Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 25.06.2024 - 18:42:25 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

7.třída (8.hodina)
Nalaďte si: České stanice / Czech Link
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

Obr.1 - Óčko (EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
Jedinou českou nekódovanou stanicou, ktorú možno naladiť v digitálnej podobe z družice, je česká hudobná stanica Óčko. Táto stanica začala oficiálne vysielať 30. septembra 2002, vtedy ešte pod názvom Stanice O, z družice EuroBird 1 (28,5 st. vých.). Od 8. septembra 2003 sa predstavila stanica v novej podobe a pod novým názvom - Óčko. Stanica je zameraná na divákov vo veku 15 - 35 rokov. 25 percent vysielacieho času je venované českej a slovenskej hudbe.

V roku 2004 by sa mohli k nej pridať ďalšie tri nekódované stanice. Prvá z nich, telenákupná stanica Nat 1 plánovala už vlani začať vysielať i prostredníctvom satelitu. Druhou stanicou je novovznikajúca Hobby televize, ktorá začne vysielať v druhej polovici tohto roku. Treťou je projekt kultúrneho kanálu ART Native, ktorého zrealizovanie bolo neustále posúvané. Či to budú práve tieto stanice, alebo sa dočkáme aj iných (tématické a regionálne kanály ČT, ktoré ale budú pravdepodobne zakódované), to skutočne ukáže až čas.

Obr.2 - ČT 1 (EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
Štátne kanály ČT 1 a ČT 2 verejnoprávnej televízie ČT sú už niekoľko rokov vysielané cez paket Czech Link. Časť vysielania oboch staníc je dostupná nekódovane (ide hlavne o spravodajské a kontaktné relácie), prehľad nekódovaného satelitného vysielania bol donedávna značený na teletexte ČT. Vysielanie je inak kódované z dôvodu dodržiavania autorských práv. Prístupové karty sú predávané za jednorázový poplatok cca 3290 Kč.

V pakete Czech Link je od februára 2003 tiež dostupný český športový kanál Galaxie Sport. Táto stanica nie je automaticky sprístupnená každému majiteľovi karty Czech Link, ale je dostupná za ročný poplatok 2650 Kč.

Obr.3 - Karta pre príjem paketu Czech Link (CryptoWorks)Obr.4 - Staršia karta (CryptoWorks)
Prístupové karty Czech Link sa predávajú v špecializovaných predajniach satelitnej techniky alebo priamo u TRADE and TECHNOLOGY. Karta sa predáva ako balíček, v ktorom sa nachádza karta, niekoľko základných informácií o Czech Linku a Žiadosť o aktiváciu s dvoma kópiami. Tento balíček majú i mnohé slovenské predajne.

Takto zakúpenú kartu možno automaticky používať po dobu 28 dní, počas ktorej sú sprístupnené stanice ČT 1, ČT 2 a Prima. Počas tejto doby je jej majiteľ povinný vyplniť priloženú Žiadost o aktiváciu a aj s kópiami zaslať do Českej televízie (spolu s potvrdením o zaplatení posledného koncesionárskeho poplatku ČT). Ak tak neurobí, karta bude po 28 dňoch zablokovaná. Doba expirácie je zapísaná na kartu po jej prvom vložení do prijímača, takže uvedené dni sa nepočítajú podľa skutočných dní jej používania ako si mnoho ľudí mylne myslí.

Obr.5 - Prima (EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
Kartu tak môže na seba zaregistrovať iba osoba majúca trvalý pobyt v Českej republike, naviac platiaca si koncesionársky poplatok. V Zmluve je tiež uvedené, že kartu je možné používať iba na území Českej republiky. V skutočnosti však nemožno kartu cez satelit lokalizovať a príjmu českých staníc sa dnes teší veľa zahraničných divákov.

V pakete Czech Link je od počiatku jeho existencie tiež dostupná česká súkromná stanica Prima. Najpopulárnejšia česká súkromná stanica Nova sa dodnes na žiadnom satelite neobjavila. Tento rok očakávame zmenu v tomto stave. Viacej informácii (z ktorej družice, v akom kódovacom systéme) bude dostupných až po spustení testovacieho vysielania.

Pozícia 28,5 st. východne - EuroBird 1:

Obr.6 - Galaxie Sport (EuroBird 1 - 28,5 st. vých.)
  fr. 12,607 GHz/H (SR 27500, FEC 3/4) - paket Czech Link
 • ČT 1 (*) - prvý štátny kanál
 • ČT 2 (*) - druhý štátny kanál
 • Galaxie Sport (*) - športový kanál
 • Óčko - hudobný kanál
 • Prima (*) - všeobecný/zábavný kanál
 • ® rádio stanice:
  • ČRo - Region
  • ČRo 1 - Radiožurnál
  • ČRo 2 - Praha
  • ČRo 3 - Vltava
  • ČRo 6 - Český rozhlas 6
  • ČRo 7 - Radio Praha
  • Radio Proglas

 • (*) potrebná karta Czech Link


Ďalšie informácie:

www.satelitshop.sk - internetový obchod v SR kde kúpite kartu Czech Link (predaj aj do zahraničia)
www.satelitshop.cz - internetový obchod v ČR kde kúpite kartu Czech Link
Platená televízia - prehľad európskych kódovaných digitálnych paketov
www.czechlink.cz - oficiálne stránky Czech Link¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist