Spoplatnenie mediálnych stránok, druhé dejstvo
11.11.2013 12:00 • mediabook
Do Digizone sa tentokrát pustil šéfredaktor českého portálu Médiář, Ondřej Aust, ktorý sa cez Facebook posťažoval na toho, kto ich dlhodobo poškodzuje. "Jednička mezi mediálními weby Digizone.cz začala před měsícem vybírat za svůj "prémiový obsah" peníze. Mezi třemi grátis články, které momentálně doporučuje, jsou první dva opsané z Médiáře."

Pokračovalo to reakciami medzi šéfredaktormi raz na jednej, potom na druhej strane:
- Odpověď Médiáři: opravdu existuje patent na informace?
- V čem všem se šéfredaktor poloagregátoru Digizone mýlí

Pre mňa ako bežného čitateľa je samozrejme plusom ten web, ktorý prináša informácie bezplatne. Čím viac webov sa tejto oblasti venuje, tým lepšie. O to viac si cením a čítam tie články, ktoré sú doplnené o trefné poznatky redakcie, o ktorých agentúry chrliace kvantá textov nemôžu mať ani len dumstu, o strojovom preklade nehovoriac. Uvediem príklad z dnešného dňa, TASR vydala informáciu o skončení misie sondy GOCE: "Sonda GOCE mala pôvodne fungovať iba jeden a pol roka, avšak vzhľadom na nízku slnečnú aktivitu jej palivo vydržalo takmer trikrát dlhšie." Kto si trúfne napísať, ako to má byť správne technicky i ľudsky?

Komentár na záver:
Našich západných susedov občas vytáča, prečo my Slováci, máme potrebu komentovať ich mediálny svet. V rýchlosti si nespomeniem na filmovú či dokumentárnu stanicu, ktorá by nepochádzala z ČR, alebo nebola so zvukovou stopou v češtine. Aj preto je ten náš záujem o dianie v ČR taký výrazný.
 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/forum/