Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 19.04.2021 - 23:31:25   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

Rozhlasová rozprávková hra RTVS Dobrý sluha, zlý pán zvíťazila na medzinárodnom festivale

  Autor: RTVS Přidané: 19.11.2018


Medzinárodný festival rozhlasových hier pre deti a mládež Prix Ex Aequo sa skončil v piatok 16. novembra večer vyhlásením výsledkov. V kategórii Rozprávková hra zvíťazil Dobrý sluha, zlý pán z produkcie RTVS v réžii Mileny Lukáčovej. Jej autorkou je Naďa Uličná – Jurkemik.


Podľa poroty je Dobrý sluha, zlý pán tvorivý rozhlasový program plný farieb, ktorý zanecháva u poslucháča hlboký dojem. „Využitie zvuku, postáv a hudby robia príbeh vtipným a podmanivým a nabádajú poslucháča, aby sa stal jeho súčasťou,“ uviedla v hodnotení.

Za výnimočný výkon v rozhlasovej rozprávkovej hre získala cenu Prix Ex Aequo autorka a režisérka hry List budúcnosti Iida Hämeen-Anttila. Produkovala ju fínska vysielacia spoločnosť YLE.

„Na súťažných príspevkoch bola očarujúca ich rôznorodosť - od tradičného tvaru po príťažlivý zvuk súčasných trendov. O to viac nás teší a sme naozaj šťastní, že uspela práve naša rozprávková hra Dobrý sluha, zlý pán - starý príbeh v zrozumiteľnom novom šate,“ uviedla vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

Cenu za najlepšiu rozhlasovú hru pre mládež si odniesol Chorvátsky rozhlas za Rozdvojeného rytiera autora Ivora Martiniča. Porota ocenila jeho ironickú symboliku, ktorá zobrazuje rozpadnutú ľudskosť a vyváženú muzikálnosť, zvukový dizajn a réžiu.

„Pri spracovaní rozhlasových hier je trend skratky a menej výrazný zvukový obraz, čo je na škodu pre detské vnímanie. O to viac si ceníme prepracované diela, ktoré nenadbiehajú zjednodušujúcemu vkusu,“ poznamenala predsedníčka poroty v kategórii rozprávkových hier Stephanie Jamnicky z Chorvátska. Podľa ďalšej členky poroty Mihaely Liliany Schefer z Talianska je z tém rozprávkových hier zrejmé, že sa tvorcovia zameriavajú na rôzne negatívne vplyvy. „My si skôr ceníme hry, ktoré dávajú dieťaťu viac radosti, fantázie a pozitívneho vnímania sveta,“ dodala.

Švédsky rozhlas sa na festivale prezentoval rozhlasovou hrou pre mládež Vrahova opica. Zvuková majsterka Lena Samuelsson získala cenu za zvukové majstrovstvo pri tvorbe nápaditej atmosféry a za vybudovanie napätia vo výnimočnom zvukovom prostredí.

Na 12. ročníku medzinárodného festivalu Prix Ex Aequo predstavilo na pôde Slovenského rozhlasu súťažné tituly 17 krajín - Bulharsko, Chorvátsko, Kuba, Česká republika, Čína, Fínsko, Nemecko, Maďarsko, Indonézia, Taliansko, Litva, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a Ukrajina. V dvoch kategóriách odznelo dvadsaťšesť súťažných príspevkov. Ceny počas záverečného piatkového ceremoniálu odovzdával generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a riaditeľ Rozhlasovej sekcie Európskej vysielacej únie Graham Dixon.


Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
19.11.2018 • Slovensko lídrom diskusie o budúcnosti regulácie médií a sociálnych sietí
12.11.2018 • ČAEK uspořádala 1. listopadu slavnostní setkání v Ivančicích
11.11.2018 • Tisková zpráva z 18. zasedání 2018 RRTV, konaného ve dnech 6. 11. - 7. 11. 2018
08.11.2018 • Nadácia Markíza spúšťa finančnú zbierku na pomoc deťom s onkologickým ochorením
06.11.2018 • Do Příbrami se sjelo deset školních štábů z celé republiky. Dva dny se učily Jak se dělá televize s ČT
04.11.2018 • Atmedia od listopadu komerčně zastupuje Cartoon Network

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist