To ale nie je vôbec pravda. Je pravda že filmy spracované 4x256 odieťou jednej farby toto číslo vygenerujú (CMYK), ale dôležitý je nosič, t.j. papier. Ten dokáže v lepšom prípade densitu cca. 1.8D, čo zodpovedá cca. 15-18000 farbám !!! Kúzlo je v kompressii farebnej škály, tak aby sa nám to páčilo. O tom sú kalibrácie monitorov a iných zariadení.
Presne to isté platí aj o LCD, CRT a plazme. Každé médium je niekde inde. Ak je dobré podsvietenie u LCD tak aj výstupné farby najú určitý rozsah, ale nie je to 17 mil farieb. Ešte je veľmi dôležité aký typ materiálu sa použil pri výrobe jedného pitu (obrazového bodu) pre každú farbu, lebo ten veľmi ovplyvňuje samotnú farebnú škálu (RGB).
Napr. ak spracujem bežný analógový TV signál (Composite) s 10bit A/D prevodníkom, tak po prevode na 8 bit LCD (plazma) bude obraz krajší ako ak to urobím len s 8bit A/D prevodníkom.
Este ku kvalite obrazu: Dóležité je kvalitné spracovanie analógového signálu na digitálny, jeho následné spracovanie (prevod na progresive, upscaling, 3D filtrácia a detekcia šumov) a potom môžte pozerať aj bežný TV (PAL) na full HD LCD v rozlíšení 1920x1080. Toto ale Sony NEVIE !!! Nechajte si pustiť bežný Tv na LCD a nie HD obraz a pochopíte, že platíte lken za značku.
 
 
  ???? 

18.07.2006 12:28 • al
tento článek nemá smysl ani komentovat, 20 mil. hod. životnost panelu a pod. nesmysly se to jen hemží....
 
 
Celkový počet komentářů: 12 / zobrazují se: 1 ... 12

|<«1»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist