Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Sobota • 03.06.2023 - 16:10:53   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Gps | Články
 

Nemáte GSM signál? Nevadí, satelitný určite máte!

  Autor: Redakcia , e-mail: redakcia@satcentrum.com Přidané: 12.02.2002


Pokiaľ nemáte k dispozícii GSM signál, tak alternatívne možnosti telefonovania nekončia nutne pri pevnej telefónnej linke. Dnes je tu opäť telefonovanie cez satelit. Po gigantických projektoch Iridium či Globalstar na naš trh prišiel menší projekt pod názvom Thuraya. S použitím jediného satelitu na orbite je ním pokrytá Európa, severná Afrika a Blízky východ. Je to však vhodná alternatíva aj pre bežných užívateľov?

Celý systém stojí a padá na jedinej družici nachádzajúcej sa vo výške 36 tis. km nad Zemou, na geostacionárnej pozícii 44 stupňov východne. Satelit s označením Thuraya-1 vypustila v októbri 2000 nosná raketa Zenit 3 z ”plávajúceho” kozmodrómu Sea Launch. Vyrobili ju v továrňach satelitného výrobcu Hughes Space & Communications International, Inc. s plánovanou životnosť 12 - 15 rokov. Záložnú družicu Thuraya-2 vynesie v dohľadnej dobe nosná raketa Ariane 5 a jej pozícia na orbite bude 28,5 stupňov východne.

Komerčná prevádzka bola spustená v druhej polovici roku 2001 so službami hlasovými, faxovými a dátovými. Pre hlasovú službu sa využíva L-pásmo (Zem-satelit: 1626,5 - 1660,5 MHz; satelit-Zem: 1525,0 - 1559,0 MHz). Pre iné služby a prenosové kanály sa používa pásmo 6425,0 - 6725,0 MHz (Zem-satelit) a 3400,0 - 3625,0 MHz (satelit-Zem). Celkovo má systém kapacitu pre 13750 telefónnych spojení.

Duálne mobilné telefóny pracujúce na celulárnom systéme, umožňujú vo väčších mestách využívať na spojenie klasické GSM vysielače, pričom v odľahlejších oblastiach sa na spojenie využíva družicový spoj. Na telefóne sa dá navoliť prioritný mód na pozemnú GSM sieť, pričom pri výpadku GSM signálu sa telefón automaticky prepne na satelitný mód.

Počas GSM módu je anténa stiahnutá, no počas satelitnej prevádzky je ju nutné mať vytiahnutú (vysoká 13 cm). Čo sa stane ak som sa práve prepol z GSM módu na satelitný nakoľko mi v ňom prichádza hovor, avšak anténa je stiahnutá a tak nie je k dispozícii dostatočne silný signál na vytvorenie spätného spojenia na satelit? V tomto prípade je majieľ upozornený na nutnosť vysunutia antény pomocou špecialného zvukového signálu a textovej správy zobrazujúcej sa displeji telefónu. Po vytiahnutí antény sa automatické upozornenia vypnú a vy môžete prijať hovor.


Služby
V móde GSM sú k dispozícii: SMS, hlasová schránka, telefónny zoznam, príjem informácii (ako je počasie, dopravné hlásenia, ...).
V satelitnom móde je k dispozícii taktiež funkcia GPS prijímača - globálneho polohového systému. Svoje aktuálne údaje o polohe môžete poslať ďalej pomocou SMS správy alebo pripojiť telefón k PC a ďalej údaje spracovávať. Dátová komunikácia sa uskutočňuje s prenosovými rýchlosťami 2,4 alebo 4,8 alebo 9,6 kb/s.

Pokrytie
Zo satelitu je pokrytá takmer celá Európa (s výnimkou severských častí Švédska, Fínska a Nórska), severná a centrálna Afrika, krajiny Blízkeho východu a dva spot-beam vyžarovacie diagramy sú nasmerované na Indiu.

Cena
Nasledujúce ceny treba chápať iba ako orientačné, keďže obstarávacia cena mobilného telefónu ako aj mesačných poplatkov sa v jednotlivých krajinách návzájom líši. Napríklad mobilná sada s telefónom HNS-7100 stojí 950 dolárov. Okrem telefónu balík obsahuje nabíjačku batérií, dobíjateľné batérie a THURAYA-SIM kartu. Aktivácia stojí 30 dolárov plus mesačný poplatok je 14 dolárov. Minúta telefonovania na iné telefónne číslo Thuraya stojí 0,58 dolára. Minúta spojenia na iné telefónne číslo sa pohybuje od 0,64 do 1,73 dolárov. Faxové spojenie stojí od 0,86 do 2,29 dolárov za minútu. Oproti klasickým telefónnym operátorom ponúka Thuraya výhodnejší tarif pri telefonovaní napr. do Brazílie, Singapúru a.i.

Thuraya ponúka na výber rovnako ako klasický GSM operátori rôzne predplatné balíky, takže je si z čoho vybrať.

Thuraya ponúka spojenie pre ľudí žijúcich v odľahlých oblastiach, kam doteraz nebola ochotná žiadna spoločnosť zaviesť pevnú linku. Tiež ho bude môcť využívať námorná doprava najmä v celej oblasti Stredozemného mora. Očakáva sa, že tento systém bude využívať v cca 99 krajinách približne 1,8 milióna ľudí. Pomocou tohto systému môžu ľudia v mestách, cestovatelia, rodinný príslušníci, zákazníci, rôzne združenia a vaše milované osoby v mieste pokrytia družicou navzájom komunikovať, pričom tarifný poplatok sa nemení zmenou pohybu po jednotlivých oblastiach pokrytia. Závisí už len od vás, či je Thuraya tá najvhodnejšia voľba.


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
08.04.2001 • GPS a ochrana vozidiel pred krádežou

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist