Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 04.07.2022 - 08:26:03   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - DVB-T | Články
 

Čtvrtina českých domácností je připravena na DVB-T2, do konce roku toto číslo ještě naroste

  Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 17.12.2018


Podle aktuálních průzkumů je již čtvrtina českých domácností připravena na přechod na DVB-T2. Tohle číslo se do konce roku ještě zvýší, probíhá hlavní nákupní sezóna a prodejci hlásí zvýšený zájem o televizní přijímače. České Radiokomunikace (CRA) doporučují nakupovat taková zařízení, která jsou již na nový standard DVB-T2 připravena.


Vypínání stávajícího pozemního televizního vysílání je naplánováno na podzim roku 2019. Pozemní TV vysílání je dlouhodobě nejpopulárnější platformou. Celkově ho využívá zhruba 60% domácností. Podle průzkumu pro Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je na terestrické platformě závislých 45 % českých domácností. Stoupá i informovanost obyvatel – podle výzkumu MPO deklaruje již 82 % dotazovaných, že jsou informováni o přechodu na DVB-T2.

V rámci výzkumů uskutečněných v posledních měsících, ať už z iniciativy CRA, nebo jiných subjektů, se potvrzuje význam pozemní digitální platformy v Česku. Výzkumy opakovaně poukazují na 60 % podíl terestrické platformy (data zahrnují i dotazované, kteří pro příjem využívají více platforem). Výhradně jinou platformu využívá 36 % dotazovaných, 4 % nepřijímají televizi vůbec.

Nový standard DVB-T2 v přechodových sítích, které pokrývají svým signálem 99.6% obyvatel, již přijímá více než 25 % domácností. Zhruba polovina těchto diváků řeší příjem set top boxem a polovina dotazovaných si pořídila novou televizi s vestavěným tunerem pro DVB-T2.


Velmi užitečný se jeví souběžné vysílání ve standardu DVB-T a DVB-T2 – kladně jej hodnotí 57 % respondentů. Jako významné aspekty hodnotí:

- Možnost vybrat si nejvhodnější přijímač (47 %)
- Možnost posoudit kvality a výhody DVB-T2 (42 %)
- Lepší rozhodnutí o postupu při vypínání DVB-T (38 %)
- Úspora nákladů domácnosti (22 % )
- Urychlení rozhodnutí o postupu při přechodu na DVB-T2 (21 %)


Kladně hodnocené je také označení certifikovaných přijímačů logem DVB-T2 ověřeno – certifikaci považuje za užitečnou více než 64 % respondentů.

V rámci dat, poukazujících na přirozenou obměnu televizních přijímačů se prokázalo, že nejvíce televizorů v domácnostech má stáří 5 – 6 let. Televizí ve stáří 10 a více let vlastní dosud necelých 6 % domácností a 16 % domácností má již novou televizi (stáří do dvou let).

Za poslední rok se také zvýšila informovanost o přechodu na DVB-T2. Alespoň základní znalost deklaruje 82 % dotazovaných, před rokem mělo o přechodu povědomí 73 %. Největší zájem je o informace o televizních kanálech, které bude možné na platformě DVB-T2 přijímat, dále o aktuální dostupnosti DVB-T2 v místě bydliště a následně o termínech vypínání DVB-T.

Více informací o přechodu na DVB-T2 a certifikovaným DVB-T2/HEVC přijímačů se dozvíte na webu www.dvbt2overeno.cz.

Pozn.: Výzkum MPO se uskutečnil v polovině září 2018 na reprezentativním vzorku obyvatel ČR (1209 respondentů) starších 15 let. Výzkum provedla agentura MEDIAN.


České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
28.11.2018 • Na mapě pokrytí přechodového multiplexu CRA mizí poslední bílá oblast - CRA spoustily Kleť a Mařský vrch. Přechodový multiplex CRA pokrývá 99.6%
25.11.2018 • DAB+ ve Francii: velké privátní rozhlasové skupiny ukončily blokádu
06.11.2018 • SPORT2 cez anténu v HD kvalite, program bude počas novembra zdarma
19.10.2018 • DAB+ ve Švédsku: privátní multiplex v roce 2019
16.10.2018 • Nejvíce domácností v Evropě využívá pozemní televizní vysílání
03.09.2018 • Towercom: Dokumenty Viasat budú v septembri cez anténu zadarmo

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist