Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 08:09:04 satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu


Vyhledávání


Škola satelitního příjmu
Jak už z názvu našeho webu vyplývá, jde o odborně-populární web, kde by se měly setkávat různé skupiny užívatelů satelitní techniky. Naší ambicí je, aby si přišlo na své co nejširší spektrum čtenářů, počínaje odborníky, kteří se vyžívají v detailech, až po laiky, kteří potřebují jen zakoupit, zapnout a užívat. A protože už při vzniku tohoto webu jsme si pověděli, že nejvíce asi bude přibývat nováčků, rozhodli jsme se pro ně, a nejen pro ně, připravit jakéhosi průvodce satelitním příjmem. Dnes s potěšenim konstatujeme, že můžeme odstartovat první kapitolu jednoho z našich nejdůležitějších projektů - Školu satelitního příjmu. Víme, že každý, tak jako kdysi i my, musí jednou začínat od nuly a proto se budeme snažit držet populárně-naučného způsobu výkladu. Takže ...

Co se vyučuje v naší škole!

Projekt Škola satelitního příjmu má 3 stupně: Základní škola (vysvětlení základních pojmů a popisů komponentů), Škola mistrů (rozšíření vědomostí v oblasti dekódování, motorických natáčecích systémů, ...) a Bakalářská škola (nasazení teorie do praxe), přičemž každý obsahuje několik tříd a ty budeme postupně absolvovat.


 

7.třída (1.hodina)
Analógový príjem: Programová ponuka neustále klesá
Verze pro tisk
 Úvodní stránka Základní škola:

Obr.1 - nemecký kanál Sat.1
(Astra 1 - 19,2 st. vých.)
S klesajúcim počtom staníc vysielajúcich v analógu klesá i atraktívnosť tejto formy satelitného príjmu. Je síce pravda, že niekoľkokrát do týždňa možno počuť na stanici Herbalife (Eutelsat W1 - 10 st. vých.) vysielanie v češtine, no pokiaľ nie sme predajcami kozmetických výrobkov uvedenej spoločnosti, jej vysielanie nám nijako neučaruje. Počet dostupných analógových staníc sa dá stále počítať na celé desiatky tv kanálov, avšak s pestrosťou je to horšie. Pozícia Astra 1 (19,2 st. vých.) sa stala centrom pre nemecky hovoriace publikum a pre ostatných zostala hŕstka nie príliš atraktívnych staníc na Hot Birde (13 st. vých.), no aspoň jazykovo pestrejších než je tomu na Astre 1.

Oplatí sa kúpiť analóg?

Z dlhodobého hľadiska sa analógový komplet určite nevyplatí, naproti tomu je to najlacnejšia cesta k satelitným staniciam. Záleží minimálne od toho, či vám vyhovuje ponuka staníc, ktorá je momentálne k dispozícii. Pri kúpe analógového kompletu dnes treba vychádzať zo záujmu sledovania staníc v nemeckom jazyku z pozície Astra 1, maximálne ešte s multifeedom na Hot Bird. Prípadnú kúpu natáčania k analógu si premyslite, na ostatných družiciach dnes vysielajú len arabské či turecké stanice. V prípade neskoršieho prechodu na digitál treba vedieť, že natáčanie s tiahlovým motorom nie je kompatibilné s DiSEqC systémom natáčania, ktoré je k dispozícii štandardne pri všetkých digitálnych prijímačoch. Existujú síce spôsoby napojenia tiahlových motorov na DiSEqC ovládanie, no má to svoje úskalia a sú to hlavne ďalšie investície.

V opačnom prípade analógové vysielanie neuspokojí ani menej náročného diváka. Na rok 2004 je ohlásený štart nových analógových staníc, no týka sa to jedine pozície Astra 1, kde majú pribudnúť 1-2 nemecké stanice. Inak nič nové v analógu nemožno očakávať. Ak nie sme naozaj prinútený kúpiť satelitný komplet za čo najnižšiu cenu, potom sa treba obzrieť po digitálnom prijímači. Hoci aj ten na príjem FTA nekódovaných staníc prinesie násobne viac tv a rádio staníc než analóg.

Obr.2 - spravodajský kanál BBC World
(Hot Bird - 13 st. vých.)
Čo dnes analóg ponúka?

 • stanice v nemčine


 • Nemecké stanice sú, ako už bolo spomenuté, sústredené na pozícii Astra 1. Vysielajú tu verejnoprávne kanály ARD, ZDF; komerčné stanice Sat.1, Pro 7, RTL, RTL II, Super RTL VOX, Kabel 1, Tele 5; kultúrny kanál ARTE a 3.Sat; dokumentárny kanál Phoenix; spravodajský kanál N24 a Bloomberg; hudobné stanice MTV Central, Viva a Viva Plus; športové kanály DSF a Eurosport; telenákupné stanice QVC Germany a Home Shopping Europe; regionálne stanice MDR, WDR, BR 3, SF RP, Bayern Fern., Hessen Fern. a ďalšie. Z pozície Hot Bird vysiela Deutsche Welle TV a ARTE.

  Obr.3 - maďarský kanál M2
  (Hot Bird - 13 st. vých.)
 • stanice v angličtine


 • Niet si z čoho príliš vyberať. Na pozícii Astra 1 vysiela spravodajský kanál CNBC Europe, americký spravodajský kanál CNN International a športový kanál Eurosport. Na pozícii Hot Bird vysiela britský spravodajský kanál BBC World a v angličtine je dostupná tiež časť vysielania nemeckej stanice Deutsche Welle TV.

  Za zmienku možno ešte stoja náboženské stanice TBN Europe (Hot Bird) a Good News (Eutelsat W2).


  Obr.4 - francúzsky kanál TF1
  (Atlantic Bird 3 - 5 st. záp.)
 • ďalšie stanice


 • Francúzske stanice: kultúrny kanál ARTE (Astra 1 i Hot Bird), France 5 (Hot Bird i Atlantic Bird 3), TV 5 Europe (Hot Bird) a z družice Atlantic Bird 3 stanice M6 - Métropole 6, France 2, TF1 a France 3.
  Maďarské stanice: druhý kanál štátnej tv M2 (Hot Bird) a súkromná stanica Duna TV (Hot Bird).
  Talianské verejnoprávne kanály: RAI Uno, RAI Duo a RAI Tre (Hot Bird).
  Poľské stanice: TVN, TV Polonia a TV 4 (Hot Bird).


  Obr.5 - dánsky kanál DR 2
  (Thor 2 - 0,8 st. záp.)
  Vysielanie vo formáte D2-MAC/EuroCrypt

  V tomto analógovom formáte dnes vysiela už len pár tv staníc a aj to s výhľadom ich odpojenia v najbližších mesiacoch. Koncom roka 2003 bolo ešte možné z pozície Thor 2 / Thor 3 (0,8 st. záp.) / Intelsat 707 (1 st. záp.) zachytiť švédsku stanicu 3+, dánsku DR 2 a TV 3 Danmark či nórsku TV 3 Norge. Z pozície Sirius 2 / Sirius 3 (4,8 st. vých.) vysielajú švédske stanice TV 3 Sverige, Z TV a nórska Z TV.

  Kúpa prijímača s D2-MAC/EuroCrypt sa určite nevyplatí, aj keď karty pre neoficiálny príjem týchto staníc k dispozícii sú.

  Obr.6 - erotický kanál Fantasy
  (Turksat 1C - 42 st. vých.)
  Ďalšie kódované stanice

  Na pozícii Hot Bird kódujú časť vysielania (najmä športové prenosy) talianske stanice RAI Uno, RAI Duo a RAI Tre v systéme Discrete 12. Taktiež poľský tv kanál TV 4 kóduje časť vysielania v systéme Polish-Crypt. Kódovací systém Syster-Nagravision sa bude zrejme používať najdlhšie, nakoľko spoločnosť Canal+ má záujem pokračovať ešte niekoľko rokov vo vysielaní svojich staníc v analógovej forme, ktorú využívajú milióny užívateľov v Európe a Afrike. Stanica CANAL+ France vysiela z družice Atlantic Bird 3 (5 st. záp.) a Atlantic Bird 2 (8 st. záp.), stanica CANAL+ Espana z družice Hispasat 1D (30 st. záp.). Spomenutý kódovací systém ešte využívajú turecký filmový kanál CINE 5 a erotický kanál Fantasy, ktoré možno nájsť na družici Turksat 1C (42 st. vých.).


  ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
  Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist