Škola
4.třída (2.hodina)
Konektory (2.část)

Konektory pro propojení se zařízeními k reprodukci výstupního videa a zvuku

Obr.1 - CINCH (RCA) propojovací kabely
Nejrozšířenější konektory této skupiny jsou konektory CINCH (někdy označované jako RCA), zabezpečující výstup audio a video signálu z přijímače do televizoru, videorekordéru nebo jiného reprodukčního zařízení. Pro stereo výstup zvuku se používá jeden pár (audio levý kanál / pravý kanál) a pro výstup video signálu jeden konektor CINCH. Jedná se o přímý, kolíkový konektor, který je na straně přijímače v provedení samice (zásuvka), na straně propojovacího kablíku pak samec (vidlice). K snadnému zapojení se ustálilo barevné odlišení k těchto konektorů - bílá barva se používá pro levý audio kanál, červená pro pravý audio kanál a žlutá pro video signál.

Obr.2 - 3 SCART konektory
Na zadní straně řady receiverů pak často najdeme další výstupní (případně i průchozí vstupní/vstupní) konektor typu SCART, nebo jinak označovaný EuroSCART. Druhý název popisuje to, že tento konektor je rozšířený zejména na starém kontinentě, zatímco v Americe či v Asii se preferují konektory CINCH. Přitom se tímto konektorem dá zabezpečit nejkvalitnější A/V (audio/video) propojení mezi satelitním receiverem a televizním přijímačem, protože dnešní přístroje již mohou zpracovat signál přímo v oddělených barevných složkách RGB, které jsou přiváděné právě po kabelu SCART. Konektor má typický podlouhlý tvar "žehličky" a 21 pinů (propojovacích kolíčků). Na přijímačích, videorekordérech i televizích je v provedení samice, na propojovacím kabelu SCART-SCART pak samec. Pro propojení používejte kvalitnější kabely s úplným zapojením všech pinů a se stíněním jednotlivých vodičů. Moderní satelitní receivery mají zpravidla 2 až 3 konektory SCART, pro TV, VIDEO a u analogových receiverů ještě pro externí dekodér. Na výstupu VIDEO bývá potlačené on-sreen menu (OSD) k nastavení parametrů a ladění přijímače, které se tak nedostane do nahrávky na videorekordér. Konektory SCART jsou na některých přijímačích zapojené jako vstupní/výstupní, to znamená, že po vypnutí receiverů do pohotovostního stavu - stand by se na obrazovky televize dostane průchozí signál připojeného videorekordéru. Na pin č.8 se standardně zapojuje spínací napětí 12 V, to znamená, že po zapnutí satelitního přijímače se automaticky přepíná televizní přijímač na předvolbu AV, kam je tento receiver připojený. Z tohoto důvodu a pro nejkvalitnější obraz a stereo zvuk je tedy vhodné připojovat satelitní přijímač a případně také videorekordér přednostně právě přes konektory SCART.

Obr.3 - Vstup/výstup modulátoru TV signálu
Pokud však nemáme možnost připojit televizi prostřednictvím konektorů SCART anebo CINCH, můžeme použít modulátor TV signálu. "Klasickou" TV anténu - tedy přípojku od terestrické antény anebo kabelové zásuvky připojíme do satelitního přijímače, na výstupní UHF zásuvku pak zapojíme propojovací koaxiální kabel do televize. Potom si na předvolbě televizního přijímače naladíme signál ze satelitu jako jeden TV program. Modulátor lze většinou plynule ladit v rozpětí 21.-60. kanálu v UHF pásmu v normě PAL, zvuk je však monofonní. Některé starší satelitní receivery měly modulátor laděný mechanicky, otáčením malého šroubku na modulátoru a výstupní signál umožňoval naladit jen v úzkém pásmu 30.-36. kanálu UHF pásma. Naopak u některých novějších levnějších digitálních satelitních přijímačů se modulátor z důvody zlevnění výrobní ceny úplně vypouští. Na to je třeba si dát při koupi nového přijímače pozor, protože dodatečné externí modulátory jsou drahé a navíc nejsou běžně dostupné u všech prodejců s elektronikou.

Některé satelitní přijímače bývají vybavené i video konektorem S-VHS (Super VHS), který poskytuje lepší kvalitu obrazu přenášeného do TV, jak z video výstupu na konektoru CINCH anebo z modulátoru. Konektor S-VHS najdeme u videorekordérů či videokamer, případně u některých typů televizních přijímačů. Jedná se o malý okrouhlý konektor s pěti kolíky, u přístrojů se používá samice, na propojovacím kabelu je na obou koncích konektor samec.

Obr.4 - Zadní panel přijímače
Pokud vlastníme sestavu domácího kina pro prostorovou reprodukci zvuku, použijeme výstupní audio digitální konektor, kterým bývá osazován zadní panel dnešních moderních digitálních přijímačů. Konektor, označovaný jako výstup S-PDIF je standardizován ve dvou provedeních - optický a koaxiální (elektrický). Je proto nutné si nejprve ověřit, zda typ na satelitním receiveru odpovídá typu vstupního S-PDIF konektoru na receiveru domácího kina.






V další hodině se seznámíme s konektory pro datovou komunikaci.



Ján Blažek, Marek Rybár, Václav Hrubec
01.07.2002



© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/skola/