Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 12.06.2024 - 20:34:46   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Z domova | Články
 

Slováci sú národ HD TV, pripravujú sa na Ultra HD

  Autor: SES/PRAM , e-mail: info@pram.sk Přidané: 22.06.2016


Takmer každá slovenská domácnosť vlastní televízor (99 %) – v troch z piatich (59 %) majú dokonca viac ako jeden a štyria z piatich majiteľov televízorov disponujú zariadením s možnosťou prijímať vysielanie v HD kvalite. A iba polovica Slovákov už počula o rozlíšení Ultra HD alebo 4K. To sú hlavné závery prieskumu, uskutočneného agentúrou NMS Market Research pre spoločnosť SES Astra začiatkom júna 2016.


Takmer každý Slovák má doma televízor (99 %), pričom 43 % opýtaných vlastní dva televízne prijímače a 16 % ich má dokonca tri a viac. Viac ako tretina týchto zariadení sú klasické televízne prijímače bez plochej obrazovky (35 %) a štvrtinu tvoria televízory s plochou obrazovkou ale bez možnosti príjmu v HD. Televízor s možnosťou príjmu HD obsahu vlastní spolu 79 % opýtaných.Najrozšírenejším typom HD televízora v domácnosti sú Full HD (62 %), druhé dva varianty má zhodne 7 % ľudí. Štvrtina majiteľov HD televízorov, ale nevie, aký druh vlastnia.Najrozšírenejšia veľkosť displeja je 32‘‘-42‘‘, ktorú vlastní viac ako polovica (53 %) Slovákov. Na menšej obrazovke televízne vysielanie sleduje 13 % domácností, zatiaľ čo 34 % respondentov vlastní prijímač s väčšou obrazovkou, ako má priemer Slovenska.Medzi značkami televízorov dominuje Samsung (36 %) a LG (17 %) – jednu alebo druhú má viac než polovica majiteľov TV. Takmer pätina ľudí má však inú, než jednu z hlavných dopytovaných značiek – najčastejšie potom značku Orava.

Film je žánrom, ktorý je v HD kvalite sledovaný najčastejšie (55 %) a ktorý by si tiež najviac priali tí, ktorí HD kanály neprijímajú. Medzi mužmi a ľuďmi bez HD príjmu je na vysokej úrovni tiež šport a dokumenty (11 %), ženy uprednostňujú spravodajstvo (10 %).

Viac ako polovica (54 %) majiteľov televízora by za možnosť sledovať HD kanály bola ochotná zaplatiť menej ako 5 EUR mesačne a 32 % respondentov od 5 do 15 EUR mesačne. Výsledky sa príliš nelíšia v závislosti na tom, či ľudia HD už prijímajú alebo nie.

Iba polovica opýtaných (50 %) podľa prieskumu už počula o rozlíšení Ultra HD alebo 4K. O novinkách počuli častejšie muži (63 %) ako ženy (38 %). Znalosť rozlíšenia nie je závislá od toho, či ľudia majú televízor s HD príjmom alebo nie.


Prieskum bol uskutočnený na vzorke 510 dospelých respondentov (51 % žien) s vekovou štruktúrou proporčne zodpovedajúcou celkovej populácii. Vzdelanostná úroveň respondentov bola zostavená po vzore približnej štruktúry obyvateľstva: 11 % of respondentov dosiahlo základné vzdelanie a 13 % opýtaných malo vysokoškolské vzdelanie. Väčšina respondentov žije na západnom Slovensku (34 %) a v Bratislave (8 %), na východnom Slovensku (31 %) a na strednom Slovensku (27 %). Prevažná časť opýtaných (43 %) žije v mestách a obciach s počtom obyvateľov menším ako 5 000.


Michaela Ivaničová, Pram Consulting, 22. 6. 2016


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
18.06.2016 • Kampaň k launchi seriálu Fear the Walking Dead získala 2. místo na české ceně PR
16.06.2016 • Súd zakázal neoprávnené šírenie Markízy v Českej republike [ 1 ]
16.06.2016 • Regionalnitelevize.cz posiluje
14.06.2016 • Naslibovali ti super fotbal a tohle je všechno, co dávají?
14.06.2016 • Skupina Nova uzavřela dohodu se SAKT o podmínkách distribuce stanic NOVA International a NOVA Sport [ 1 ]
04.06.2016 • Průzkum ukázal, že HD představuje nový standard a UHD se jím brzy stane

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist