Brzké přezbrojení z DVB-S2 na DVB-S2x se nás (zatím) netýká...
Autor: Redakce satCentrum , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 02.04.2015
Aprílovým příspěvkem Pozor! Čeká nás brzké přezbrojení nejen z DVB-T na DVB-T2, ale také z DVB-S2 na DVB-S2x reagoval náš externí publicista Lipra na zatím neujasněné přechody na nové "úsporné" standardy v pozemním i satelitním vysílání, kdy se čeká s výrobou a prodejem nového hardware na spuštění pravidelného vysílání v DVB-T2 a případně i DVB-S2x. Které ale zase nevysílá, pokud nebude mezi diváky dostatek zařízení!


Přestože jsou možnosti nových efektivních kodeků a standardů lákavé pro vysílatele - providery a distributory vysílání a mohli by oživit i výrobu a prodej v tomto segmentu komerční elektroniky, vypadá to, že na "přezbrojování" naší přijímací techniky (televizí či set-top boxů) na rozdíl od aprílového příspěvku spěchat nemusíme. Příští rok by měly ukončit některé televizní stanice vysílání ve standardním rozlišení a pokračovat jen v HD distribuci, na ultra HD vysílání a kodek HEVC však ještě doba nedozrála. V nejbližší době se tedy tato aprílová vize Lipry určitě nenaplní...


A kdo je vlastně ten Lipra? Je to náš externí publicista (apríl - čteno odzadu a přehozené p a r - aby to nebylo hned na první pohled tak průhledné), který už patnáctým rokem chystá vždy na prvního dubna zajímavé příspěvky. Jeho cílem však nikdy nebylo jen pouhé "napálení" čtenářů, ale také, jak je každým rokem u něj zvykem, přimět vás na chvíli k zamyšlení, zda by to tak nemohlo nakonec být. Ne třeba hned, ale možná časem... Za 15 let aprílových "předpovědí" se opravdu řada jeho někdy na první pohled nesmyslných konstrukcí vyplnila, jak si shrneme v dalším textu.


Historie patnácti let aprílových "předpovědí" Lipry:

Poprvé už v roce 2001 (ano, utíká to) zařadil TV Markízu do Czechlinku, a rok poté si vymyslel celý paket na Eurobirdu, pro který vymyslel název Slovlink – a v obou případech to do půl roku byla pravda (ovšem Slovlink se pak jmenoval Slovak link)!

Také v roce 2002 byl velký poprask v diskusi pod aprílovým článkem o zařazení Jojky a TA3 (a Nautik TV) do paketu Slovak link - a na podzim tam tyto slovenské stanice (až na ten Nautik) opravdu byly!

Před dvanácti lety (2003) jsme mohli vidět v jeho „snu“ o abonenci paketu Sky - Multichoice jistou narážku na slibovaný a (půl roku na to) odvolaný projekt East Box Digital. Tehdy se sice ještě žádný zázrak nekonal a místo výběru z několika satelitních služeb jsem měli stále jen jedinou možnost – UPC Direct. Ale Lipra si tehdy zvolil rozhodně téma nadčasové – po třech letech poté zavítala na Slovensko a půl roku na to i do České republiky satelitní platforma DIGI TV, která všechny smělé plány „domácí“ DTH platformy překonala několikanásobně! A kdykoliv jsme následně někde četli o 1. Evropské televizi, hned jsme si též vzpomněli na tento aprílový článek z dubna 2003. A pak že se některé věci neopakují!

V roce 2004 hodlal Lipra umístit Novu na satelit do platformy Telenor, ale to ještě netušil, že několik měsíců na to zprovozněná optická trasa z Bratislavy do Sofie bude tak nespolehlivá. Ale včas se to dozvěděl staronový majitel této české komerční jedničky a tehdy satelitní distribuci Nově nedoporučil :-) Jak prozíravě se CME zachovala jsme viděli několik měsíců poté, kdy na Thoru skončily slovenské stanice TA3 a TV Joj, a zamířily do Slovak Linku (pozdějšího Skylinku). TV Nova se skutečně po nějaké době na orbitu objevila, nejdříve ale jen pouze v placené „satelitní kabelovce“ UPC Direct a poté i v platformě DIGI TV. Až za další rok se konečně objevila i v CS Linku, poté, co jí „zakoupili“ tehdejší distributoři přístupových karet diGITALlink a TT Karet místo v paketu …

Také příspěvek z roku 2006 Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR) byl složen z řady zajímavých úvah, které se naplnily startem již zmiňované platformy DIGI TV na podzim téhož roku.

Ani v roce 2007 nebylo zapotřebí mnoho korekcí k aprílovému příspěvku externího redaktora serveru satCentrum. Vatikánské televizní centrum (CTV) opravdu začalo vysílat přes satelit v HDTV, ale až za 14 dní po zveřejnění příspěvku - v neděli 15. dubna, a ne přes ostravskou „Televizi dobrých zpráv“ - TV Noe, ale na samostatném transponderu...

A další apríl (2008) s prvním předplatným HDTV programů pro abonenty v ČR a SR se přesně do roka vyplnil, dne 1. 4. 2009 byl oficiálně spuštěný nový DVB-S2 transponder platformy Skylink s nabídkou předplatného - balíčku HD plus. Lipra měl určitě radost, jak se mu apríl vyplnil!

Horší to bylo rok poté (2009), příspěvek Venkov TV startuje 1. 4. 2009 měl sloužit k zamyšlení, proč nejsou oblíbené hudební žánry country a folkové muziky zastoupené na některém z mnoha hudebních kanálů na satelitním orbitu. A to nejen u nás, ale ani u sousedů v okolních státech. Taková stanice ovšem další roky u nás nevysílala, určitou náplastí tehdy byla být jen Retro Music Television a částečně lidovkový a dechovkový shoppingový kanál Šlágr TV. Až pět let poté se domácí country kanál dostal do českých a slovenských platforem.

V roku 2010 se stejně řešilo 3D satelitní vysílání, tehdy v souvislosti s akcí "European 3D Day", a o třetím "3D" programu České televize psal Lipra 1. dubna 2012. Přestože zástupci komerční televize NOVA už na Digitálních milnících v lednu 2010 (konaných mimochodem v budově České televize na Kavčích horách), prezentovali možnosti technologie 3D a její implementaci do televizního vysílání, tak ani dnes žádná naše televize v 3D nevysílá. Možná se jedná o slepou cestu vysílání, kdo ví?

V dalším roce (2011) se Lipra zaměřil na nový formát UHDTV - vysílání s 16 krát větším rozlišení (4320p), než je současné nejkvalitnější komerční TV vysílání v HD kvalitě (1080p). A sliboval první satelitní přenos v tomto formátu u nás společností NHK, a to z vystoupení České filharmonie v Dvořákově síni v Praze. Bohužel, opět se jednalo jen o Apríl, ovšem UHDTV obraz na velkoplošném zobrazovači mohl být úchvatný :-) Na pravidelné vysílání si ale ještě budeme muset nějakou chvíli počkat, i když se v UHDTV vysílá z vrcholných sportovních či kulturních událostí, jako jsou například Olympijské hry.

Ani v roce 2015 není vysílání v Ultra HDTV běžné a dostupné, proto na tento problém upozornil ve svém letošním aprílovém příspěvku.

V roce 2013 se externí publicista Lipra zaměřil na stále více hrozící problém kosmického smetí. Od roku 1957, kdy lidstvo vyslalo do vesmíru první satelit Sputnik 1, se na oběžnou dráhu Země postupně navedlo více jak 33 500 družic. Z tohoto množství je ale dnes funkčních jen asi 3300 satelitů. Vesmír se tak stává velmi nebezpečným smetištěm. No a jeden z těch dnes již nefunkčních, kterého se pro poruchu či nedostatek paliva nepodařilo navést na sestupnou „hřbitovní“ dráhu, kde by v naší atmosféře shořel, ve svém aprílovém článku "srazil" se satelitem Astra 3B, který měl náhodou zrovna na konci března 2013 výpadky ve vysílání dvou transponderů - distribučního (11,836 H) slovenských televizí a rádií distributora Towercom a DVB-S2 transponderu (12,109 H), přenášející pro platformu Skylink převážně programy ve vysokém rozlišení (HD)...

V loňském roce reagoval externí publicista Lipra na několik let trvající "námluvy" amerického operátora Sirius XM Radio Inc. s evropskými výrobci automobilů, majiteli vysílacích práv evropských rozhlasových stanic a placených audio kanálů a operátory rychlého internetového připojení. Na běžně dostupné digitální rádio v automobilu si ale u nás musíme zřejmě ještě nějaký čas počkat...


Tolik aspoň pár vět za redakci na vysvětlenou. Pokud vás včera Lipra přiměl aspoň k malému zamyšlení, splnil tento článek svůj smysl. Pokud jste se nechali napálit, nezlobte se na nás, pokud vás článek přivedl k úvahám "co by, kdy by", tak to bylo fajn a právě takto jsme to v redakci satCentrum zamýšleli. Děkujeme vám za vaše reakce pod článkem.

Všechny další zprávy a informace na tomto serveru jsou již pravdivé a ověřované, či přebírané ze zdrojů, které by měly zaručovat solidnost a objektivnost. Dnes je už druhého dubna a redakce přechází na běžnou všední rutinu nezávislého zpravodajského webu, věnující se satelitní technice, ale i TV, R, DVB-T a kabelové TV, internetu a médiím. Jsme tu pro vás a přejeme vám úspěšné vykročení do dalšího jarního měsíce...

A tak vám přejeme především sluníčko, jarní pohodu bez závějí sněhu, a také kvalitní satelitní obraz a zvuk (s HD či UHD obrazem a Dolby Digital zvukem, a třeba i ve 3D)!


Vaše redakce satCentrum, 2. 4. 2015


Odkazy na předchozí aprílové příspěvky Lipry:

Rok 2015: Pozor! Čeká nás brzké přezbrojení nejen z DVB-T na DVB-T2, ale také z DVB-S2 na DVB-S2x
Rok 2014: Dnes začalo testovat placené satelitní rádio Sirius Europe XM
Rok 2013: Do satelitu Astra 3B včera narazil vyřazený satelit
Rok 2012: Česká televize dnes začala testovat satelitní vysílání svého třetího programu
Rok 2011: V Praze se dnes uskuteční první satelitní přenos v Ultra HDTV rozlišení (7680 x 4320)!
Rok 2010: European 3D Day
Rok 2009: Venkov TV startuje 1. 4. 2009
Rok 2008: HD Direct CS – první předplatné HDTV programů pro abonenty v ČR a SR
Rok 2007: Dnes poprvé se bude z Ostravy vysílat v HDTV
Rok 2006: Esperia Digital – nová satelitní platforma (i pro ČR a SR)
Rok 2005: Do Slovak linku míří další slovenské stanice
Rok 2004: TV Nova míří na satelit - bude vysílat v paketu Telenor Slovakia
Rok 2003: Multichoice se vrací do ČR a SR
Rok 2002: Slovlink na Eurobirdu od června 2002
Rok 2001: Příspěvek Lipry: Markíza v Czechlinku z roku 2001 není na tomto serveru dostupný.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/21589/brzke-prezbrojeni-z-dvb-s2-na-dvb-s2x-se-nas-zatim-netyka/