Škola
1.semestr (3.přednáška)
Zaujímavé riešenia: Keď dážď/sneh spôsobuje výpadok signálu

S výpadkom satelitného signálu počas silného dažďa alebo sneženia sa stretol určite už každý majiteľ prijímacej súpravy. Zniženíe intenzity signálu sa prejavuje zhoršením kvality príjmu (pri analógovom príjme zrnením, pri digitálnom trhaním obrazu), prípadne úplným výpadkom obrazu. Jedná sa väčšinou len o krátkodobé výpadky, avšak je to nepríjemný jav s ktorým by sme sa najradšej vôbec nestretali. Zníženie intenzity spôsobuje útlm, ktorý vzniká prienikom elektromagnetického vlnenia kvapkami dažďa či mokrými snehovými vločkami. Čím je hustota dažďa miernejšia a čím sú snehové vločky tuhšie, tým je rušenie minimálnejšie. Ak je tomu opačne, pravdepodobnosť výpadku signál sa zvyšuje.

Riešenia ako eliminovať tento jav existujú, no žiadne z nich nedokáže zabezpečiť maximálnu ochranu pred výpadkami signálu tohto druhu.

Obr.1 - Paraboly s vyhrievaním odrazovej plochy.
Prvé riešenie, ktoré skutočne dokáže riešiť situáciu s útlmom signálu, je použitie paraboly väčšieho priemeru než sa k príjmu požaduje. Podľa vyžarovacích diagramov zistíme, že k príjmu postačuje napríklad parabola o priemere 60 cm. Riešením je zakúpenie paraboly o priemere 80 cm, čím parabola bude mať väčší zisk než je potrebné a dokáže vykryť do určitej miery zníženú intenzitu signálu. Čím väčší priemer paraboly zvolíme, tým dosiahneme väčšiu rezervu pre prípady zníženia intenzity signálu.

Ďalším riešením, pre zimné obdobia, je použitie zariadení pre ohrev odrazových plôch parabol, aby sa zamedzilo usádzaniu snehu a vytváraniu ľadu. Za poplatok 60 dolárov sa predáva v prevedení fólie nalepiteľnej na odrazovú plochu, prípadne je možné kúpiť parabolu priamo so zabudovaným výhrevným systémom. Cena takejto paraboly sa pohybuje nad 100 dolárov. V obidvoch prípadoch sa dodáva aj napájací zdroj.

Obr.2 - Le Protecteur - ochranný kryt na offset paraboly.

Le Protectour je vyrobený z odolného plastového materiálu, ktorý prepúšťa signál bez straty. Le Protectour zamedzuje vytváraniu vodných či zľadovatených plôch na povrchu paraboly, od ktorých by sa nemohol odraziť signál priamo do ohniska antény, zabezpečuje ochranu povrchu paraboly pred environmentálnymi podmienkami, použitý materiál je vlhko odpudzujúci, má klzký povrch čím je znemožnené aby sa na nej usadil sneh či vytvoril ľadový povrch. Cenu firma Astrocell inc., dodá prepočítanú na rozmery paraboly, na ktorú chceme kryt zakúpiť.

Obr.3 - Wedgiecover - nylónový materiál chrániaci parabolu.

Wedgiecover je vyrobený z pevného nylónového materiálu, ktorý je nepremokavý a odolný voči ultrafialovému žiareniu. Znižuje útlm počas dažďa, zlepšuje príjem elimináciou usádzania snehu a ľadu na povrchu paraboly, chráni LNB pred poškodením vplyvom vonkajších podmienok. Wedgiecover sa predáva v rozmeroch pre paraboly do priemeru 60 cm. Cena je od 15 do 20 dolárov. Inštalácia je jednoduchá, trvá pár minút a spočíva v natiahnutí poťahu na parabolu a v jeho utiahnutí. Výrobca dáva výrobku životnosť minimálne 10 rokov.

Obr.4 - Použitie "striešky" nad parabolou.
Americký Sgard prišiel so zaujímavým riešením - použitia "striešky" nad parabolou. Kryt je vyrobený z kompozitného materiálu na báze chrómu, ktorý zaručuje minimálne 20 ročnú životnosť v poveternostných podmienkach s extrémnymi mrazmi ako aj s vysokými teplotami. Túto "striešku" si malo možnosť v rámci testovania po dobu jedného roka odskúšať dvetisíc majiteľov prijímacích súprav. Na 92 percent im tento "vylepšovák" dokázal eliminovať výpadky signálu za daždivého počasia. O tom, koľko dní vôbec v uvedenom roku pršalo, to dodávateľ neuvádza. Cena je 19,99 dolárov.


Veríme, že posledné riešenia ste zobrali ako pobavenie, než ako spôsoby ktoré skutočne dokážu eliminovať útlm signálu.© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/skola/