Zpravodajství TV info Škola Frekvence TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Středa • 23.10.2019 - 12:06:28   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Intimní portrét tvůrce West Side Story zvítězil na mezinárodním festivalu Zlatá Praha

  Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 25.09.2018


Letošní nejvyšší ocenění pětapadesátého ročníku festivalu Zlatá Praha, Grand Prix Golden Prague, získal portrét amerického dirigenta, hudebního skladatele, klavíristy a televizní hvězdy. Německý snímek Leonard Bernstein – Rozpolcený génius zvítězil v konkurenci dalších osmdesáti sedmi děl ze čtrnácti zemí světa.


„Rozpolcený génius vypráví neznámý příběh Leonarda Bernsteina, který je považován nejen za vynikajícího dirigenta, tvůrce West Side Story, ale i charizmatického televizního moderátora. Tento důvěrný dokument ukazuje Bernsteinovy výkyvy a pády, jeho často marné hledání uznání, i jeho částečně tragický život. Bernsteinovy děti Jamie, Nina a Alexandr nám, kromě mnoha dalších svědků, umožňují unikátním způsobem nahlédnout na rozporuplnou osobnost tohoto génia,“ zdůvodňuje výběr odborná mezinárodní porota složená ze zástupců Německa, České republiky, Estonska, Walesu a Rakouska.

Vítězný snímek mohli diváci programu ČT art zhlédnout již včera, bezprostředně po skončení slavnostního ceremoniálu. V průběhu následujícího roku nabídne kulturní stanice České televize i další z oceněných filmů.

Přihlášené snímky od téměř čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly i v dalších dvou kategoriích: Česká křišťál - Dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál netradiční kanadský hudební dokument Snění o židovských Vánocích, jenž vypráví o skupině židovských skladatelů. V kategorii Český křišťál - Performing Arts zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů zvítězilo cenami ověnčené taneční divadlo Zděšení, vycházející z životní zkušenosti herce Jonathona Younga.

„Letošní ročník festivalu opět potvrdil, jak exkluzivní postavení má Zlatá Praha v Evropě a vůbec v celém televizním světě,“ říká ředitel MTF Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl, ​a pokračuje: „Celkem sedmaosmdesát přihlášených soutěžních pořadů je dokonce nejvyšším počtem posledních let a svědčí o mimořádném zájmu zahraničních producentů. Vysoká úroveň snímků, ale i bohatý doprovodný program, který do hlediště i okolí Nové scény Národního divadla přilákal tisíce diváků, ukazuje, jak důležitou roli festival hraje ve zvyšování zájmu o televizní hudbu, tanec a divadlo. Zlatá Praha má stoupající úroveň a bez nadsázky se řadí mezi nejvýznamnější televizní přehlídky v mezinárodním kontextu.“

Na slavnostním večeru bylo uděleno i několik speciálních cen. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 si v sobotu večer odnesl německý snímek Hudba a moc, jenž zkoumá různé pohledy na politické aspekty hudby. Cenu České televize získal německý ​záznam baletního představení na motivy života jednoho z ​nejvýznamnějších tanečníků začátku 20. století Nižinský - Balet Johna Neumeiera. A speciální uznání za mimořádný umělecký počin si odneslo televizní zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, ​které spolu s Nadací Bohuslava Martinů vyrobila Česká televize.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964 a patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě.


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
27.09.2018 • RTVS odštartovala spoluprácu s EBU Academy
22.09.2018 • Košické štúdio bude po rekonštrukcii jedno z najmodernejších stredísk RTVS
21.09.2018 • Tlačová informácia zo zasadnutí RVR dňa 12. 9. 2018
21.09.2018 • Tisková zpráva z 15. zasedání RRTV, konaného ve dnech 18. - 19. 2018
19.09.2018 • Prima COOL a televize ÓČKO připravují podzimní FABIA YOU FEST
17.09.2018 • Prague Studios se staly dějištěm natáčení části nové Kazmovy One Man Show

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist