Škola
1.semestr (5.přednáška)
Zaujímavé riešenia: Ako ukryť parabolu (2.)

Parabolu možno ukryť rôznymi spôsobmi. V prvej časti Zaujímavé riešenia: Ako ukryť parabolu sme si mnohé z nich vymenovali. Dnes medzi ne zaradíme aj použitie parabol vyrobených z transparentného (priehľadného) materiálu. Transparentné paraboly nie sú žiadnou novinkou, no pravdepodobne pre ich násobne vyššiu cenu než je cena za paraboly vyrobené z klasických materiálov (železo, dural), si doteraz nezískala dostatočnú pozornosť u kupujúcich a zrejme ani medzi samotnými predajcami. Zmienku o ich existencii sme našli len na stránkach výrobcov, prípadne v niektorých zahraničných internetových obchodoch.

Obr.1 - Oroglas HFI 10
Medzi výrobcov takýchto parabol patrí firma Atofina, ktorá v roku 1999 prišla s novým modelom Oroglas HFI 10. Ten je vyrobený z PMMA materiálu, ktorý je dostatočne formovateľný a absolútne priehľadný. Takto vyrobená parabola má vysokú životnosť, je odolná voči UV žiareniu (materiál nežltne) a odoláva zvetrávaniu. Montážnika naviac prekvapí jej hmotnosť, ktorá sa pohybuje len okolo 1,2 kg. Pre porovnanie parabola z klasického materiálu má hmotnosť od 5 do 7 kg. Materiál z ktorého je parabola vyrobená má vysokú odolnosť voči fyzickému poškodeniu. Bežne sa z tohto materiálu vyrábajú kryty pre stropové osvetlenie, prepravky pre kozmetický tovar, výlohy v obchodoch či rôzne súčiastky do elektrospotrebičov pre domácnosť.

Obr.2 - Metronic SRC 85cm
Ďalším výrobcom transparentných parabol je Metronic. Ten ponúka paraboly v dvoch prevedeniach, s priemerom 65 cm a 85 cm. Jeho paraboly sú vyrobené zo syntetickej živice SRC (Synthetic Resin Compound). Materiál je priesvitný, priehľadný, odolný voči UV žiareniu a pevný. Testy Onera laboratories (z roku 2001) preukázali odolnosť paraboly bez deštrukcie pri vetre s rýchlosťou 180 km/h.Obr.3 - Parabola Vector
Zisk transparentnej paraboly je o niečo nižší, ako je pri parabola klasického prevedenia o rovnakom priemere. Pre porovnanie vyberáme katalógové údaje pre transparentnú parabolu Metronic SRC 85 cm a klasickú duralovú parabolu o priemere 85 cm:

zisk pri frekvenciitransparentná parabolaklasická parabola
10,95 GHz38,00 dB38,12 dB
11,70 GHz38,40 dB38,42 dB
12,70 GHz39,00 dB39,10 dB


Cena transparentných parabol pri prevedení Metronic SRC 65 cm začína nad hranicou 4000 Sk, pri modele Metronic SRC 85 cm je to 4500 Sk. V ponuke ich má napríklad britská firma The Satellite Co Ltd.

Transparentné paraboly majú snáď len jedno obmedzenie, a to súvisí s maximálnym priemerom. S najväčším priemerom sú k dispozícii paraboly Vector, ktoré sú vyrábané s priemerom do 1,1 m.


Ďalšie informácie:

Zaujímavé riešenia: Ako ukryť parabolu - spôsoby ukrytia paraboly pred zrakom okolia© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/skola/