Psali jsme na Apríla: TV Nova míří na satelit - bude vysílat v paketu Telenor Slovakia
Autor: Lipra , e-mail: lipra@satCentrum.com Přidané: 01.04.2004
Předčasem se bývalý generální ředitel naší nejúspěšnější televize ve své one man show dušoval, že Nova se na satelit nechystá. Aspoň v dohledné době. Má 99%ní pokrytí, tak nevidí důvod, proč by vysílala pro pár satelitních fanoušků, kteří si signál určitě dovedou „ulovit“ z éteru i jinak. Teprve po rozjetí terestrického paketů bude Nova připravena nabídnout divákům svůj druhý, třetí či čtvrtý, neméně kvalitní program pro nenáročného českého diváka.

No vidíte, časy se mění, Železný už (možná bychom raději měli opatrně říkat zatím) není v barandovské továrně na zábavu (a na peníze), a Nova konečně v brzké době zamíří na satelit! Zatím jako zdroj distribučního signálu pro kabelové operátory, ale později se začne s přípravou samostatného programu, zatím pracovně označovaného jako SuperNova.

Pokud sledujete v posledních dnech dění okolo paketu Telenor Slovakia, možná jste zaregistrovali změny na novém transponderu č.36 na družici Thor III, zaparkované na pozici 0,8 st. západně. Pokud byste jej chtěli naladit, zde jsou základní technické údaje: frq.12,399 H, SR 28000, FEC 7/8.

Jedná se o paket, který zde byl aktivován letos v únoru (přesně 9.2.) a kde najdeme všechny stanice z paketu Telenor Slovakia ze sousedního satelitu Intelsat 707 (1,0 st. záp., tr.75, frq. 11,540 V, SR 26000, FEC 3/4) – slovenské stanice TA3, JOJ TV a MusicBox a rádia SRo 1 Slovensko a SRo 2 Děvín. Na Intelsatu tento paket končí právě k dnešnímu dni.

Před dvěma dny pak přibylo do paketu čínské zahraniční vysílání CCTV 9, a již několik týdnů se zde dále objevuje identifikace zatím nevysílajícího programu Canal Motor.

No a právě pod identifikátory tohoto kanálu se nám dnes, krátce po půlnoci objevil test TV Nova. Podle označení DSNG CZE 005 v monoskopu se jedná o signál z digitálního přenosového vozu, zaparkovaného pod okny zpravodajského sálu TV Nova. Teprve po otestování trasy přes satelit na pozemní stanice se uvažuje o vysílání z „pevného“ stanoviště přímo v budově.

Pokud jste začali, povzbuzení toto informací ihned ladit či zadávat přímo identifikátory PIDy 514/562, musíme vás zklamat. Signál bude, podobně jako v případě JOJky zakódován do systému Conax. Přístupové karty nebudou – aspoň pro pár nejbližších měsíců – dostupné pro individuální zájemce, ale jen pro kabelové operátory. Což je rozhodně škoda, protože by si satelitní přijímač určitě pořídila řada diváků, kteří mají vinou německého DABu zhoršený příjem na K12 z Bukové hory, případně další, kteří mají signál z pozemních vysílačů a převaděčů ve špatné kvalitě.

No a proč byl vybrán Telenor Slovakia a systém Conax? TV Nova od začátku deklaruje svoji neochotu jít do paketu Czechlink, navíc v paketu Telenoru je již zavedena její mladší sestra – TV JOJ. Bohužel od ní přebírá i systém kódování a „přídělový“ systém rozdělování přístupových karet. Odlišný od systému prodeje drahých, ale každému občanovi ČR (platící koncesionářský poplatek – který bude podle posledního hlasování v parlamentu stejně povinný pro každou domácnost) dostupných karet na Czechlink na Eurobirdu. Uvidíme, zda od této politiky Nova v budoucnu neustoupí.


Doplnění redakce satCentrum, 2.4.2004:

Jak už se stalo tradicí, přichází k nám pravidelně v první dubnový den pan Lipra (Apríl pozpátku a přehozené p a r, aby to nebylo hned na první pohled tak průhledné) s jeho konstrukcemi co by se mohlo stát… A ač je to k nevíře, občas mu to i vychází! Před třemi lety zařadil Markízu do Czechlinku a rok poté si vymyslel Slovlink na Eurobirdu – a do půl roku to byla pravda! Jen loni mu jeho sen o abonenci paketu Multichoice nevyšla, žádný zázrak se nekonal a místo výběru z několika satelitních služeb máme pořád jen jedinou možnost – UPC. Doufejme, že letos dopadnou jeho „předpovědi“ trochu lépe a opravdu se dočkáme vstupu naší nejúspěšnější komerční televize na satelit! Pokud vás Lipra přiměl k zamyšlení, proč se Nova brání satelitní distribuci, splnil tento článek svůj smysl. Pokud vás napálil, nezlobte se na něj – Apríl je jen jednou v roce!

Za web satCentrum Václav Hrubec


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/929/psali-jsme-na-aprila-tv-nova-miri-na-satelit-bude-vysilat-v-paketu-telenor-slovakia/