LONDÝN 29. ledna (zpravodaj ČTK Jiří Majstr) - V londýnských redakcích BBC vyvolala zdrcující kritika soudce Briana Huttona v aféře Kelly zděšení a šok. Pokud však člověk sleduje televizní a rozhlasové kanály BBC, vidí většinou tým reportérů, který rozebírá chyby vlastní organizace, jako by šlo o někoho zcela jiného a o záležitost, která se jich nijak netýká. Reportéři a moderátoři používají ve vztahu k BBC zájmeno "oni". Do redakčních debat jsou zváni nejzavilejší odpůrci organizace.
Pokud některá ze "spřízněných" duší navrhuje, že už by neměly následovat další demise a BBC by se měla zaměřit na pozitivní změny, dostane se jí stejně tvrdého zacházení, jako těm, kteří by stanici nejraději zprivatizovali. BBC soudce Huttona v mnoha ohledech předešla. Dopředu uznala řadu chyb a změnila některé postupy, především systém vyřizování stížností. Týden před vynesením verdiktu vysílala dokumentární pořad, který na 90 minut v nejlepším vysílacím čase dopodrobna rozebral vedle nedostatků vlády také všechny chyby vlastního reportéra Andrewa Gilligana i vedení firmy. Vedení vsadilo všechno na jednoho reportéra, o jehož chybách vědělo, a na jeho zprávu, kterou neprověřilo, zněl jeden ze zdrcujících závěrů autorů Panoramy.
"Nejdůležitější u BBC není BBC sama, ale lidé, pro které pracujeme," formuloval svůj postoj generální ředitel stanice Greg Dyke chvíli poté, co sám podal demisi. "BBC tvrdí, že Huttonovu zprávu přijala, ale vláda se evidentně domnívá, že tomu tak není," hlásila dnes z Whitehallu reportérka BBC, když její generální ředitel právě podal demisi. "Bude zajímavé, zda vládě budou stačit dva skalpy, ale zatím to vypadá, že chtějí hlavně omluvu za zprávu, která byla podle nich a podle Huttona lživá." Jeremy Paxman, který je díky svému agresivnímu stylu kladení otázek považován za "metlu" britských politiků, ve svém pořadu ve středu nijak nezpochybňoval, že reportér BBC udělal ve své zprávě chybu.
Ministerský předseda Tony Blair patrně kvůli hloubce, do níž ho zasáhlo obvinění BBC ze lži, pominul v prvních 24 hodinách řadu příležitostí, jak se zmínit o BBC jinak než v souvislosti s chybami kolem Andrewa Gilligana. Jeden z jeho nejtvrdších obhájců, ministr zdravotnictví John Reid dnes ovšem už v ranním pořadu rozhlasu BBC hovořil dlouze a se zřejmým obdivem o řadě skvělých reportérů BBC a o tom, jak vcelku oceňuje její práci. "Všichni děláme chyby," řekl Reid, "novináři a politici. Pokud se to stane, je správné se omluvit, napravit a jít dál," řekl s tím, že mu nejde o demise, ale o nápravu některých chybných postupů.