Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 15.06.2025 - 17:30:24   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV info



Rubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:





Naše ikonky pro Vaše stránky




 
TV info - Internet a IPTV | Články
 

Seznamte se – DVB PCI karta Technisat s předplatným EOL

  Autor: Redakce , e-mail: redakce@satcentrum.com Přidané: 26.11.2001


Zatímco nabídka digitálních receiverů je na našem trhu již poměrně pestrá, nabídka satelitních tunerů jako karet k zasunutí do počítače, není zase až tak bohatá. Přitom se jedná o určitě zajímavou možnost rozšíření multimediálních funkcí vašeho PCčka.

Můžete sledovat televizní či rozhlasové pořady ze satelitu a to i ve zmenšeném okénku na pozadí jiné vaší aplikace či činnosti (například zrovna nyní píšu tento článek a v pravém horním rohu sleduji záznam z automobilové Network Q Rally ve Velké Británii na stanici AB Moteurs). K řadě stanic lze používat teletext s interaktivními odkazy a službami, na které se dostanu rychle a pohodlně kliknutím tlačítka myši. (žádné pomalé načítání stránek, jako na domácí televizi). Navíc si mohu stránky uložit na disk k budoucímu použití či vytisknout na tiskárně. No a v neposlední řadě mohu pomocí některých digitálních satelitních karet stahovat data přes internet ze satelitních družic, a to rychlostí, jakou bych nedosáhl ani běžnou pevnou linkou, o modemu ani nemluvě (až 2 MB za sekundu). A další výhoda, která mne ještě napadá je i nižší cena této DVB karty, jak u klasického receiveru (protože výrobce ušetří za skříň, zdroj, část elektroniky a za dálkové ovládání). Samozřejmě neopomenu uvést ani základní nevýhodu, kterou je nutnost mít pro sledování programů modernější počítač, splňující základní požadavky na plynulost dekódování a zobrazení obrazu (procesor o frekvenci minimálně 266 MHz, slot PCI, CD ROM mechanika, minimálně 50 MB volného místa na disku , 2D grafická karta, zvuková karta a operační systém Windows 98 či Windows ME). Pro připojení na internet je pak potřeba mít telefonní modem a aktivované připojení přes některého místního providera, nesmíme zapomenout samozřejmě ani na vnější satelitní jednotku – tedy parabolu a universální konvertor.

Také já jsem střídal roky různé klasické stolní satelitní receivery - až teprve nedávno jsem začal i v atraktivním večerním „televizním“ čase opouštět pohodlí pohovky a křesla ve svém pokoji s domácím kinem a velkou televizní obrazovkou a mířit do pracovny ke svému počítači, ve kterém mi přibyla DVB satelitní karta.

Rozhodl jsem se pro zakoupení cenově výhodného Europe Online Entertaiment Boxu, tedy balíčku, který obsahoval DVB PC kartu firmy Technisat, instalační CDčko s ovladači a pomocnými programy pro nastavení a sledování TV a R stanic a teletextu, SW pro připojení na internet Europe Online a stahování programů, manuál a aktivační kód a PIN kód pro jednoroční bezplatný přístup na server Europe Online a do jeho download centra pro sathování programů přes satelit. Po roce by měl být měsíční poplatek za využívání EOL asi 15 Euro.

Jak už vyplývá z pojmenování karty, jedná se o zásuvnou kartu do slotu PCI, osazenou tunerem o se vstupním rozsahem 750-2150 MHz s procesorem B2C2 a obvody pro dekódování televizních, rozhlasových stanic a teletextu a interaktivnch služeb z digitálních transpondérů. Provedení, které používám, nemá rozhraní CI pro připojení případných CA modulů pro kódované vysílání, lze tedy sledovat jen volné stanice (FTA). Existují samozřejmě i DVB karty s CI, ty už jsou ale dražší a nejsou spojeny s cenově výhodnou nabídkou internetu EOL. Po vybalení karty zběžně očima prolítnu obrázky v názorném průvodci instalací, usazuji kartu do volného PCI slotu a restartuji počítač. Ovladače se sami nainstalovaly z vloženého CD, zbývá spustit instalaci EOL a po připojení na www.europeonline.com se zaregistrovat přiloženým aktivačním kódem a heslem a zvolit si svoji mailovou adresu a heslo pro přístup do downloadové centrum, odkud si budu nechávat posílat programy přes satelit. Celá instalace proběhla rychle a bez sebemenších problémů, spolupráce s novějšími grafickými kartami je bezproblémová. Vyzkoušel jsem instalaci s kartami Nvidia TnT2 a ATI Rage Pro a dokonce s s kartou ATI All in Wonder, kde nedošlo k „hádání se“ s vestavěným televizním tunerem, samozřejmě naráz se dala spouštět jen jedna aplikace – buď televizní, či satelitní tuner.

Obraz i zvuk je z DVB PC karty ve výborné kvalitě v okně i v celoobrazovkovém zobrazení, netrhaný. Také teletext chodí na stanicích, které jej vysílají rychle a korektně bez chyb či výpadků, oceňuji rychlý pohyb kliknutím tlačítkem myši na stránky či odkazy v textu, které mě hned posouvají na zvolenou stránku, bez nutnosti zadávání čísel klávesnicí. Nastavil jsem parabolu na pozici družic Astra na 19,2 stupních východně a do paměti jsem uložil asi 120 volných televizních stanic a stejné množství rádií. K jednoduchému nastavení použijeme Sky Setup, kdy můžeme individuelně nastavovat družici, frekvenci, polarizaci, hodnoty SR a FEC i V-PID, A-PID, PCR-PID i dokonce ECM-PID pro kódované stanice a to v hexadecimální i v desítkové soustavě. Samozřejmě lze použít automatické vyhledávání – scanování dostupných stanic. Obvody karty dále obsahují signál 22 kHz a také DiSEqC verze 1.0, můžeme tedy připojit až čtyři konvertory pro příjem z více družic. Pro pohodlnou správu předvoleb slouží Channel Management, kdy mohu v abecedně uspořádaném seznamu všech nalezených stanic dělat editaci a označovat si favoritní stanice, které chci sledovat. U každého programu se mi zobrazuje také informace o právě vysílaném a následujícím pořadu, pokud je tato informace (EPG) providerem vysílána.

Prověřoval jsem také možnost satelitního internetu přes providera Europe Online. Na přiloženém CDčku jsou kromě instalace, ovladačů a pomocných programů, jako jsou DirectX, Internet Explorer 5.5, Media Player, Microsoft Virtual Machine, WinDVD a Sky2PC také program pro správu pošty E-lert, TwoFish Decryption Post Processing Module a klient pro stahování souborů přes satelit Fazzt. Princip internetu přes transpondery, pronajaté pro přenos dat EOL je jednoduchý. Připojím se přes modem či pevnou linku na internet, dostanu se na stránky EOL a po zadání přístupového jména a hesla se dostanu do downloadového centra. Zde si vyberu, co si chci stáhnout – od rozsáhlých softwarových balíků, přes hry, video či audio soubory až po programy pro dospělé. Označím si, o co mám zájem a na obrazovce se mi objeví, kdy se dané vybrané soubory budou přenášet ze satelitu a pomocí programu Fazzt se mi uloží do počítače na harddisk. Hned napoprvé mne překvapilo to, že jsem si objednal soubory asi půlhodinku před půlnocí, ale software ke mně měl dorazit až kolem půl šesté ráno. Tedy přede mnou již byla řada požadavků od jiných, dříve objednávajících zájemců. Samozřejmě jsem se mohl odpojit od internetu a nechat jen puštěný počítač, kdy program Fazzt pracující na pozadí by v uvedenou dobu programy přijal a uložil na harddisk. Můžu si také vyvolat informaci, co se právě stahuje a připojit se, zaregistrovat si stažení a uložení souborů v okamžiku, kdy budou vysílané. Jak jsem uvedl, rychlost načtení dat z družice dosahuje až 2 MB za sekundu, takže i 100 MB programy se dostanou do počítače během chvilky. Funguje to dobře a pokud chcete stahovat velké množství dat, pak je tento jednostranný internet pro vás velmi vhodný. Pro běžnou korespondenci a prohlížení www stránek budete muset i nadále využívat služeb vašeho současného poskytovatele připojení na internet a nevyhnete se ani poplatkům za telefonní impulsy, pokud používáte telefonní modem. V tom vám DVB PC karta ani s bezplatným ročním používáním EOL peníze neušetří.

Na závěr malé shrnutí – kartu DVB PC Technisat používám již několik týdnů k sledování volných digitálních stanic z družic Astra 1, Hotbird 1-5 a Eurobird 1/Astra 2 a k občasnému stahování software přes Europe Online. S obrazem, zvukem, teletextem i uživatelským komfortem jsem spokojený, pouze mi občas vadí několikahodinové čekání na soubory k zaslání přes satelitní internet, kdy z tohoto důvodu musím nechat běžet zapnutý počítač. Je to zaviněno zřejmě velkým zájmem o tuto službu mezi satelitními fanoušky v západní Evropě. Na druhou stranu je to zadarmo (aspoň na jeden rok), tak si musíme počkat… Kartu doporučuji pro její vlastnosti, uživatelskou přívětivost a poměr výkon/cena pro každého zájemce o příjem volných digitálních stanic z běžných, u nás dostupných družic, případně o satelitní internet EOL.

Uvedenou DVB PC kartu jsem zakoupil u firmy JJJ SAT & BESIE, zájemci ze Slovenska si mohou kartu objednat za dobrou cenu na www.Satshop.sk.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 28   ¤

Verze pro tisk




Další články z rubriky:
09.04.2001 • Satelitní internet, aneb surfování přes družice [ 4 ]
09.04.2001 • Web-Sat - obousměrný satelitní internet [ 3 ]

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.


za obsah níže uvedených komentářů satCentrum nezodpovídá!
[ nejnovější komentáře jsou nahoře ]
2 / 2

  A ako je to roku? 

08.12.2001 21:53 • ONeil
Ake su poplatky po roku pouzivania na dalsi rok?
 
 
  Môj príspevok 

04.12.2001 10:38 • Markus
Nepoznate niekto nejake CZ / SK forum o europeonline a DVB ?
 
 
  ADSL + telecom = forget it !! 

01.12.2001 13:05 • Rakerihoo
Jestli si nekdo mysli, ze ADSL bude jenom o trosku drazsi nez ISDN, tak to asi zije v jiny zemi. Myslim, ze nam vsem vypadnou oci z dulku az uvidime ceny za ADSL pripojeni. Muj typ je 10x ISDN tarif. Podle me je nejlepsi volba Nejlevnejsi mikrovlna - treba TELE2 a limit 200 MB pro surf, mail, hrani, upload + satelit na download. Jestli to bude porad download pres noc, tak je absolutne v pohode.
 
 
  Mám Siemense 

30.11.2001 09:47 • jansebek
A jsem nadmíru spokojený, jde vše jak píše markus + když je dobrý SW (FFM - File Fetch Manager)nemusím ani moc surfovat. Je tam všechno často dřív než to na nějakém serveru najdu. Rozhodně neuvažuju o ADSL!!
 
 
  je to dobra vec ... 

28.11.2001 22:34 • markus
Ja sice mam klasicky digital, ale planujem si kupit aj spominanu kartu. Ponuka moznosti, ktore u normalneho digitalu nejdu.

Ako napriklad: mp3 radio, priame grabovanie videa do MPEG2, interaktivne TV kanale ...

a preco si nestiahnut nejaky film v divixe za 40 min .... :))
 
 
  !!!! 

27.11.2001 13:11 • Jozo
STRONG SRT 4200 - 10.990 Sk s DPH, krátky popis: Free to Air Dig. + Analog, 500TV + 500 radio prog., OSD, DiSEqC


 
 
  ??? 

27.11.2001 06:41 • Jano
Chcelo by to TV-out, ale to potom stoji 14.000,- a to je dost. Mozno by stacila graficka karta z TV-out, ale aj do nej treba investovat min. 3000 sk. (potom cca 11.000) To sa uz blizi k cene dig.prijimaca.
 
 
  Internet? 

26.11.2001 23:33 • thomasCZ
No urcite to je sikovny produkt, ale proc ten internet lamat pres koleno? Jiz brzo se dockame ADSL, presto ze asi bude drazsi nez ISDN bude to pohodlnejsi nez UP pres pozdemni cestu a DOWN pres SAT. Sam autor pise ze pri beznem surfovani to penize neusetri, no a priznejme si kdo z nas stahuje denne 500MB a vic? A pokud ano, urcite uz nejaky zpusob uz nasel :-))) A proc koukat na programy v digi. kvalite na 17” monitoru?
 
 
Celkový počet komentářů: 28 / zobrazují se: 21 ... 28

|<«12»>|


zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist