Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 06.07.2020 - 04:19:02   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Pakety a stanice | Články
 

Třicet let satelitní televize v regionu

  Autor: M7/Skylink/Webershandwick , e-mail: skylink@skylink.cz Přidané: 15.03.2019


Před třiceti lety se na fasádách budov poprvé začaly objevovat satelitní paraboly. Byly jednou z předzvěstí historických změn té doby. Všechny mířily na jeden bod na obloze – na orbitální pozici 19.2 stupňů východně, ze které byl vysílán satelitní signál ze satelitu ASTRA 1A.


Dnes oslavujeme 30. výročí od chvíle, která znamenala začátek éry satelitní televize v regionu střední a východní Evropy. Rok 1989 byl průlomovým rokem nejenom v oblasti technologií. Pro televizní průmysl to byl začátek satelitní televize.


ASTRA 1A

V únoru 1989 zahájila svou činnost družice ASTRA 1A provozovaná předním světovým satelitním operátorem SES. Tento historicky první ze satelitů společnosti SES byl vypuštěn na oběžnou dráhu na palubě rakety Ariane 4, která vzletěla z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Satelit byl umístěn na orbitální pozici 19.2°E. Odtud poskytoval televizní služby pro západní a střední Evropu. To znamenalo, že diváci byli poprvé schopni přijímat satelitní signál, čímž se televize stala přístupnější pro kohokoliv v zemi.

Zpočátku ASTRA 1A vysílala programy FilmNet, Sky TV, Scandinavian TV3 a MTV Europe. Do konce roku se nabídka rozšířila o mnoho německých kanálů, jako je RTL plus, Sat.1 a Pro7. V červnu 1990 byly všechny transpondéry naplněny. Obrovská popularita satelitní televize v té době se projevila jejím dosahem, který v roce 1990 činil 17 milionů domácností v Evropě.

Satelitní televize ASTRA otevřela divákům okno do světa. Například Poláci dostali přístup k pořadům na zahraničních kanálech, zatímco v zemi ještě další rok panoval monopol státní televize. První celostátní soukromá televizní síť v Polsku vznikla o tři roky později – v roce 1992.


TŘICET LET A SOUČASNOST

Začátek satelitního vysílání z ASTRA 1A je spojen se společností Astra CEE, která je dnes poskytovatelem televizních kanálů, rozhlasových stanic, internetu a multimediálních služeb prostřednictvím satelitního systému. V současné době mohou diváci ze satelitů ASTRA společnosti SES přijímat až 400 volných (FTA) kanálů, včetně 80 v HD kvalitě.

Martin Ornass-Kubacki, prezident Astra CEE, k tomuto jubileu uvádí: „Letos slavíme 30. výročí satelitní televize a Astra v Polsku. V průběhu let se vysílací technologie diverzifikovaly, což vedlo například ke vzniku OTT televize. Satelitní vysílání však má své nesporné výhody, jako je nezávislost na geografických podmínkách, přírodních katastrofách, teroristických útocích nebo politických problémech, a také spolehlivost, neboť připojení k pozemní infrastruktuře není potřeba. Především je to ale právě satelit, který dnes poskytuje neomezený přenos signálu nebo obsahu bez ohledu na jeho náročnost. Proto satelit funguje skvěle při vysílání obsahu v původním 4K rozlišení. Navíc na satelitu ASTRA 3B již proběhly přenosy v 8K, což poukazuje na jeho připravenost vysílat programy v ještě vyšší kvalitě. Moderní satelity umožňují posílat tisíce gigabajtů dat za sekundu a lze je přizpůsobit různým účelům.“

Díky prvním satelitům ASTRA znamenal začátek éry satelitní televize před 30 lety v regionu střední a východní Evropy také technologickou revoluci v celém televizním průmyslu. Nyní, o 30 let později, jsou satelity stále mezi lídry, pokud jde o vysílání video obsahu, zejména s ohledem na rostoucí poptávku po vysoce kvalitním obsahu a službách.


O Astra CEE:

Astra CEE je součástí společnosti SES, předního světového poskytovatele satelitních služeb s flotilou více než 70 satelitů. Astra CEE je zodpovědná za marketing a distribuci služeb SES ve více než 15 zemích. Z orbitální pozice 19.2°E dodává Astra přes 400 televizních a rozhlasových programů, včetně HD a UHD televizních kanálů, bez měsíčních poplatků za připojení (režim Free-To-Air), do více než 118 milionů domácností sledujících televizi v Evropě.


Marek Němec, WS Czech, 14. 3. 2019


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.03.2019 • Společnost SES přidává 15 volně přijímatelných kanálů pro Benin
15.03.2019 • JOJ Group rozšírila svoje portfólio v Českej republike
11.03.2019 • Některé programy Skylinku změní své vysílací parametry – ZATÍM NEPŘELAĎUJTE!
10.03.2019 • Jar bude plná vzrušujúcich seriálov - freeSAT od pondelka ponúka dva týždne voľného vysielania AXN
01.03.2019 • Od 1. marca freeSAT pridáva osem nových kanálov
01.03.2019 • Změny v programové nabídce Skylinku od 1. 3. 2019

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist