Fúzia Cyfra+ s Wizja TV
Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 28.10.2001
Ešte 2 týždne má protimonopolný úrad UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) na rozhodnutie, či je fúzia poľských paketov Wizja TV a Cyfra+ akceptovateľná. Začiatkom novembra (11/2001) sa teda definitívne rozhodne, či sa v Poľsku zredukujú digitálne pakety z troch na dva, alebo budú musieť Wizja spolu s Canal+ hľadať nový spôsob ako zlúčiť svoje pakety.


Canal+ má svoje filmové stanice - čo bude s HBO Polska?

Filmový kanál HBO, ktorý spadá pod sieť filmových kanálov spoločnosti AOL Time Warner a ktorý je od roku 1996 jazykovo lokalizovaný aj v Poľsku, vyjadril obavy nad jeho nezaradením do nového paketu. V súvislosti s touto obavou, zaslali predstavitelia HBO niekoľko listov na úrad UOKiK.

Od úradu UOKiK predstavitelia HBO očakávajú, že im zabezpečí garanciu nad jeho zaradením do nového paketu ako aj do káblových sietí UPC. Po fúzii možno totiž očakávať, že Canal+ bude uprednostňovať svoje vlastné filmové stanice: Canal + Zólty, Canal + Niebeski a Canal + Bialy, ktoré už dnes majú na trhu dominantnejšie postavenie než kanál HBO Polska.

S existenciou HBO to nevyzerá veľmi priaznivo. Možnosť prejsť do konkurenčného paketu Polsat2Cyfrowy by zrejme nenaplnilo očakávania stanice, hoci práve tento krok by výrazne rozšíril počet abonentov uvedeného paketu.

Dostať sa do paketu Canal Plus bude jedinou možnosťou pre HBO, ako si udržať svoje postavenie na poľskom trhu. Člen UOKiK - Andrzej Graduszyńskie sa vyjadril: „Úrad by stanici HBO pomohol, ale nemá do týchto vecí možnosť a ani právo zasahovať. Nie je v právomociach UOKiK rozhodovať, ktorá stanica sa v ktorom pakete môže nachádzať a v ktorom nie.”


Ponaučil sa Canal+ z chýb budúceho partnera Wizja TV?

Canal+ tvrdí že áno. V prvom rade sa vraj už nemôže stať niečo podobné ako teraz urobila sieť hypermarketov firmy Polymus. Tá rozbehla vlastnú akciu ”Gorąca Jesień” na predaj prijímacích kompletov pre paket WizjaTV:
- depozit: 0 zł,
- anténa: 0 zł,
- aktivácia: 69 zł (avšak túto sumu za Vás zaplatí hypermarket),
- prvý mesiac HBO: 0 zł (týka sa to paketu Wizja Rodzinna).

Na prvý pohľad by sa zdalo, že napriek výrazným finančným stratám sa Wizja TV opäť rozhodla ”rozdávať” prijímacie zariadenia. Vďaka takýmto akciam sa samotnej Wizja TV pripisuje podporovanie pirátstva na systém CryptoWorks, čo ju nakoniec stálo stratu niekoľkým miliónov zlotých. Veľké množstvo prijímačov sa takto dostalo medzi abonentov, ktorí ich po skončení platenia mesačných poplatkov jednoducho nevrátili. Veď keď ich dostali zadarmo (bez depozitu) načo by ich ”dobrovoľne” vracali.

Akcia ”Gorąca Jesień” je však mimo autorizovaných distribútorov Wizja TV a Cyfra+ (firma TV-SAT a obchody RTV). S súvislosti s blížiacou sa fúziou, po ktorej už hypermarkety stratia možnosť predávať prijímacie komplety, rozhodla sa firma Polymus uskutočniť vlastnú akciu, pomocou ktorej priláka množstvo zákazníkov do svojich hypermarketov.


-Spracované podľa www.satkurier.pl-

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/97/fuzia-cyfra-s-wizja-tv/