Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 25.04.2024 - 13:42:40 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

3.třída (6.hodina)
Monoblok
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

Obr.1 - Monoblok
Dnes v poslední, šesté hodině dokončíme třetí ročník Základní školy, věnované konvertorům. Už víme, co je to konvertor - LNB pro Ku i C pásmo, jaký ozařovač použít, proč je nutný polarizér a jak jsme si před několika lety pomáhali v příjmu posunutého vysílacího pásma družice Astra 1D extendery. V dnešní závěrečné hodině tohoto ročníku nás čeká specialita - novinka mezi konvertory, tzvn. monoblok.

Pokud máme parabolickou anténu napevno namířenou na příjem z jedné družice (nejčastěji to u nás bývá Astra), můžeme přijímat samozřejmě jen programovou nabídku z tohoto satelitu. Nebo několika satelitů, které jsou umístěné na stejné pozici či v bezprostřední blízkosti (např. o několik desetin stupně "vedle").

Pokud bychom však chtěli přijímat i televizní a rozhlasové stanice z jiného satelitu, máme několik možností, jak toto zrealizovat. Pořídíme si další parabolu s konvertorem, nebo nám pomůže multifeed, kdy do speciálního držáku přidáme ke stávajícímu konvertoru ještě další, který bude "šilhat" na druhou družici na jiné pozici. Anebo rozhýbeme naši parabolu motorem a budeme ji postupně natáčet na satelity, rozmístěné na orbitě. Jak na to, vám poradíme ve Škole mistrů, která nás čeká na podzim. Celý jeden ročník této Školy se totiž bude jmenovat Jedna družice už mi nestačí.

Již dnes však pro vás máme jednoduché řešení, které zvládne každý absolvent naší Základní školy. Pokud totiž chceme sledovat nabídku stanic ze satelitů Astra a Hot Bird, můžeme použít speciální konvertor


Obr.2 - 2 ozařovače
Monoblock, aneb jeden konvertor na dvě družice

Jak takový konvertor vypadá, vidíme na fotografii. V podstatě se jedná o dva konvertory v jednom pouzdře, vyrobené tak, aby po upevnění do ohniska ofsetové paraboly jeden směřoval na pozici Aster na 19,2 stupních a druhý na pozici Hot Birdů na 13ti stupních východní délky. Bez jakéhokoliv složitého nastavování - jednoduše nasměrujeme parabolu někam uprostřed mezi pozice obou satelitů a pomocí měřícího přístroje (např. Satfinder) či kvality obrazu z připojeného přijímače na obrazovce televizoru "doladíme" nastavení. Konvertory se přepínají pomocí signálu DiSEqC, jehož nastavení v menu má každý novější analogový i digitální receiver. Co je to řídící signál DisEqC se dozvíte opět ve Škole mistrů. Nastavení přepínání obou družic do programových předvoleb receiveru je však jednoduché a nemusíte ani znát princip DiSEqC. Stačí se podívat do návodu k použití vašeho přijímače a pro každou družici nastavit jinou hodnotu (např. A a B). A proč výrobce tohoto monobloku preferoval zrovna tyto dvě satelitní pozice? Inu, protože v současné době je z těchto dvou satelitních flotil (celkem 6 Aster a 5 Eutelsatů - Hot Birdů) asi největší nabídka televizních a rozhlasových stanic. A to v analogu, ale také i v digitálu, volných, nezakódovaných programů (FTA), ale i dostupných placených programových paketů (Pay-TV), které si lze u nás předplatit (UPC Direct na Astře) či sehnat přístupové moduly dekodérů CAM a neoficiální karty - smart cards k zahraničnímu vysílání.

Obr.3 - Kryt monobloku
Vraťme se nyní k monobloku. Vyfotografovaný komponent je výrobkem známé firmy MTI a má šumové číslo 0,6 dB. Pro každou z obou družic má vlastní ozařovač, který mírně vyčnívá z krytu. Celá konstrukce je překryta aerodynamickým krytem z umělé hmoty, který je složen z několika lehce rozebíratelných částí. Tento kryt poskytuje dobrou ochranu před povětrnostními vlivy. Ve spodu konstrukce je jeden konektor F, určený k připojení koaxiálního kabelu od satelitního receiveru. K přepínání polarizace se používá napětí 13/18 V, pro výběr spodního a horního pásma konvertoru (přepínání lokálního oscilátoru) se využívá superponovaného signálu 22 kHz, pro přepínání družic potom řídícího signálu DiSEqC typu 1.0., celkový napájecí proud přesahuje 200 mA.

Monoblok se připevňuje na "krk" ofsetové paraboly dodávaným montážním držákem. V zeměpisných délkách obou našich republik budou oba konvertory v rovnoběžné rovině se zemí, pokud bychom chtěli však monoblok montovat v západní a nebo východní Evropě, musíme naklonit tuto rovinu o určitou hodnotu stupňů, uveřejněnou v mapce Evropy, kterou výrobce přikládá jakou součást jednoduchého návodu k montáži monobloku.

Monoblok je pohodlné a relativně levné řešení pro příjem ze dvou u nás nejsledovanějších družic. Vyhoví řadě satelitních fanoušků pro sledování analogových i digitálních pořadů a připojení jednosměrného satelitního internetu z družic Astra a Hot Bird.
Václav Hrubec
24.05.2002

Kontrolní otázka/y:
1. K přepínání družic se používá:
2. Monoblok umožní příjem z družic:¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist