
Conax se prosazuje i v Německu. Někdejším rozhodnutím společnosti Premiere byl sice zaveden systém Nagravision jako fakticky kódovací systém pro Německo, ale dnes už je situace jiná a o slovo se hlásí konkurence.
Bohužel je skutečností, že Nagravision se za ty roky stal velmi ignorantní, arogantní, navíc komplikovaný a bez odpovídající reakce, popř. bez zcela žádné zpětné odezvy supportujícího dodavatele. „Nagra“, jako jediný standard kódování v Německu, si „zabetonoval“ monopol. To ale není dobré ani pro nové poskytovatele placené televize, ani pro výrobce set-top-boxů. Stále více tržních subjektů si v posledních měsících stěžovalo na nepřístojné chování švýcarské firmy Nagravision. To je také jedním z důvodů, proč se nyní několik německých broadcasterů rozhoduje pro norský kódovací systém Conax.
 |
Oficiální karty určené k příjmu stanic vysílaných v Conaxu. |
FRK, specializované sdružení pro rozhlasové a televizní vysílání a zařízení kabelových sítí, dne 9. 11. 2004 na svém kongresu v Lipsku oznámilo, že začalo nakupovat boxy s vestavěným dekodérem Conax a jednotliví členové FRK ve svých sítích začnou používat i kódovací systém Conax. Jedná se o platformy placené kabelové televize Eutelsat, Visavision a Kabelvision, které se v posledních dnech jednoznačně rozhodly pro tento kódovací systém. K nim se nyní přidala i lipsko-mohučská kabelová společnost Primacom. Sdružení FRK má mnoho členů s úrovní sítě 3 a ještě více s úrovní sítě 4. Odhaduje se, že prostřednictvím členů sdružení FRK – kterých je 106 – se pokryje více než 6 miliónů domácností „poslední míle“. Jen společnost Primacom má v Německu okolo 1,1 miliónů kabelových přípojek.
 |
CAM moduly Conax (ver. 1.08, 3.03 a 4.0). |
Je nepochopitelné, proč v posledních měsících Nagravision jednal na německém trhu tak nafoukaně. Pravděpodobně proto, poněvadž již vycházel z toho, že si „zabetonoval“ monopol. Avšak konkurence je hnací silou trhu a někteří broadcasteři si nedají všechno líbit. Čas „nemoci“, zvané monopol, už dávno minul. Conax vítězí a začíná se prosazovat a to je pro trh dobré. Někteří odborníci ale upozorňují na to, že když se na trhu zavedou dva kódovací systémy, bude to pro zákazníky komplikované. Pro samotnou technickou aplikaci to však nepředstavuje žádný problém. Jeden systém bude přímo nahrán do boxů jako software a druhý se případně doplní pomocí přístupového modulu (CAM). To se může udělat tak či onak. Budeme tedy všichni zvědaví, jak teď budou zastánci „Nagra“ argumentovat a co si dovolí. Bohužel je také skutečností, že dříve po nějakou dobu přívrženci systému „Nagra“ nedovolili mít v set-top-boxu žádné přístupové rozhraní (CI). To už se ale naštěstí také mění.
Uvidíme tedy, jak se systému Conax bude na důležitém německém trhu dále dařit. Jen na okraj připomeňme, že pro norský Conax se rozhodla i slovenská TV JOJ, která by měla opět obnovit své distribuční vysílání přes satelit Thor právě v tomto kódovacím systému.
S využitím zdroje: Conax gewinnt, www.infosat.lu, 10.11.2004, volně upraveno a zkráceno