Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 09.08.2020 - 10:55:33   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Ze světa | Články
 

Prestižní festival Berlinale ocenil režiséra Jiřího Menzela a jeho přínos světovému filmu cenou Berlinale Kamera

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 27.02.2018


Cena byla udělena v pátek 23. února při příležitosti světové premiéry filmu Martina Šulíka Tlumočník v den režisérových osmdesátých narozenin. Koprodukční film ČT Tlumočník byl vybrán do hlavního programu letošního festivalu Berlinale, do sekce Berlinale Special, která představuje mimořádné kinematografické počiny či pocty světovým filmařským osobnostem.


„Festival Berlinale mám rád, a to z mnoha důvodů. Provází mě dlouhá léta životem. Uváděly se tady filmy, ve kterých jsem hrál, filmy, které jsem točil, byl jsem v mezinárodní porotě, přijel předat cenu Zlatého medvěda Kenu Loachovi za celoživotní dílo. Za významnou událost považuji rok 1990, kdy byl můj film "Skřivánci na niti" oceněn nejvyšší cenou. Nikdo tehdy nevěřil, že byl 20 let v trezoru. Potěšilo mě i uznání filmu Obsluhoval jsem anglického krále cenou FIPRESCI. A jsem rád, že tady je promítán zatím poslední film, ve kterém jsem hrál - Tlumočník. Škoda, jen, že za ocenění Kamera Berlinale, které mi je letos uděleno, mohu poděkovat jen na dálku. Ale věřím, že se za kamarády na Berlinale ještě někdy podívám,“ vzkázal oceněný Jiří Menzel.

Oscarový režisér Jiří Menzel se ve snímku Tlumočník představuje v jedné ze dvou hlavních rolí po boku rakouského herce Petera Simonischeka, držitele Evropské filmové ceny 2016 pro nejlepšího herce za roli ve filmu Toni Erdmann. Právě Peter Simonischek přijal z rukou ředitele Berlinale Dietera Kosslicka cenu Berlinale Kamera pro Jiřího Menzela.

„Potkal jsem člověka s velkým srdcem,“ řekl o Jiřím Menzelovi Peter Simonischek a připomněl, že v jejich věku si člověk už složitěji hledá přátele, nicméně právě při tomto filmu se takové přátelství zrodilo.

Tlumočník je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady absurdní situace, díky níž a možná navzdory níž, se vydají hledat pravdu o vlastní minulosti. Na společné pouti nechybějí bizarní setkání, humorné situace, ale i poznání minulosti a současnosti, které nebude vždy příjemné.

Přestože Jiří Menzel patří mezi českými režiséry k nejobsazovanějším hercům, roli ve filmu Tlumočník získal shodou náhod, kdy zaskočil za původně obsazeného kolegu Juraje Herze.

„Jsem Jirkovi nesmírně vděčný, že se s námi vydal na nejistou cestu. Původně měl postavu Aliho hrát Juraj Herz. Dva týdny před natáčením však onemocněl a my se lekli, že budeme muset všechno zrušit. Začali jsme rychle hledat osmdesátiletého herce, který umí německy a slovensky a který bude mít odvahu cestovat 32 dní po Slovensku, vstávat v pět ráno, nocovat každý den v jiném hotelu, stravovat se v cateringu. Nakonec nás napadlo oslovit Jirku. Přečetl si scénář, dva dny váhal, a pak naši nabídku přijal. Bylo to z jeho strany velmi odvážné. Bez jakékoliv přípravy naskočil do rozjetého vlaku,“ říká režisér Martin Šulík.

Nový slovensko-česko-rakouský film vznikl v produkci společností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a COOP99 Filmproduktion Bruna Wagnera. Koproducenty jsou RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televize. Film vznikl ve spolupráci s televizí ORF. Projekt podpořil slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut.

Film Tlumočník vstoupí do kin 15. 3. 2018.


PR Česká televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
26.10.2017 • DAB+ ve Švýcarsku: ukončení vysílání VKV od roku 2020
24.10.2017 • Na veľtrhu v Cannes je veľký záujem o rozprávky a seriály z dielne RTVS
05.10.2017 • DAB ve Švýcarsku: hrozí zánik menších stanic?
28.09.2017 • Najväčší vysielatelia podpísali s Radou dohodu o pravidlách product placementu
19.09.2017 • Rodina z Nymburka porazila britskou královnu - seriál ČT Trpaslík přivezl hlavní cenu z festivalu v La Rochelle
07.09.2017 • Pôvodná rozhlasová hra RTVS sa dostala do užšej nominácie festivalu Prix Europa v Berlíne

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist