Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pátek • 24.11.2017 - 00:50:20     satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Road movie Skokan vypráví příběh o cestě za štěstím

  Autor: 2media.cz , e-mail: info@2media.cz Přidané: 03.05.2017


Nový film režiséra a scenáristy Petra Václava Skokan vstoupí do kin 8. června. Autor doma i v zahraničí oceňovaných filmů Cesta ven a Nikdy nejsme sami natočil originální letní road movie, jejímž hlavním hrdinou je čerstvě propuštěný vězeň přezdívaný Skokan, který učiní rozhodnutí stát se hvězdou na filmovém festivalu v Cannes. Své štěstí se na jih Evropy vydává hledat stopem.


Hlavní roli ztvárnil několikrát trestaný Julius Oračko, který hrál menší roli feťáka už ve filmu Cesta ven. Režisér se mu po této první spolupráci rozhodl zasvětit celý film. Produkci se podařilo dostat jej z vězení na podmínečné propuštění v polovině trestu, k jehož výkonu nastoupil bezprostředně po natáčení Cesty ven. To vše jen dva týdny před začátkem natáčení a měsíc před filmovým festivalem v Cannes.

„Jde o fikci, o fiktivní postavu, která je však také studiem protagonisty, který ztělesňuje sama sebe,“ charakterizuje svůj nový film Petr Václav. „Skokan, to je pohádka s dokumentárními rysy či snad dokonce i dokument s rysy pohádky. Postava hrdiny je variací Hloupého Honzy. Příběh je také velmi volně inspirován dvěma road-movie osmnáctého století, kterými jsou Jakub Fatalista a Candide. Do filmu jsem toužil otisknout veškerou lásku, kterou mám k loukám, k přírodě jaru a létu, k moři, k řekám, k asfaltovým okresním silnicím, ke středomořským borovicím. V protikladu k jednoduché kráse přírody jsem chtěl postihnout pocity, které vyvolává noční osvětlení festivalového Cannes, atmosféru přístavního Janova a anticko-barokního Říma. Většinu scén jsme natáčeli stylem improvizace, která využívala míst, do kterých jsme se dostali, a světelné atmosféry, která se naskýtala. Především jsem se snažil zachytit prožívání hlavního hrdiny, postihnout jeho přístup k životu, jeho logiku řešení problémů. Celý příběh i jeho detaily vycházejí z jeho charakteru, z jeho životní zkušenosti, z jeho názorů a životních postojů.“

Stejně tak další protagonisty filmu Skokan již diváci znají z předcházejících Václavových filmů – ať už jde o držitelku Českého lva a dalších prestižních ocenění Klaudii Dudovou nebo Zdeňka Godlu (Cesta ven a Nikdy nejsme sami) a Milana Cifru (Marian, Cesta ven). Ve filmu účinkuje také francouzská herečka Karidja Touré, která v roce 2015 získala Césara za objev roku ve filmu Bande de filles, a další francouzští a italští neherci.

„Je to film o tom, jak mě pustili z basy,“ vypráví Julius Oračko. „Je jaro, už docela hic, kvetou už i kytky, ale mně vrátili jenom bundu jak na vánoce. A doma je to k ničemu, s tátou a tak. Mám problémy s holkou, kterou marně miluju. No a jak mám znova začít tady v tom ghettu? Nemám šanci. Začnu zase prodávat peří, fetovat, do zimy jsem zpátky v base. A to se mi nechce. No a v televizi vidim, že někdy před rokem dostal ožrala, co ho vytáhli z hospody nebo z ubytovny, někde v Číně nebo co, cenu na tom festivalu v Kánu a je hvězda. Tak já se rozhodnu, že taky musím zkusit štěstí, stát se slavnej v cizině. To je dneska jediná šance, když nemáš školu. Když jseš nikdo, tak na tebe serou. Ale když jsi slavnej, tak ti žerou z ruky. Prostě vyrazím, nemám sice ten raneček jako v Ladovi, ale igelitku. Pojedu stopem."

„Tak jsem se dostal do cizích zemí, do Francie, do Itálie,“ vzpomíná na natáčení Julius Oračko. „Měli jsme čtyři auta, pak se jedno rozbilo a pak už byly jenom dvě auta, když jsem od dodávky ztratil klíčky. To mě málem režisér zabil, ale to by bylo po filmu. V Itálii jsme potkali pravý italský mafiány, co řeknete jméno jejich rodiny a lidi se třesou, ale Petr a Honza, jako režisér a producent se s nima hned skamarádili. Byli to frajeři, ty mafiáni, měli u sebe bouchačky a nahrávali s náma. A viděli jsme věcí, že ani nevím, kde bych začal. Třeba ty jejich bůvoly, ale to se natočit nepovedlo, zrovna když jsme je potřebovali, tak je vždycky měli zavřený v nějakejch hangárech a na pastvě jsme na ně nikdy nenarazili, nebo pak zase nebyl čas. Bombový léto."

Základní tvůrčí tým v čele s producentem Janem Macolou zůstává stejný jako u předchozích projektů Petra Václava: Kamera – Štěpán Kučera, tentokrát společně s Petrem Václavem a s Priscilou Guedes. Střih – Florent Mangeot, francouzský držitel Českého lva za střih filmu Cesta ven. Kostýmy – Tereza Kučerová. Zvuk – Michael Míček a Daniel Němec, držitel Českého lva za zvuk k filmu Cesta ven.

Producentem filmu Skokan je Mimesis Film a koproducenty Česká televize, Cinéma Defacto a i/o post. Film vznikl s podporou Státního fondu kinematografie a Cinemas du monde. Distributorem filmu je Pilot Film.


Synopse:

Je začátek května. Skokan byl zrovna propuštěn z vězení. Slunce svítí, ale představa budoucnosti na ústeckém předměstí rozhodně nezahřeje: Co s tím? Zase bude bez koruny, zase bude prodávat pervitin? Do zimy je zpátky v base. V televizi mluví o festivalu v Cannes. Nějaký opilec, neherec, tam prý dostal cenu za film a stal se hvězdou. Jasně, jede se do Cannes! Stopem.


Slova autora:

Julia Oračka jsem potkal při castingu na film Cesta ven. Sršel vtipem. Osobnost postižená životem, drogami, nelehkým dětstvím. Schopná sdělit svá trápení, svou zkušenost. Člověk s mnoha chybami, člověk s talentem, s neklidnou životní perspektivou. Když jsme se rozhodli s ním natočit v rámci postprodukce několik vět postsynchronů, zjistili jsme, že je ve výkonu trestu. Museli jsme natáčet v autě na dvoře věznice. Byli jsme přesvědčeni, že je ve vězení ze špatných důvodů, ne snad nespravedlivě, ale skoro. Tak jako spousty těch, kdo žijí z mála na okraji společnosti. Stačí jeden krok stranou... Rozhodli jsme se s ním natočit film, dát prostor jeho hereckému talentu. Chtěli jsme zároveň, aby mu práce na filmu umožnila návrat na svobodu a nový start. To se nám podařilo jen částečně, jelikož jeho potřeba peněz, přesvědčení, že musí pomoci své rodině a přítelkyni ho dovedla do situace, kdy brzy o veškerý honorář přišel, aniž by sám zbohatl. Nicméně se osamostatnil, dostal se díky filmu k bytu a k jeho zařízení, poznal ženu a od té doby se živí poměrně těžkou prací. Dostane Julek další příležitost před kamerou? Anebo se vrátí do vězení? Anebo ani jedno, ani druhé? Nevíme, nicméně věříme, že životní zkušenost, kterou získal, důstojnost a sebevědomí, kterých se mu dostalo, když se stal hlavní postavou celovečerního filmu, mu v budoucnosti možná poslouží.


SKOKAN

Premiéra: 8. 6. 2017
Formáty / stopáž: 1:1,85 / 94 min.
Verze: 2D české znění, DVD, BR
Přístupnost: do 12 let nepřístupný
Žánr: road movie
Producent: Jan Macola (Mimesis Film)
Koproducenti: Česká televize, i/o Post
Scénář: Petr Václav
Režie: Petr Václav
Kamera: Štěpán Kučera, Priscila Guedes, Petr Václav
Kostýmy: Tereza Kučerová
Střih: Florent Mangeot
Zvuk: Daniel Němec
Hrají: Julius Oračko, Klaudia Dudová, Zdeněk Godla, Karidja Touré, Julia Artamonov, Milan Cifra, Gigio Suffre, Maurizio Bucci.

Pilot Film: Irena Prokopová, www.mimesis.cz
Mediální servis: https://www.instagram.com/2mediacz/, www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz


Simona Andělová, Account manager, 2media.cz


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
02.05.2017 • SundanceTV již potřetí partnerem sekce Future Frames na KVIFF
29.04.2017 • Ve Finále doprovodil český let na Měsíc i Zlatý ledňáček
29.04.2017 • Prvý HÝBSA day už čoskoro v Bratislave!
27.04.2017 • Tisková zpráva z 8. zasedání RRTV, konaného dne 25. 4. 2017
27.04.2017 • Pražské Aero poprvé rozjíždí Cyklokino, s flegmatickým Big Lebowskim
26.04.2017 • Petr Dvořák povede Českou televizi i v dalších šesti letech

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & KOUC, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist