Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...
Co se vyučuje v naší škole!
Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.
7.třída (2.hodina) Digitálny príjem: HDTV - televízia budúcnosti
HDTV (High definition television), tento televízny formát s vysokým rozlíšením vypracovalo Japonsko a to ešte začiatkom roku 1980. Vtedajšie riešene nieslo označenie MUSE a bolo samozrejme postavené na analógovom prenose. MUSE poskytovalo vysoko-kvalitný obraz, čo si vyžadovalo nesmierne veľkú šírku pásma a tým celý návrh postavilo do roviny nepoužiteľnosti. S príchodom digitálnej televízie a kompresie sa mohlo HDTV stať realitou. High definition television do terajšej podoby vypracovala Grand Alliance zaoberajúca sa televíziou budúcnosti, ktorá združuje také spoločnosti ako sú General Instrument, Zenith, Samrnoff Labs (RCA), Massachusetts Institute of Technology (MIT), AT&T Labs či Philips.
Obr.1 - Prvá európska HDTV stanica - Euro 1080.
S používaním HDTV je momentálne najďalej Japonsko. Ku koncu roku 2003 prijíma takýto formát vysielania už viac ako 2 mil. domácností v krajine. Testovanie HDTV majú už dávno za sebou USA, Brazília, Austrália, Čína či Južná Kórea. Európa v tomto smere zaostala. Prvou HDTV stanicou v Európe sa od 1. januára 2004 oficiálne stáva Euro 1080. Testy vysielania Euro 1080 začali prebiehať od prvej polovice septembra 2003 z družice Astra 1H (19,2 st. vých.), fr. 12,168 GHz/V (SR 27500, FEC 3/4) a neskôr sa tiež objavili na družici Astra 1D (23,0 st. vých.), fr. 12,032 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4).
Z histórie pokusov vysielania v HDTV formáte v Európe stojí za zmienku prenos Európskeho pohára medzi Dánskom a Nórskom, dňa 7. júna 2003, prostredníctvom družice Astra 3A (23,5 st. vých.). Vysielanie bolo určené do elektronických kín (e-kín) v Kopenhagen (Dánsko) a v Bergene (Nórsko), kde bol zápas premietaný na 12 metrovú premietaciu plochu s použitím HD projektorov. Generálny manažér spoločnosti Alfacam, Gabriel Fehervari, označil toto vysielanie za prvé oficiálne testy vznikajúcej stanice Euro 1080.
V štandarde HDTV je zadefinovaných 6 formátov rozlíšenia, pričom pri satelitnom digitálnom vysielaní sa možno najčastejšie stretnúť s nasledujúcimi 3-mi formátmi:
720p - 1280 x 720 pixelov (progressive),
1080i - 1920 x 1080 pixelov (interlaced),
1080p - 1920 x 1080 pixelov (progressive).
Na porovnanie, štandardný PAL má 720 x 576 pixelov, pri PAL 16:9 je to 720 x 405 pixelov.
Euro 1080
Prvou stanicou v Európe vysielajúcou v HDTV sa stala Euro 1080, ktorú prevádzkuje belgická spoločnosť Alfacam. Euro 1080 tvoria dva kanály používajúce rozlíšenie 1080i. Prvý Main channel, je určený pre príjem v domácnostiach a jeho vysielanie tvoria exkluzívne programy zo žánrov hudby, športu, kultúry, zábavy, filmov a dokumentov (nie spravodajstvo). Druhý kanál Event channel je komerčného charakteru, jeho príjem je určený napríklad pre e-kiná v Európe a jeho vysielanie tvoria mimo iného atraktívne športové prenosy. Toto vysielanie je na rozdiel od Main channel kódované.
Obr.2 - HD prijímače: Wela Smart Imperator, Integra IT-912 a Toshiba HD-S23
HD prijímače
Príjem HDTV vysielania nie je možný za pomoci bežne dostupných digitálnych prijímačov, k príjmu sa vyžadujú tzv. HD prijímače. Takmer každý výrobca satelitných prijímačov už vyrába alebo pripravuje výrobu HD prijímačov, z mnohých vyberáme: Wela Smart Imperator, Integra IT-912, Toshiba HD-S23, DGTEC DH-5000i či Genix GR 3000.
O 2-4 roky by sa mal počet HDTV staníc v Európe počítať už na desiatky. Svoje miesto by si HDTV mohlo nájsť najmä pri filmových kanáloch kde spolu s Dolby Digital (AC-3) zvukom by poskytlo maximálnu kvalitu aká sa len dá pri štandarde MPEG-2 dosiahnuť.