Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...
Co se vyučuje v naší škole!
Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.
1. hodina • Co to je a jak se to jmenuje
Už při vzniku tohoto webu jsme si řekli, že se budeme snažit co nejvíce rozšířit řady satelitních fanoušků a proto jsme se rozhodli pro nováčky, laiky, ale samozřejmě ne pouze jen pro ně, připravit jakéhosi Průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšením konstatujeme, že startujeme první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu.
2.třída • Přijímací antény
1. hodina • Jakou vybrat anténu
V dnešní, druhé třídě, se budeme věnovat výběru přijímacích antén. Obecně totiž, u příjmu signálů ve všech pásmech nejvíce záleží na kvalitě antény. Nejlepším zesilovačem je anténa, říkali už dříve zkušení posluchači a u úzce směrového příjmu vzdálených signálů s malou intenzitou, což je případ satelitního příjmu, to platí dvojnásob.
2. hodina • Optimální velikost antény
V první hodině druhé třídy jsme se věnovali výběru přijímacích antén. Řekli jsme si, že u satelitního, úzce směrového příjmu vzdálených signálů s malou intenzitou velmi záleží na kvalitě antény. Hodinu jsme potom zakončili otázkou: Jaká velikost antény je vlastně optimální?
3.třída • Konvertory
1. hodina • Konvertory pro Ku pásmo
V dnešní třídě je na řadě jedna z rozhodujících součástek pro příjem z družic, konvertor. Konvertor, v odborné literatuře uváděný jako LNB (low noise block) - nízkošumová jednotka, je zařízení, umístěné před parabolou, jehož ústí směřuje do ohniska antény.
2. hodina • Konvertory pro C pásmo
V minulé hodině jsme probírali konvertory pro Ku pásmo. Dnes se budeme věnovat konvertorům pro C pásmo. Konvertory pro C pásmo jsou podobné jako pro Ku, avšak mají větší průměr vlnovodu. Je to kvůli tomu, že délka přijímané vlny je u C pásma větší.
3. hodina • Ozařovače
V 1.hodině této třídy o konvertorech jsme hovořili o výběru konvertorů a konstatovali, že na kvalitě příjmu se velkou měrou podílí i vhodná volba ozařovače (feedhornu) a polarizéru. Oba tyto komponenty bývají součástí konvertoru. U nich jsou rozhodující dvě hlediska - poměr délky feedhornu ku průměru paraboly (f/D) a průchozí útlum polarizéru.
4. hodina • Polarizéry
Z nadoblačných výšin se dnes rychle vrátíme na zem, nebo alespoň na střechu či balkón - v naší škole se budeme věnovat poslední součástce nacházející se v ohnisku parabolické antény - polarizéru.
5. hodina • Extendry
Extender je součástka, která se používala na posun šířky přijímaného pásma u starších typů satelitních přijímačů, které nebyly konstruované pro příjem nově používaných frekvencí. Při zprovoznění družice Astra 1D nastaly totiž pro majitele mnoha dosavadních nainstalovaných satelitních souprav problémy.
6. hodina • Monoblok
Monoblok je pohodlné a relativně levné řešení pro příjem ze dvou u nás nejsledovanějších družic. Vyhoví řadě satelitních fanoušků pro sledování analogových i digitálních pořadů a připojení jednosměrného satelitního internetu z družic Astra a Hot Bird.
4.třída • Kabely, vodiče, konektory
1. hodina • Konektory (1.část)
Bez konektorů, jako základních součástek, určených k spojování dílů, komponentů a zařízení se v satelitní (a vůbec v audiovizuální technice) dnes už neobejdeme. Naštěstí se jedná o unifikované součástky se standardním zapojením, které jsou dostupné i jako příslušenství u všech odborných prodejců.
2. hodina • Konektory (2.část)
Konektory pro propojení se zařízeními k reprodukci výstupního videa a zvuku. Mezi nejrozšířenější konektory této skupiny jsou konektory CINCH (někdy označované jako RCA), zabezpečující výstup audio a video signálu z přijímače do televizoru, videorekordéru nebo jiného reprodukčního zařízení.
3. hodina • Konektory (3.část)
Na zadním panelu satelitních přijímačů můžeme často najít i speciální konektory, sloužící k datové komunikaci. Nemusí se vždy jednat jen o připojení k počítači (PC), některé konektory slouží k připojení telefonní linky či jiných komponentů a přístrojů, propojovat jimi můžeme i navzájem přijímače stejného typu pro výměnu software či přenesení obsahu paměti předvoleb programů.
7.třída • Co naladím - programová nabídka
1. hodina • Analógový príjem: Programová ponuka neustále klesá
Užívateľ pri analógovom príjme potrebuje čoraz menší počet predvolieb pre uloženie naladených tv kanálov. Z dlhodobého hľadiska sa analógový komplet nevyplatí, naproti tomu je to najlacnejšia cesta k satelitným staniciam. Čo dnes môže analóg ešte ponúknuť?
2. hodina • Digitálny príjem: HDTV - televízia budúcnosti
Televízia budúcnosti je tu. Prináša ju formát HDTV, ktorého nasadenie predpovedali odborníci už dávno. Európa však akoby zaspala, v takom Japonsku sa tento formát používa už niekoľko rokov, zatiaľ čo prvá európska HDTV stanica začína pôsobiť až od januára 2004.
3. hodina • Digitálny príjem: Stanice vo formáte 4:2:2
Mnohé prenosové kanály dnes používajú profesionálny digitálny video formát MPEG 4:2:2. Jednou z možností príjmu takto vysielaných staníc je použitie profesionálneho prijímača, bežné digitálne prijímače na ne totiž nevystačia.
4. hodina • Nalaďte si: Hudobné stanice
Hudobné stanice sa tešia obľube predovšetkým u mladších divákov. Prehľad nekódovaných hudobných staníc je pestrý nielen počtom, ale i žánrom. Na orbite možno nájsť stanice orientované od popu cez R'n'B až po klasiku.
5. hodina • Nalaďte si: Športové stanice
Prehľad nekódovaných športových kanálov dostupných z družíc v digitálnej forme. V prvej časti predstavuje populárne európske stanice ako i tematicky zamerané stanice - na golf, plachtenie, extrémne športy a dostihy.
6. hodina • Nalaďte si: Erotické stanice
Z orbitu dnes vysiela niekoľko desiatok nekódovaných tv kanálov, ktoré prinášajú na obrazovky erotiku. V článku prinášame informácie o staniciach, ktoré sa výhradne orientujú na tento žáner.
7. hodina • Nalaďte si: Slovenské stanice / Slovak Link
Ponuka slovenských nekódovaných satelitných staníc je viac ako skromná. Ďalšie slovenské štátne a súkromné stanice sú sústredené v zakódovanom digitálnom pakete Slovak Link.
8. hodina • Nalaďte si: České stanice / Czech Link
Ponuka českých nekódovaných staníc je ešte skromnejšia než je slovenská, avšak vyhliadky na zaradenie ďalších staníc sú väčšie. Štátne stanice sú v zakódovanom pakete Czech Link, časť vysielania programov ČT je dostupná nekódovane.
9. hodina • Nalaďte si: Rakúske stanice / ORF Digital
V článku nájdete informácie nielen o voľne dostupných rakúskych tv staniciach šírených z družíc, ale tiež o karte pre príjem štátnych kanálov ORF a súkromnej ATV+ z paketu ORF Digital.
10. hodina • Nalaďte si: Nemecké stanice
Najväčší podiel nekódovaných staníc dostupných z pozície Astra 1 tvoria nemecké stanice. V digitálnej podobe tu možno nájsť všetky známe stanice z analógu. V článku sú tiež informácie o tématických kanáloch paketov ARD Digital a ZDF.vision.
11. hodina • Nalaďte si: Talianske stanice
Štátna televízia RAI pripravuje nielen produkciu hlavných kanálov, ale tiež rôzne tematické stanice. Časť z nich (mimo kanálov RAISat) je dostupná z družíc nekódovane. Taktiež nechýbajú súkromné a regionálne stanice.
12. hodina • Nalaďte si: Ukrajinské stanice
Prehľad ukrajinských FTA staníc. V ponuke možno nájsť popri národných celoplošných kanáloch, tiež súkromné a tématicky zamerané stanice. Stanice sú vysielané z družíc, ktoré dobre pokrývajú aj naše územie.
II. Škola mistrů 1.třída • Jak na kódování
1. hodina • Platená televízia: Prijímať oficiálne alebo pirátsky?!
Náročný televízny divák nájde kvalitné stanice len v ponukách platených (PayTV) paketov. Nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré PayTV pakety je možné prijímať aj načierno. Avšak čo platí dnes, zajtra už nemusí.
2. hodina • Platená televízia: Cyfrowy Polsat (Poľsko)
Poľský paket Cyfrowy Polsat ponúka nielen televízne a rozhlasové stanice, ale tiež interaktívne služby a prístup k internetu. Naviac, prijímač si môžete nielen zapožičať, ale tiež odkúpiť do osobného vlastníctva.
3. hodina • Platená televízia: RTV International (Rusko)
Paket RTV International, predtým známy pod názvom NTV International, ponúka ruské stanice pre Rusov žijúcich v zahraničí. Prístupová karta je k dispozícii za polročný poplatok.
4. hodina • Platená televízia: HRT (Chorvátsko)
Chorvátske štátne stanice sú sústredené v digitálnom pakete HRT. Niektoré stanice tohto paketu sú čiastočne, iné kompletne zakódované. Prístupová karta je pre záujemcov zo zahraničia k dispozícii za ročný poplatok.
5. hodina • Platená televízia: Pink Plus (Srbsko)
V krajinách bývalej Juhoslávie dnes pôsobí nejedna stanica, za ktorej príjem a sledovanie je nutné platiť poplatky. Takýmito stanicami sú tiež srbské kanály od spoločnosti RTV Pink. Pre európskych divákov sú vysielané z pozície Hot Bird (13 st. vých.).
6. hodina • Platená televízia: Nova (Grécko)
Grécky paket Nova prevádzkuje spoločnosť Multichoice Hellas. Všetky programy sú dostupné v jednom programovom balíku za mesačný poplatok. Nachádzajú sa tu kvalitné filmové stanice a najmä množstvo športových kanálov.
7. hodina • Platená televízia: Digiturk (Turecko)
Filmové stanice tohto paketu sú dostupné tiež s originálnym zvukom, nechýbajú športové kanály venujúce sa futbalu a basketbalu. Abonent získava do prenájmu celý prijímací komplet, na výber má niekoľko programových balíkov vrátane PPV kanálov.
8. hodina • Platená televízia: AlbanicaSat (Albánsko)
V Albánsku pôsobia dva platené pakety, AlbanicaSat je jeden z nich. Abonencia nie je viazaná na krajinu, prístupovú kartu si môže na seba oficiálne zaregistrovať aj divák zo zahraničia.
9. hodina • Platená televízia: TPS (Francúzsko)
Francúzsky platený paket TPS ponúka množstvo televíznych a rozhlasových kanálov. PPV servis Multivision ponúka atraktívne filmy, šport a erotiku. Tento paket je vhodný pre ľudí ovládajúcich francúzsky jazyk, vysielané filmy sú zvyčajne dabované.
10. hodina • Platená televízia: AB Sat (Francúzsko)
Francúzska spoločnosť AB Groupe produkuje 20 tematických tv staníc, ktoré sú dostupné v satelitnom pakete AB Sat. Medzi nimi sú stanice ponúkajúce prevažne filmy, šport, dokumenty, hudbu a porno v cene od 9,90 Euro/mesačne.
11. hodina • Platená televízia: Canal Digital (Škandinávia)
Canal Digital patrí medzi vyhľadávaný paket pre záujemcov o neoficiálny príjem. Zvýšenej pozornosti sa teší vďaka množstvu filmových a PPV kanálov, na ktorých sa filmy uvádzajú v pôvodnom znení.
12. hodina • Platená televízia: SVT Europa (Švédsko)
SVT Europa vysiela pre Švédov žijúcich v zahraničí a to či už v Európe, severnej Afrike, Izraeli alebo v Turecku. Toto vysielanie do zahraničia existuje od roku 1997. Za prístupovú kartu sa platí ročný poplatok.
13. hodina • Platená televízia: SRG SSR (Švajčiarsko)
Švajčiarska štátna televízia vysiela cez satelit všetky svoje stanice v kódovanom digitálnom pakete. Prístupové karty sú k dispozícii pre Švajčiarov za jednorázový poplatok, pre divákov žijúcich v zahraničí za ročný poplatok.
14. hodina • Platená televízia: Canal Digitaal (Holandsko)
Holandský paket Canal Digitaal je ukážkou toho, ako to funguje keď sa dohodnú národné a súkromné stanice s komerčným prevádzkovateľom. Všetky stanice v jednom pakete! Užívateľ má jednu kartu cez ktorú sleduje programový balík podľa vlastného výberu.
15. hodina • Platená televízia: Showtime (Arábia)
Showtime je ďalším paketom určeným predovšetkým pre arabské krajiny. Napriek tomu tu možno nájsť stanice vysielajúce výlučne v anglickom jazyku. PPV servis ponúka najnovšie kino-filmy a atraktívne športové prenosy.
16. hodina • Platená televízia: Orbit (Arábia)
Digitálnu platenú službu Orbit (ponúkajúcu tiež orig. americké stanice a PPV servis) možno nájsť na dvoch satelitných pozíciách - Arabsat a Nilesat. Oficiálne predplatné sa dá získať aj pre naše územie, abonent získava digitálny prijímač Humax DX-300.
17. hodina • Platená televízia: Arabesque (Arábia)
Arabesque je určený pre divákov žijúcich v Európe. Paket prináša necelé dve desiatky kanálov vysielajúcich v arabskom jazyku, predovšetkým ide o stanice ART, medzi ktorými nechýbajú štyri športové kanály ART Sport 1-4.
18. hodina • Platená televízia: ADD (Arábia)
Arabský ADD (Arab Digital Distribution) dnes spája v sebe niekoľko paketov Al-Awael, FirstNet, Pehla a Star Select, z ktorých sa vytvorili jednotlivé programové balíky. Záujemca tu nájde aj športové a filmové stanice vysielajúce v angličtine.
19. hodina • Platená televízia: Visat (Mexiko)
Paket Visat prináša do Európy originálne mexické stanice. Žánrovo v nich dominuje hudba. Časť staníc z tohto paketu vysiela nekódovane, zakaždým sú to iné stanice. Paket je tiež známy pod označením Televisa.
20. hodina • Platená televízia: Zee Network (India)
Spoločnosť Zee Network pripravuje v hindčine dve televízne stanice, ktoré sú určené európskym divákom. K ich príjmu sa dá získať samostatná karta, alebo tiež karta spolu s prijímačom ART Digital.
21. hodina • Platená televízia: Deepam TV (India)
Deepam TV je britskou stanicou, ktorej cieľovou skupinou sú diváci ovládajúci tamilštinu v Európe a na Blízkom východe. Predplatné zabezpečuje britská firma Tele Europe Ltd. na obdobie 6 resp. 12 mesiacov.
22. hodina • Platená televízia: JSTV (Japonsko)
JSTV je prvou televíziou v Európe, ktorá prináša originálne japonské programy. Predplatné na túto stanicu je pomerne vysoké, stanicu možno nájsť predovšetkým v hoteloch na Slovensku a v Českej republike. Okrem samostatnej prístupovej karty je možné od JSTV získať celý prijímací komplet.
4.třída • Nebojte se firmware
1. hodina • Digitálny príjem: Strácate sa v pojmoch a skratkách?
V oblasti digitálneho príjmu pracujeme s množstvom skratiek a pojmov. V nasledujúcom článku prinášame prehľad a vysvetlenie tých najrozšírenejších.
III. Bakalářská škola 1.semestr • Umím navrhnout a namontovat
1. přednáška • Chystám sa inštalovať
Počet nainštalovaných satelitných súprav neustále rastie. Stači sa porozhliadnuť po okolí svojho bydliska aby sme zistili, že takmer každá domácnosť bez káblovej prípojky už vlastní prijímací satelitný komplet. Nemalá skupina ľudí sa odhodlá urobiť si inštaláciu svojpomocne.
2. přednáška • Analógový komplet
Dnes si popíšeme postup nainštalovania jednoduchej analógovej zostavy nasmerovanej na jednu satelitnú pozíciu. Môže to byť napríklad na Astru 1 (19,2 stup. východne) alebo na Hot Bird (13 stup. východne). Táto zostava bude pozostávať z paraboly, konvertora pre Ku pásmo a satelitného prijímača.
3. přednáška • Zaujímavé riešenia: Keď dážď/sneh spôsobuje výpadok signálu
S výpadkom satelitného signálu počas silného dažďa alebo sneženia sa stretol určite už každý majiteľ prijímacej súpravy. Existuje niekoľko spôsobov ako eliminovať tento nepriaznivý jav.
4. přednáška • Zaujímavé riešenia: Ako ukryť parabolu (1.)
Nie každý je potešený skutočnosťou, že si na fasádu domu má nainštalovať parabolu. Šerednú parabolu, ktorá naruší estetiku domu a jeho okolia. Pri troche úsilia sa dá nájsť východisko aj z takejto situácie.
5. přednáška • Zaujímavé riešenia: Ako ukryť parabolu (2.)
Efekt ukrytia docielime tiež použitím paraboly vyrobenej z transparentného (priehľadného) materiálu. V tomto prípade sú obmedzenia jedine v priemere paraboly, v takomto prevedení sa totiž vyrábajú maximálne do priemeru 1,1 m.