Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 25.04.2024 - 06:31:58 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

7.třída (5.hodina)
Nalaďte si: Športové stanice
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

Medzi populárny a najviac vyhľadávaný televízny žáner bezpochyby v satelitnom príjme popri erotike patrí tiež šport. Dôvodov prečo je tomu tak je niekoľko. Vychádzajúc už len z toho, že pri sledovaní neprekáža neznalosť jazyka v ktorom hovorí komentátor, robí akúkoľvek stanicu venujúcu sa tomuto žánru zaujímavou.

Obr.1 - Eurosport
(Astra 1G - 19,2 st. vých.)
Prehľad nekódovaných športových staníc začneme u tej najznámejšej stanici Eurosport. Túto paneurópsku stanicu má dnes možnosť prijímať 5 mil. domácností v 54 krajinách. Viac ako 96 percent divákov stanice ju sleduje vo svojom rodnom jazyku. Pokiaľ však ide o dostupnosť k tejto stanici v nekódovanej podobe, potom do úvahy prichádza iba jedna jazyková verzia. Z paketu ZDF Vision na pozícii Astra 1 (19,2 st. vých.) je šírená nekódovane nemecká verzia. Ďalšie verzie, vrátane českej, sú zakódované a sú určené len pre distribúciu do káblových rozvodov, resp. pre satelitné platené pakety.

Eurosport sa vo vysielaní venuje množstvu športov. Futbal - priame prenosy alebo záznamy z európskych i svetových pohárov, Champions League i UEFA. Tenis - prenosy z austrálskeho Grand Slams, z francúzskeho Roland Garros či amerického US Open. Zimným športom, či už na snehu alebo na ľade, je venovaný priestor v bloku Eurosport Winterpark, ktorý je vysielaný od novembra do marca. I tu sa vysielanie venuje európskym či svetovým šampionátom. Motorizmus je zastúpený prenosmi z pretekov Moto GP, Le Mans 24h, WRC Rally, Rally raid. Nechýba magazín LG Super Racing Weekend. Z cyklistiky sa vysielajú prenosy z talianskeho Giro, španielskeho Vuealta a francúzskeho Tour de France.

Obr.2 - Eurosport News Spain
(Astra 1G - 19,2 st. vých.)
Vo vysielacej štruktúre stanice tiež možno nájsť rôzne magazíny. Týždenník Eurogoals prináša prehľady a výsledky z európskych futbalových líg, rovnako i spravodajstvo, reportáže a rozhovory z futbalového diania vo svete. YOZ (Youth Only Zones) vysiela o adrenalínových a extrémnych športoch - snowboard, skateboard, surfovanie a pod. Od februára 2003 je blok WATTS vysielaním zostrihov z dramatických ale i kurióznych momentov športových akcií. V spolupráci priamo s medzinárodným olympijským výborom je pripravovaný magazín Olympic Magazine, prinášajúci archívne a historické materiály. Počas konania Olympiády stanica rozširuje vysielací čas na 24 hodín/denne. Stanica má inak vysielací čas od 8:30 hod. a končí okolo 2:00 hod. v noci.

Obr.3 - Eurosport News
(Eutelsat W3 - 7 st. vých.)
Eurosport pripravuje tiež ďalší kanál - Eurosport News. Ide o multimediálny športový informačný kanál, ktorý začal vysielať 1. septembra 2000. Ide o 24 hodinový kanál, ktorý popri obrazových správach, prináša tiež spravodajstvo a informácie v textovej a grafickej podobe. Stanica vysiela každých 15 minút najnovšie správy zo športov z celého sveta, či už z futbalu, tenisu, motorizmu, atletiky, golfu, basketbalu, hokeja, zimných športov, cyklistiky a mnohých ďalších vrátane suma. Stanica vysiela celkovo v šiestich jazykových verziach (anglicky, taliansky, španielsky, poľsky, turecky a grécky), pričom anglickú verziu možno nájsť na družici Eutelsat W3 (7 st. vých.).

Obr.4 - DSF
(Astra 1H - 19,2 st. vých.)
Pre nemecky hovoriacich divákov je pripravovaný športový kanál DSF - Deutsches Sport Fernsehen, ktorý začal vysielať 1. januára 1993. V jeho vysielaní sa objavujú priame prenosy z futbalovej Bundesligy, BBL alebo hádzanej. Koncepcia stanice je postavená tak, aby mohla osloviť divákov vo veku od 14 do 49 rokov. Vo vysielaní popri magazínoch a spravodajských blokoch možno nájsť prenosy a záznamy z podujatí športov: futbalu, motorizmu, hádzanej, basketbalu, volejbalu, tenisu, boxu, zimných a mnohých ďalších. Stanica vysiela z pozície Astra 1 (19,2 st. vých.).

Obr.5 - Golf TV
(EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
Priamo len golfu sa venujú dve stanice. Stanica Golf TV je dcérskym kanálom americkej stanice The Golf Channel, ktorú je možné v Európe tiež sledovať. Stanica vysiela 24 hodín/denne a prináša všetko čo sa týka golfu pre mladších, starších i pre ženy. Golfu sa podľa Andrewa Malchera, zakladateľa stanice Golf TV, venuje v Európe viac ako 6 miliónov ľudí. Kanál Golf TV začal oficiálne vysielať 22. novembra 2003, zatiaľ čo americký The Golf Channel vysiela už od roku 1995. Otázkou zostáva, dokedy bude Golf TV vysielať nekódovane nakoľko je jeho vysielanie zo satelitu určené pre paket Sky Digital. Podľa vyjadrenia Lee Kennyho z tejto stanice, je v záujme kanálu zatiaľ vysielať nekódovane.

Obr.6 - Sailing channel
(EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
Stanica Sailing Channel bola prvou stanicou na svete, ktorá sa venovala výlučne plachteniu a svetu lodí. Stanica začala vysielať v roku 2000 spočiatku so zameraním na taliansky trh, no neskôr pôsobenie rozšírila na Európu a USA. Športy okolo lodí sú čoraz populárnejšie, existuje množstvo pretekov a súťaží ako American's Cup, The Race, Vendée Globe či Volvo Race. Vo vysielaní sa objavuje spravodajstvo, predpovede počasia, rozhovory, kurzy a testy lodiarov.

Obr.7 - Extreme Sports Channel
(EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
Extrémnym a adrenalínovým športom sa venuje stanica Extreme Sports Channel. Ide o 24 hodín/denne vysielajúcu stanicu so zameraním na skateboard, korčulovanie, surfovanie, snowboard, BMX, moto-x a mnohé ďalšie extrémne športy. Vysielanie stanice tvoria videozáznamy z rôznych akcií a podujatí, priamo z pretekov i z pozadia ich konania. Vysielanie je dopĺňané hudobnými videoklipmi prakticky neznámych autorov a interpretov, avšak hudba ktorých úplne zapadá do obrazovej scenérie.

Výhradne konským dostihom sa venuje niekoľko staníc. Vysielanie takýchto staníc zvyčajne tvoria prenosy z jednotlivých dostihov a informácie súvisiace so stávkami. Najznámejším kanálom je talianský SNAI Sat, ktorý vysiela od roku 1995. Z ďalších kanálov sú to: turecký Jokey Kulübü, juhoafrický TellyTrack, poľský Hippika TV, britský Global Draw Greyhounds a nemecký Raze TV.


Obr.8 - Jokey Kulübü
(Turksat 1C - 42 st. vých.)
Pozícia 45 st. východne - Europe*Star:

  fr. 11,495 GHz/V (SR 3254, FEC 7/8)
 • TellyTrack - Južná Afrika, dostihy


 • fr. 11,618 GHz/V (SR 1858, FEC 7/8)
 • Hippika TV - Poľsko, dostihyPozícia 42 st. východne - Türksat:

  fr. 10,975 GHz/V (SR 5632, FEC 3/4)
 • Jokey Kulübü - Turecko, dostihyObr.9 - TellyTrack
(Europe*Star - 45 st. vých.)
Pozícia 28,5 st. východne - EuroBird 1:

  fr. 11,390 GHz/H (SR 27500, FEC 2/3)
 • Golf TV - V.Británia, golf


 • fr. 11,681 GHz/V (SR 27500, FEC 2/3)
 • Extreme Sports Channel - Holandsko, extrémne športy


 • fr. 12,564 GHz/V (SR 2170, FEC 3/4)
 • Sailing Channel - Taliansko, svet lodíPozícia 19,2 st. východne - Astra 1:

  fr. 10,830 GHz/H (SR 22000, FEC 2/3)
 • Raze TV - Nemecko, dostihy
 • Obr.8 - SNAI Sat
  (Eutelsat W2 - 16 st. vých.)


  fr. 11,597 GHz/V (SR 22000, FEC 5/6)
 • Eurosport News Spain - Španielsko, správy


 • fr. 11,953 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4)
 • Eurosport - Francúzsko, všeobecný šport. kanál


 • fr. 12,480 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4)
 • DSF - Nemecko, všeobecný šport. kanálPozícia 16 st. východne - Eutelsat W2:

  fr. 12,608 GHz/H (SR 27500, FEC 2/3)
 • SNAI Sat - Taliansko, dostihyObr.9 - The Golf Channel
(PAS 3R - 43 st. záp.)
Pozícia 7 st. východne - Eutelsat W3:

  fr. 11,283 GHz/V (SR 27500, FEC 3/4)
 • Eurosport News - Francúzsko, správyPozícia 4,8 st. východne - Sirius:

  fr. 12,111 GHz/H (SR 27500, FEC 5/6)
 • Global Draw Greyhounds - V.Británia, dostihyPozícia 43 st. západne - PAS 3R:

  fr. 12,578 GHz/H (SR 19850, FEC 3/4)
 • The Golf Channel - USA, golf
Ďalšie informácie:

Niekoľko tipov na www stránky:
www.bmilan.elpo.sk - tipy na športové prenosy
www.tv-sport.de - športové vysielanie na nemeckých kanáloch
www.knplogic.co.uk/sport/ - futbal vo vysielaní európskych tv staníc¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist