Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 28.03.2024 - 15:36:16 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

2.třída (1.hodina)
Jakou vybrat anténu
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

V dnešní, druhé třídě, se budeme věnovat výběru přijímacích antén. Obecně totiž, u příjmu signálů ve všech pásmech nejvíce záleží na kvalitě antény. Nejlepším zesilovačem je anténa, říkali už dříve zkušení posluchači a u úzce směrového příjmu vzdálených signálů s malou intenzitou, což je případ satelitního příjmu, to platí dvojnásob.

Pro příjem družicových pořadů v pásmu 11 až 12,5 GHz se dnes užívají zejména parabolické antény. Pro příjem v 2,5 GHz a vzácněji v 4 GHz pásmu se můžeme setkat se soustavami Yagi antén. V poslední době se experimentálně zkoušejí i Fresnelovy čočky, či tubusové antény, ale bez větších úspěchů.

Obr.1 - středová parabolická anténa
Dříve byly pro satelitní příjem nejčastěji používané klasické středové parabolické antény s konvertorem, namířeným do ohniska ve středu paraboly, která mířila přímo na přijímanou družici (proto se jim také říkalo prime focus). Díky levným kompletům firmy Amstrad se asi před 12 lety začaly rozšiřovat ofsetové antény, které jsou vlastně eliptickým výřezem z kulové plochy klasické antény. Mezi její výhody lze uvést to, že jsou plošší, mělčí, orientované kolměji k zemi (nedrží se na nich tolik sníh) a konvertor umístěný mimo činnou ozařovanou plochu paraboly ji ani trochu nezastinuje. Avšak pro dálkový příjem pořadů, které jsou vysílány ze slabších družic či satelitů, ozařujících naši republiku jen okrajově jsou stále doporučované klasické středové paraboly. Samozřejmě s polárním závěsem (který převádí rovnoměrný pohyb táhla motoru na parabolické kopírování pozic družic na oběžné dráze) a co největších rozměrů, pokud to vaše prostorové možnosti dovolují.

Obr.2 - ofsetová anténa
A jak se velikost paraboly projeví v zesílení signálu? Počítejte chvíli s námi. Středová parabola o průměru 60 cm (nebo ofset 64x74 cm) má účinnou plochu, (tedy plochu na kterou je přijímán signál odražený do ohniska) zhruba 0,30 m čtverečných. U paraboly o průměru 90 cm (nebo ofsetové 80x100 cm, či 90x105 cm) tato plocha činí 0,65 m čtverečných, pro parabolu 120 cm potom 1,15 m čtverečných a pro 140 cm velkou parabolu 1,55 m čtverečných. Vidíme, že se jedná o velmi vysoký nárůst plochy a tedy i zisku, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že zachycený obraz bude i za zhoršených klimatických podmínek bez dropoutů a digitální signál nebude vypadávat.


Obr.3 - vysílací antena CzechLinku
A jaká velikost je optimální ? Máme vyzkoušený příjem německých pořadů z Astry na parabolu 28 cm a na "podušku" 38x38 cm. Avšak minimum, které doporučujeme je aspoň 60 cm. Na Moravě a na Slovensku raději větší. Podobná velikost vyhovuje i pro nové satelity Hot Bird a Eurobird a jak jsme vzpomínali i pro obě satelitní pozice Astry. Pro Thory, Siriusy, Koperniky a novější Eutelsaty na 16., 10. a 7.stupni východně, je lepší použít paraboly o průměru 80 - 90 cm, na další družice pak doporučujeme 120 cm. Pro příjem z dálnějšího východního (60 - 78,5 stupňů východně) a ze západního orbitu (21,5 až 58 stupňů západně) nám však často ani 140 cm nezaručí kvalitní obraz bez dropoutů či výpadků digitálního signálu.



Obr.4 - ofsetová anténa pro příjem UPC Direct
Z velkého výběru antén byly dříve vyhledávané duralové antény Kovosat 120 a 140 od firmy Kaden Náchod, které se však již nevyrábějí. Mezi kvalitní zahraniční paraboly patří Hirsmann, Kathrein a Swedishe Microwave, ale ty jsou velmi drahé. Vždy však platí, že než se honit za nižší hodnotou šumového čísla konvertoru, je lépe zisk získat zvětšením průměru paraboly. U ofsetových parabol je velký výběr různých výrobců i u nás. Zde bychom upřednostňovali výrobky z duralu s dobrou povrchovou úpravou, jednoduchou a pevnou konstrukcí s držákem konvertoru (hovorově "labutí"), který umožní upevnění multifeedu, tedy držáku pro usazení více konvertorů, k příjmu z více družic na jednu parabolu. Ruku v ruce s volbou antény potom kráčí i požadavek přesného nastavení paraboly při natáčení, ale to bude obsahem až další naší školy - Školy mistrů...

V další třídě se budeme věnovat konvertorům.




Václav Hrubec
12.01.2002

Kontrolní otázka/y:
1. Antény vhodnější pro dálkový příjem:
2. Nejméně rozšířené, experimentální antény jsou:
3. Konvertor umístěný mimo činnou plochu antény mají:



¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist