Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 20.07.2024 - 11:40:54 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

7.třída (3.hodina)
Digitálny príjem: Stanice vo formáte 4:2:2
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

Digitálny video-formát 4:2:2 bol zadefinovaný v MPEG-2 štandarde, ktorý v januári 1996 uznala ISO (International Standards Organization). Signál vysielaný vo formáte 4:2:2 nie je možné spracovať na digitálnych prijímačoch, ktoré sa bežne používajú v domácnostiach k DTH príjmu (bežné digitálne vysielanie satelitných staníc prebieha vo video-formáte 4:2:0). Ďalší rozdiel vychádza z vyššej kvality než dokáže poskytnúť formát 4:2:0. Formát 4:2:2 je ideálny pre použitie tam, kde sa bude video ešte prevádzať na PAL či NTSC. Prečo potom nebol 4:2:2 použitý pre vysielanie všetkých staníc, keď dokáže zabezpečiť lepšiu kvalitu na strane príjmu než 4:2:0? Odpoveď je ťažké zadefinovať, išlo pravdepodobne o voľbu, ktorú neskôr už nebolo možné zmeniť.

Kto používa formát 4:2:2

Medzi prvými ho začala pre distribúciu cez satelit používať EBU v septembri 1998, kedy prestala používať analógové vysielanie pre výmenu príspevkov v rámci svojej siete. Vysielanie v analógovej forme bolo dovtedy naviac kódované v tzv. systéme SIS. Použitie formátu 4:2:2 organizácii EBU zabezpečuje, že tento signál nemôžu sledovať majitelia bežných satelitných prijímačov. Tento video formát dnes používajú aj iné spoločnosti, čím sa chránia pred neautorizovaným príjmom. Najviac 4:2:2 prenosových kanálov v Ku pásme je na družici Eutelsat W3 (7 st. vých.) a taktiež na družici Eutelsat W1 (10 st. vých.). V pásme C je to napríklad na družici NSS 806 (40,5 st. záp.). Ako sa neskôr dočítate, príjem staníc v tomto formáte je predsa len realizovateľný v domácich podmienkach a naviac zvuková nosná je spracovateľná aj s bežnými prijímačmi. Signál 4:2:2 budú musieť spoločnosti ešte kódovať, inak ťažko zaručia neautorizovaný príjem keď sa jedná prakticky o FTA vysielanie, hoci oni berú 4:2:2 zatiaľ ešte stále ako určitú formu kódovania.

Príjem profesionálnymi prijímačmi

Na trhu je dostupná široká ponuka profesionálnych digitálnych prijímačov, ktoré zvyčajne dokážu spracovať signál ako vo formáte 4:2:2 tak aj v 4:2:0. Ich cena sa pohybuje rádovo nad 2 tis. dolárov. Medzi najznámejších výrobcov 4:2:2 prijímačov patria Barconet/Scientific Atlanta, Tadiran/Scopus Network Technologies či Tandberg.

Codico IRD 2800
Prijímač z dielne izraelskej spoločnosti Tadiran/Scopus, model Codico IRD 2800. Prijímač je kompatibilný s formátmi 4:2:0 a 4:2:2, pracuje s moduláciami QPSK, QAM, G.703. Na zadnom panely nechýbajú dva konektory kompozitného videa, jeden S-VHS konektor, dva páry audio analógového a digitálneho výstupu.

Alteia PSR 942
Prijímač z dielne spoločnosti Tandberg, model Alteia PSR 942. Umožňuje príjem formátov 4:2:2 a 4:2:0, má 2 páry stereo štandardných výstupov (analógový Musicam výstup, digitálny AES/EBU výstup), MPEG a Dolby AC-3 audio výstup - XLR konektor. Z modulácii podporuje QPSK. Frekvenčný vstup 950 - 2150 MHz, SR 1 - 45,5 Ms/s, FEC 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 a 7/8. Voči prijímaču Codeco IRD 2800 je niekoľkonásobne drahší, avšak má naviac zabudovaný dekodér systému podmieneného prístupu NDS VideoGuard a RAS descramblér.


Vyššie spomenuté prijímače, resp. žiaden iný prijímač pre príjem vysielania vo formáte 4:2:2, nie je určený pre individuálny príjem. Je to však skôr otázka peňazí, pokiaľ by niekto prejavil záujem zaobstarať si ho, najlacnejšou cestou je aukčný eBay.com, na ktorom možno nájsť i takéto zariadenia. Akokoľvek, príjem 4:2:2 staníc je možný tiež pomocou prijímača Nokia 9600 s DVB2000, kedy sa cez SCSI rozhranie zaznamenáva do počítača dátový stream a ten sa neskôr prostredníctvom prehrávača dá prehrať. Podobný spôsob je aj s použitím DVB PCI karty (napr. Broadlogic 2030).


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist