Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...
Co se vyučuje v naší škole!
Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.
1.třída (1.hodina) Platená televízia: Prijímať oficiálne alebo pirátsky?!
Ponuka nekódovaných staníc je naozaj pestrá. Sú to stovky televíznych kanálov a ešte väčší počet rozhlasových staníc, ktoré možno prijímať digitálnym prijímačom (určeným hoci len pre FTA príjem). Tie vám postupne predstavujeme seriálom "Nalaďte si". Satelitný divák si medzi nimi nájde aj také, ktoré ho skutočne dokážu svojim obsahom zaujať. Postupne však môže dospieť k záveru, že existujú ešte stanice ktoré by rád sledoval, no tie sú zakódované.
Dôvody, prečo sa stanice kódujú, si zhrnieme do nasledujúcich bodov:
Obr.1 - Originálne prístupové karty pre PayTv.
1. Distribúcia staníc
Z dôvodu zamedzenia príjmu mimo káblových rozvodov. Na ukážku možno spomenúť digitálny paket Hallmark na pozícii Hot Bird (13 st. vých.), ktorého vysielanie je určené pre distribúciu rôznych jazykových verzii tohto kanálu do káblových rozvodov v Európe. Používa sa profesionálny kódovací systém PowerVu čím sa už úplne eliminuje možnosť prijímať ho v domácich podmienkach. Profesionálne kódovacie systémy zvyčajne nepoužívajú žiadne prístupové karty, kódovanie datového toku je viazané priamo na sériové čísla prijímačov používaných na strane príjmu.
2. Dodržiavanie autorských práv
Z dôvodu zamedzenia príjmu mimo určených krajín, na ktoré majú prenášané stanice zakúpené autorské práva. Používajú sa komerčné kódovacie systémy. Ukážkami takýchto paketov sú český CzechLink, slovenský SlovakLink, zo zahraničných je to napríklad rakúsky ORF Digital. Získať prístupovú kartu na ich príjem má každý, kto spĺňa minimálne podmienku trvalého bydliska v príslušnej krajine. Platí sa jednorázový poplatok, ďalšie priame výdavky s tým spojené už nie sú.
3. Platená služba
Tretí dôvod vychádza z komerčného záujmu vysielania, vtedy ide o tzv. platenú televíziu (PayTV). Jedná sa o istý druh služby a za jej používanie sa platia mesačné poplatky. Na CZ/SK trhu pôsobí momentálne PayTV služba UPC Direct, ktorá ako jediná ponúka stanice vysielané v českom a slovenskom jazyku.
Napriek tomuto rozdeleniu, sa môže zámer kódovania prekrývať (paket SlovakLink má tiež distribučný charakter a pod.). Rozdelenie sme však urobili zámerne, aby bolo vidieť rozdiel medzi príjmom paketov kde sa platia iba jednorázové poplatky a tými, kde sa platia mesačné poplatky.
Obr.2 - Princíp uplatnenia prístupovej karty v procese dekódovania.
Z rozdelenia dôvodov kódovania je vidieť, že tu existujú zakódované stanice, ku ktorým sa prakticky nemáme žiadnu šancu dostať. Na pakety kódované v profesionálnych kódovacích systémoch CODIcrypt, PowerVu, RAS, BISS atď. neexistujú CAM moduly, takže naše digitálne prijímače nemáme možnosť technicky rozšíriť o príjem staníc v takýchto kódovacích systémoch. Zakúpenie profesionálneho prijímača síce prichádza do úvahy, no nielen jeho vysoká cena ale aj nezáujem zo strany prevádzkovateľa sprístupniť vám svoje stanice na individuálny príjem, robia túto možnosť nereálnou.
Pri komerčných kódovacích systémoch (CryptoWorks, Irdeto, Nagravision, Seca atď.) je tomu inak. Na trhu sú k dispozícii digitálne prijímače v prijateľnej cene už priamo so zabudovaným niektorým kódovacím systémom, alebo CAM moduly. Dostupnosť univerzálnych CAM modulov dokonca znižuje počiatočné náklady pri záujme prijímať stanice kódované v rôznych kódovacích systémoch.
Obr.3 - Programátor a neoficiálna karta FUN.
Nakoniec už len zostáva zaobstarať si predplatné na vybranú platenú službu čím sa dopracujete k prístupovej karte potrebnej pre proces rozkódovania. Nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré prístupové karty sa dajú nahradiť neoficiálnymi kartami (FUN, Gold Wafer, Titanium, ...), prípadne oživiť už expirované originálne karty (MOSC).
Ak vám dnes predajca takejto neoficiálnej karty tvrdí, že touto kartou budete prijímať ďalších sto staníc, už o niekoľko dní a možno len o niekoľko hodín to nemusí byť už pravdou. Jednotlivé stanice pravidelne i nepravidelne menia kódy, prechádzajú do bezpečnejších kódovacích systémov, robia všetko preto, aby zabránili pirátskemu príjmu. Takže ak sa rozhodujete nad pirátskym spôsobom príjmu, počítajte tiež s výslednym efektom že: "za veľa peňazí budete mať málo muziky". Iste, môže tomu byť aj naopak. I keď je pirátstvo kriminálnou činnosťou, venuje sa mu nemalé množstvo ľudí. Boj medzi vývojarmi kódovacích systémov CAS a pirátmi tu bol a aj bude. Raz je úspešná jedna strana, inokedy druhá. To, prečo sa ľudia prikláňajú k neoficiálnemu príjmu a času ktorý tomu venujú, súvisí s akýmsi koníčkom, ktorý nachádzajú v satelitnom príjme. Niekto ide večer na pivo, niekto sa venuje rodine a iný sedí za počítačom či pred televíznym prijímačom a stanice sú pre neho zaujímavé len do chvíle, než sa mu ich podarí rozkódovať.
Polícia a organizácie (AEPOC a pod.) bojujúce proti pirátom čoraz častejšie zaznamenávajú úspech v tomto boji, no skutočných pirátov chytia len málokedy, zvyčajne odstavia len skupinu kšeftárov. Pirát je ten, komu sa podarí prísť na spôsob ako obísť bezpečnostné prvky kódovania alebo rozlúštiť používaný algoritmus, kšeftár je ten čo sa priživuje a zarába na výsledkoch pirátov. Piráti sú tiež čím ďalej opatrnejší, svoje dosiahnuté výsledky už nezverejňujú a nedelia sa s nimi s verejnosťou. Internet nie je ani zďaleka anonymným prostriedkom a časom sa možno dočkáme toho, že spoločnosti budú môcť vyhlasovať že ich stanice nemožno pirátsky sledovať, no uzavretá skupina pirátov bude vedieť svoje.
Ak nepatríte k ľuďom, čo majú chuť a možnosť si pravidelne večer čo večer sadať za počítač, na internete hľadať nové kódy a následne ich naprogramovávať do pirátskych kariet aby si mohli pozrieť niečo kvalitné v televízii, "pohodlnejšia" voľba je oficiálne predplatné. Veď náklady na neoficiálny príjem nie sú ani zdanlivo nulové, v mnohých prípadoch sa rovnajú až niekoľkoročnému oficiálnemu predplateniu si niektorého digitálneho paketu. Aké PayTV pakety sú dostupné v Európe, aké sú podmienky a poplatky ich príjmu a sledovania, to si postupne predstavíme týmto seriálom. V niektorých prípadoch, pre chýbajúcu možnosť oficiálneho predplatenia si vybraného PayTV paketu, sa stáva nakoniec neoficiálny príjem jediným východiskom. Nech sa rozhodnete akokoľvek, svoje rozhodnutie si dobre premyslite!