Nemecko - stanice odchadzaju z DVB-T
18.01.2013 18:25 • majsat007
Zatial co na SK sa DVB-T este ani poriadne nerozbehlo, tak v takom Nemecku opustia tuto formu vysielania komercne stanice: RTL Television, VOX, Super RTL, RTL II, NTV. Pocet zadavatelov reklamy poklesol, stanice sa obzeraju po vydavkovej stranke. Prevadzkovatel sa rozhodol opustit DVB-T hned z viacerych dovodov:

1) Pocet prenasanych kanalov je obmedzeny. Zaradenie HD verzii ide na ukor zredukovania poctu SD kanalov.

2) Nizky zaujem o tuto formu vysielania (4,2%) takze naklady na vysielanie v prepocte na domacnost niekolkonasobne prevysuju vydaje ako pri forme sirenia cez kabel, satelit.

3) Okrem strategickych a ekonomickych dovodov je tu chybajuca politicka istota zachovania tejto formy vysielania po roku 2020. Priamo spominaju skusenosti s prvou digitalnou dividendou. Nepriamo sa tym naraza na stale planovanu druhu digitalnu dividendu, ktora ma este viac orezat z frekvencneho pasma na ukor DVB-T.

Zavedenie DVB-T2 nic neriesi, skor naopak hrozi nezaujem investovat do novych zariadeni zo strany divakov a preorientovanie sa na ine formy prijmu.

A pritom taka RTL zarobi za den to, co vygeneruje cely slovensky reklamny televizny trh za mesiac a nieco vysielania.

http://www.derwesten.de/kultur/fernsehen/rtl-gruppe-will-ab-2015-nicht-mehr-ueber-dvb -t-senden-id7489640.html
 
Reakce (nejnovější jsou nahoře)
niečo podobné ako u nás aj keby u nás bolo dvb-t45

18.01.2013 20:59 • hujer23
niečo podobné ako u nás aj keby u nás bolo dvb-t45 tak sa do toho nechce nikomu lebo je tu monopol(ficopolJ&T)a všetko s tým spojené a prepojené.
 
 
Obavam sa, ze HDTV cez DVBT2 nema a nebude mat v

18.01.2013 21:32 • zenofex
Obavam sa, ze HDTV cez DVBT2 nema a nebude mat v Nemecku na ruziach ustlane. Moze za to platforma HD+ na Astre. Sirenie HD verzii komercnych TV na satelite cez Astru vysielatelov nic nestoji. Vsetko to obsluhuje jedna dcera Astry (resp. SES) a je to platene z poplatkov od divakov. Za par rokov pride k vypnutiu bezplatnych SD verzii tychto programov (podobne ako sa vypinal analog) na satelite a hladko sa prejde na platene HD verzie. Preco by mali sukromni nemecki vysielatelia platit za sirenie HD verzie cez pozemne vysielace pre cca. 4%-ta populacie, ked im to fici hladko a beznakladovo na satelite a cez IPTV/kabel pre 96% obyvatelstva? Zavedenim HD programov do DVBT by predsa klesal pocet abonentov HD+ (klesal by fin. prijem) a naopak stupali by naklady za sirenie cez DVBT2. To Astra nikdy nedovoli.
Obavam sa, ze podobny model so sirenim HD programov v baliku Digital zavedie aj Skylink. :bad:
 
 
Ako to vyriesili ARD+ZDF

18.01.2013 22:45 • majsat007
Na porovnanie nemecke ARD+ZDF to pred pol rokom zobrali za iny koniec, skoncili spolupracu s 3 najvacsimi kablovymi sietami: Kabel BW, Kabel Deutschland a Unitymedia. Rocne za tematicke kanaly sirene v kablovke platili 60 mil. Eur. Pritom kablovka je v Nemecku najrozsirenejsia forma distribucie tv signalu. V DVB-T nadalej zostavaju a tam maju vydavky vo vyske 270 mil. Eur. Navyse, ARD uz oznamila, ze ma v plane switch do DVB-T2 siete v roku 2016.

je nutne dodat, ze z kabloviek sa tieto stanice uplne nevytratili, pretoze zakladne a regionalne stanice musia operatori sirit na zaklade "must carry" povinnosti.
 
 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/forum/