Koniec Videocryptu a Syster Nagravision na ASTRE
Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 23.10.2001
Doba kedy bola pozícia ASTRA 1 (19,2° vých.) preplnená zakódovanými stanicami je už dávno za nami. Je málo pravdepodobné, že sa ešte nejaká analógová stanica pustí do kódovaného vysielania a aj tie čo dnes kódovane vysielajú, majú už svoj termín ukončenia predbežne stanovený.

VideoCrypt

Koncom septembra opustili Astru posledné SKY stanice a tým sa takmer uzavrela kapitola používania tohto systému na družicovom komplexe Astra 1 (19,2° vých.). Momentálne tu vysiela vo Videocrypte ešte jedna stanica a to britský súkromný kanál Channel 5. Jeho vysielanie cez Astru si zabezpečuje sám kanál (pri iných staniciach v Sky ponuke to väčšinou robila samotná Sky), a u SES/Astra má uzavretú dohodu na distribúciu do konca tohto roku.

Stanica používa tzv. kódovanie Videocrypt-soft, t.j. k príjmu stačí iba dekodér Videocrypt (externý alebo zabudovaný v prijímači) bez autorizačnej karty. Stanicu si naladíte na fr. 10,921 GHz/H, PAL/Videocrypt-soft.

Channel 5 - zakódovaný obrazChannel 5 - rozkódovaný obraz


Okrem pozície Astra sa tento systém používa ešte na programe Television X - The Fantasy Channel vysielajúceho v čase od 1:00 do 05:00 z družice Eutelsat W2 (16° vých.), fr. 11,178 GHz/V vo verzii Videocrypt-hard, t.j. k príjmu potrebujete okrem dekóderu ešte i autorizačnú kartu.


Syster Nagravision

Túto analógovú podobu kódovacieho systému Nagravision používa na Astre tiež už len jedna stanica - nemecká Premiere, fr. 11,464 GHz/H. I táto stanica má už stanovený termín ukončenia - začiatok roku 2003. Aspoň tak znie posledný termín prevádzkovateľa. Predtým bolo oznámených už niekoľko termínov, naposledy október 2001, no s ohľadom na stále vysoký počet analógových abonentov bolo ukončenie vysielania posunuté.

PREMIERE - zakódovaný obrazPREMIERE - rozkódovaný obraz


Príjem stanice Premiere je možný iba na autorizačný kľúč, ktorého pirátske verzie sa časom tiež objavili na trhu, no už nestihli užívateľov osloviť z dôvodu príchodu digitálneho vysielania a bohatej ponuky staníc digitálneho paketu Premiere World.

Mimo Astru v Nagravisione vysielajú ešte nasledujúce stanice na pozíciach:
- Eurasiasat/Turksat (42° vých.): Cine5/PlayboyTV (11,006 GHz/V), MaxiTV/SuperSport/CineMax (11,683 GHz/V), TeleOn (12,690 GHz/H))
- Hot Bird (13° vých.): Canal+ Bialy (11,516 GHz/H)
- Eutelsat W1 (10° vých.): ETM - EuroTransMed (11,163 GHz/H)
- Telecom 2C (5° záp.): Canal+ France (12,648 GHz/V)
- Hispasat (30° záp.): Canal+ España (12,711 GHz/H)

Záverom ešte pripomeniem, že obidva systémy sa dajú dekódovať i softvérovo cez počítačovú PC-TV televíznu kartu. Pritom vôbec nemusíte vlastniť dekodér pre daný systém, úplne postačuje analógový prijímač bez dekódera. Vyššie uverejnené obrázky s rozkódovaným obrazom som urobil vďaka softvéru MultiDec, ktorý stanice bezproblémov dekódoval. MultiDec má podporu aj pre DVB karty. Nečakajte však, že Vám bude nejaký ten digitálny systém dekódovať, program proste slúži iba ako aplikácia pre sledovanie satelitných digitálnych staníc. Určite sa mu práve z tohto dôvodu budeme v budúcnosti na stránkach satCentra venovať.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/89/koniec-videocryptu-a-syster-nagravision-na-astre/